Dosterlimab - remisja raka jelita grubego u wszystkich badanych pacjentów
Dosterlimab to eksperymentalny lek przeciw rakowi jelita grubego wyeliminował ślady komórek nowotworowych u 12 osób. Pozwoliło to uniknąć chemioterapii, radioterapii i resekcji chirurgicznej. Uczestnicy zdawali sobie sprawę, że kolejnym krokiem po badaniu naukowym były wspólne terapie, które zwalczają chorobę. Jednak lek dostarczony przez autorów badania zaskoczył lekarzy całkowitym wyzdrowieniem pacjentów.
Z tego powodu Dosterlimab stanowi nadzieję dla tysięcy ludzi, u których zdiagnozowano tę patologię. Pokażemy Ci, czym jest nowatorska terapia i jak ją stosuje.
Dosterlimab a rak odbytnicy
Rak odbytnicy powstaje, gdy komórki rosną w niekontrolowany sposób. Hiszpańskie Towarzystwo Onkologii Medycznej twierdzi, że te złośliwe nowotwory mają tendencję do tworzenia się w każdej z 3 warstw tego narządu: mięśniowej, surowiczej i śluzowej.
Patologia związana jest z rakiem jelita grubego, ze względu na podobieństwo jego cech, chociaż różnicę zaznacza miejsce, w którym choroba się zaczyna. Dlatego często nazywa się tę chorobę rakiem jelita grubego.
Statystyki American Cancer Society (ACS) podają, że ten rak jest trzecim najczęściej występującym nowotworem, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jego prognozy na 2022 r. to 44 850 przypadków raka odbytnicy w kraju.
Ze swojej strony Hiszpania odnotowuje raka jelita grubego jako odpowiedzialnego za 15% zachorowań na wszystkie nowotwory, z ponad 25 000 nowych przypadków rocznie. Co więcej, w tym iberyjskim kraju jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów rocznie, jak donosi czasopismo Medicina de Familia SEMERGEN.
Dostarlimab: obiecujący lek w leczeniu raka jelita grubego
Po wykryciu raka jelita grubego następuje określenie opcji leków do wdrożenia przez zespół opieki zdrowotnej. W zależności od stadium zaawansowania raka, konwencjonalne pomiary opierają się na leczeniu miejscowym, ogólnoustrojowym i skojarzonym, jak zauważa ACS.
Działania te prowadzą do powstania wtórnych warunków podczas procesu. Ale historia może się zmienić dzięki zastosowaniu dostarlimabu, aktywnego składnika marki Jemperli® . Jest to eksperymentalny lek przeciw rakowi jelita grubego, stosowany przez grupę lekarzy starających się wyleczyć tę chorobę.
Jest to humanizowane przeciwciało monoklonalne PD-1, produkowane technologią rekombinacji DNA. Jemperli® był początkowo przepisywany pacjentkom z rakiem endometrium, nawet w fazach nawrotowych. Według raportów AEMPS i Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, leczone nim kobiety przejawiały braki w naprawie parowania DNA.
Przejście związku immunoterapeutycznego na raka jelita grubego nastąpiło dzięki zespołowi specjalistów, którzy zaproponowali zablokowanie punktów kontrolnych u pacjentów z miejscowo zaawansowanymi chorobami i niedoborem naprawy DNA.
Przeczytaj także: Rak płuc – Eksperymentalna terapia nadzieją dla pacjentów
Dostarlimab – na czym polegały badania medyczne?
Eksperci badają tę hipotezę od 2017 roku, a jej wyniki rozpowszechnili za pośrednictwem The New England Journal of Medicine w czerwcu tego roku. W próbie uwzględniono 12 osób z gruczolakorakiem II lub III stopnia i niewystarczającą naprawą błędów skojarzeń. Grupie podawano dawkę dostarlimabu co 3 tygodnie przez 6 miesięcy. Substancja odsłoniła komórki rakowe, aby pomóc układowi odpornościowemu je rozpoznać i wyeliminować.
Teoretycznie po badaniu próbka miała być kontynuowana chemioterapią, radioterapią i chirurgią. Ale odpowiedź kliniczna na eksperyment oszczędziła im takich procedur. Po 6 miesiącach obserwacji z badań wynika, że nie ma śladów guzów w badaniu MRI i endoskopowym. W badaniach palcowych i biopsjach odbytnicy, a także w badaniach fluorodeoksyglukozowych nie stwierdza się również objawów raka.
W raporcie podkreślono również, że nie ma przypadków progresji lub nawrotu, nie mówiąc już o niepożądanych zdarzeniach związanych z lekami osiągającymi lub przekraczającymi stopień 3. Autorzy wnioskują, że miejscowo zaawansowany rak jelita grubego był dość wrażliwy na blokadę monoklonalną PD-1.
Dostarlimab – skutki uboczne leczenia
Chemioterapia ma skutki uboczne, które zmieniają warunki życia pacjentów. Ta metoda powoduje między innymi zaburzenia jelitowe, bezpłodność i nietrzymanie moczu. Natomiast podczas stosowania dostarlimabu jako leku przeciw rakowi jelita grubego nie wystąpiły istotne powikłania kliniczne. Na ogół inhibitor ten powoduje reakcje niepożądane u 1 na 5 pacjentów, ale większość z nich jest całkiem normalna.
Czy Dostarlimab będzie uznany za lekarstwo ostateczne?
Rośnie liczba osób zlecających badania w celu wykrycia raka jelita grubego. Jemperli® podsyca oczekiwania pacjentów, których jedyną drogą naprzód był tradycyjny proces. To także obiecująca wiadomość dla innych rodzajów raka.
Chociaż wyniki badania są bezprecedensowe, lekarze spoza badania nakłaniają do kontynuowania badań w większych populacjach, aby udowodnić skuteczność leku i uznać go za lekarstwo. Na razie to jeszcze jeden krok na długiej drodze.
To może Cię zainteresować ...