Dosterlimab - remisja raka jelita grubego u wszystkich badanych pacjentów

Wyniki badań medycznych nad rakiem jelita grubego są zachęcające. Wszyscy pacjenci, którzy wzięli udział w badaniu, poprawili się bez konieczności chemioterapii, radioterapii lub operacji.
Dosterlimab - remisja raka jelita grubego u wszystkich badanych pacjentów
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Dosterlimab to eksperymentalny lek przeciw rakowi jelita grubego wyeliminował ślady komórek nowotworowych u 12 osób. Pozwoliło to uniknąć chemioterapii, radioterapii i resekcji chirurgicznej. Uczestnicy zdawali sobie sprawę, że kolejnym krokiem po badaniu naukowym były wspólne terapie, które zwalczają chorobę. Jednak lek dostarczony przez autorów badania zaskoczył lekarzy całkowitym wyzdrowieniem pacjentów.

Z tego powodu Dosterlimab stanowi nadzieję dla tysięcy ludzi, u których zdiagnozowano tę patologię. Pokażemy Ci, czym jest nowatorska terapia i jak ją stosuje.

Dosterlimab a rak odbytnicy

Rak odbytnicy powstaje, gdy komórki rosną w niekontrolowany sposób. Hiszpańskie Towarzystwo Onkologii Medycznej twierdzi, że te złośliwe nowotwory mają tendencję do tworzenia się w każdej z 3 warstw tego narządu: mięśniowej, surowiczej i śluzowej.

Patologia związana jest z rakiem jelita grubego, ze względu na podobieństwo jego cech, chociaż różnicę zaznacza miejsce, w którym choroba się zaczyna. Dlatego często nazywa się tę chorobę rakiem jelita grubego.

Statystyki American Cancer Society (ACS) podają, że ten rak jest trzecim najczęściej występującym nowotworem, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jego prognozy na 2022 r. to 44 850 przypadków raka odbytnicy w kraju.

Ze swojej strony Hiszpania odnotowuje raka jelita grubego jako odpowiedzialnego za 15% zachorowań na wszystkie nowotwory, z ponad 25 000 nowych przypadków rocznie. Co więcej, w tym iberyjskim kraju jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów rocznie, jak donosi czasopismo Medicina de Familia SEMERGEN.

Rak jelita grubego jest problemem zdrowia publicznego. Jego roczna zapadalność jest wysoka, pomimo metod wczesnego wykrywania.

Dostarlimab: obiecujący lek w leczeniu raka jelita grubego

Po wykryciu raka jelita grubego następuje określenie opcji leków do wdrożenia przez zespół opieki zdrowotnej. W zależności od stadium zaawansowania raka, konwencjonalne pomiary opierają się na leczeniu miejscowym, ogólnoustrojowym i skojarzonym, jak zauważa ACS.

Działania te prowadzą do powstania wtórnych warunków podczas procesu. Ale historia może się zmienić dzięki zastosowaniu dostarlimabu, aktywnego składnika marki Jemperli® . Jest to eksperymentalny lek przeciw rakowi jelita grubego, stosowany przez grupę lekarzy starających się wyleczyć tę chorobę.

Jest to humanizowane przeciwciało monoklonalne PD-1, produkowane technologią rekombinacji DNA. Jemperli® był początkowo przepisywany pacjentkom z rakiem endometrium, nawet w fazach nawrotowych. Według raportów AEMPS i Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, leczone nim kobiety przejawiały braki w naprawie parowania DNA.

Przejście związku immunoterapeutycznego na raka jelita grubego nastąpiło dzięki zespołowi specjalistów, którzy zaproponowali zablokowanie punktów kontrolnych u pacjentów z miejscowo zaawansowanymi chorobami i niedoborem naprawy DNA.

Dostarlimab – na czym polegały badania medyczne?

Eksperci badają tę hipotezę od 2017 roku, a jej wyniki rozpowszechnili za pośrednictwem The New England Journal of Medicine w czerwcu tego roku. W próbie uwzględniono 12 osób z gruczolakorakiem II lub III stopnia i niewystarczającą naprawą błędów skojarzeń. Grupie podawano dawkę dostarlimabu co 3 tygodnie przez 6 miesięcy. Substancja odsłoniła komórki rakowe, aby pomóc układowi odpornościowemu je rozpoznać i wyeliminować.

Teoretycznie po badaniu próbka miała być kontynuowana chemioterapią, radioterapią i chirurgią. Ale odpowiedź kliniczna na eksperyment oszczędziła im takich procedur. Po 6 miesiącach obserwacji z badań wynika, że nie ma śladów guzów w badaniu MRI i endoskopowym. W badaniach palcowych i biopsjach odbytnicy, a także w badaniach fluorodeoksyglukozowych nie stwierdza się również objawów raka.

W raporcie podkreślono również, że nie ma przypadków progresji lub nawrotu, nie mówiąc już o niepożądanych zdarzeniach związanych z lekami osiągającymi lub przekraczającymi stopień 3. Autorzy wnioskują, że miejscowo zaawansowany rak jelita grubego był dość wrażliwy na blokadę monoklonalną PD-1.

Skaner MRI.
Badania kontrolne, po 6 miesiącach obserwacji pacjentów, nie wykazały żadnych oznak raka.

Dostarlimab – skutki uboczne leczenia

Chemioterapia ma skutki uboczne, które zmieniają warunki życia pacjentów. Ta metoda powoduje między innymi zaburzenia jelitowe, bezpłodność i nietrzymanie moczu. Natomiast podczas stosowania dostarlimabu jako leku przeciw rakowi jelita grubego nie wystąpiły istotne powikłania kliniczne. Na ogół inhibitor ten powoduje reakcje niepożądane u 1 na 5 pacjentów, ale większość z nich jest całkiem normalna.

Czy Dostarlimab będzie uznany za lekarstwo ostateczne?

Rośnie liczba osób zlecających badania w celu wykrycia raka jelita grubego. Jemperli® podsyca oczekiwania pacjentów, których jedyną drogą naprzód był tradycyjny proces. To także obiecująca wiadomość dla innych rodzajów raka.

Chociaż wyniki badania są bezprecedensowe, lekarze spoza badania nakłaniają do kontynuowania badań w większych populacjach, aby udowodnić skuteczność leku i uznać go za lekarstwo. Na razie to jeszcze jeden krok na długiej drodze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.