Ból podczas seksu- jak mu zapobiegać?

Ból podczas seksu może przyczyniać się do obniżenia samooceny i rezygnacji z intymności. W tym artykule podzielimy się kilkoma zaleceniami, które pozwolą Ci cieszyć się znacznie przyjemniejszym współżyciem.
Ból podczas seksu- jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wiele kobiet desperacko szuka sposobów zapobiegania nieprzyjemnym doznaniom podczas kontaktów intymnych. Ból podczas seksu ten może wystąpić z różnych powodów, a niektóre z nich z łatwością da się rozwiązać.

W poniższym artykule podzielimy się w jako sposób możesz zidentyfikować i pokonać swój problem. Ból podczas seksu ma często wyjaśnienie, warto więc skupić się na rozwiązaniu problemu.

Według niektórych ekspertów, ból podczas seksu może być spowodowany między innymi zapalną chorobą miednicy mniejszej, wypadaniem narządów miednicy mniejszej, pochwicą lub dyspareunią. Poniżej odkryjesz jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec bólowi podczas seksu i zacząć cieszyć się pełnią życia seksualnego.

Czytaj dalej!

Ból podczas seksu – kroki zapobiegawcze

Zidentyfikuj źródło bólu

Nie jest to najłatwiejsze zadanie do wykonania. Przed samodzielnym wyciągnięciem wniosków zalecamy jednak udać się do zaufanego lekarza. W ten sposób uzyskasz skierowania na wszystkie zalecane badania. Pozwoli to odkryć czy cierpisz z powodu pewnych chorób czy infekcji. W niektórych przypadkach diagnozą tą może być:

  • Wada wrodzona. Błona (niezwiązana z błony dziewiczej) może blokować otwór pochwy, co powoduje silny ból i uniemożliwia prawidłową penetrację. Ponadto pochwa mogła nie rozwinąć się w prawidłowy sposób.
  • Zakażenia lub podrażnienia w okolicy pochwy. Zakażenie lub podrażnienie dróg moczowych lub pochwy może powodować ból podczas seksu. Leczenie takiego stanu zapalnego nie jest skomplikowany, ale może wymagać antybiotykoterapiiPonadto, aby zapobiegać nawrotom infekcji warto dbać o higienę, stosować przewiewną bieliznę i unikać perfumowanych żeli myjących.
  • Problemy z nawilżeniem pochwy.  Z różnych powodów niektóre kobiety mogą nie mieć wystarczającego poziomu nawilżenia, co może wynikać na przykład ze zmian hormonalnych. 

W takich przypadkach eksperci zalecają użycie lubrykantów zawierających w składzie wodę (nie powodują one degradacji prezerwatyw) oraz przedłużenie gry wstępnej, która ułatwia doprowadzenie do odpowiedniego poziomu nawilżenia. 

Czasem problemy z nawilżeniem pochwy związane są z nadmiernym wysiłkiem fizycznym (np. zawodowe uprawianie sportu).  Endometrioza, menopauza i przyjmowanie leków mogą być także odpowiedzialne za suchość pochwy.

Kiedy lekarz postawi już diagnozę, otrzymasz stosowne leczenie lub terapię. Co jednak robić jeśli problem nie jest natury fizycznej? Dokąd udać się, jeśli lekarze nie są w stanie zdiagnozować żadnej przypadłości, a ty dalej odczuwasz ból w trakcie seksu? Jeśli tak jest także w Twoim przypadku, warto spojrzeć na problem holistycznie i szukać pomocy gdzie indziej. 

Wizyta u psychologa

Para na terapii - ból podczas seksu

Terapia par może pomóc obojgu partnerom zrozumieć problem i razem skupić się na jego rozwiązaniu.

Pierwszym krokiem w tej sytuacji zawsze powinna być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.  Jeśli problem leży jednak w głowie, warto oddać się w ręce profesjonalnego psychologa lub seksuologa. 

Często niepokój, lęk lub uraz z przeszłości, mogą przejawiać się w sposób fizyczny i powodować pewne zaburzenia seksualne.

Opanowanie stresu lub lęków

Stres i nadmiar obowiązków, które możesz odczuwać w wyniku problemów w pracy, zbyt wielu zobowiązań lub zmartwień, mogą także powodować mimowolne zaciskanie się mięśni pochwy podczas aktu seksualnego, co powoduje ból.

Nadużycie seksualne w przeszłości

Jest to sprawa nad wyraz delikatna i z którą warto udać się na terapię. Wykorzystywanie seksualne powoduje głęboki uraz i nawet jeśli epizod miał miejsce wiele lat temu, może nadal wpływać na osobę i objawiać się reakcją obronną podczas stosunku.

Ból podczas seksu spowodowany pochwicą

Ten syndrom dotyczy mimowolnego zaciskania się mięśni pochwy. Choć pochwica spowodowana może być problemem fizycznym, ten stan zwykle pojawia się wraz z manifestacją problemów psychologicznych. Na przykład, jeśli występują problemy w związku, lęk przed zajściem w ciążę, wcześniejsze traumatyczne relacje seksualne lub poczucie winy.

W niektórych przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem może być udanie się do psychologa, samodzielnie lub z partnerem. Warto porozmawiać z partnerem, który czasem nie rozumie przyczyny bólu podczas seksu i sam może czuć się sfrustrowany.

Terapia par może być pomocna, poprawić zrozumienie problemu, a tym samym pozwolić obu partnerom współpracować i znaleźć wspólne rozwiązanie. 

Czy zdarza Ci się doznawać bólu podczas seksu? Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił ci zrozumieć kroki, które należy podjąć, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu. Seks powinien być zawsze źródłem przyjemności. Dlatego, nie odmawiaj sobie radości i jak najszybciej szukaj odpowiedniej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blümel M, Juan Enrique, Araya M, Hernán, Riquelme O, Ruth, Castro D, Gabriel, Sánchez E, Fabio, & Gramegna S, Gloria. (2002). Prevalencia de los trastornos de la sexualidad en mujeres climatéricas: Influencia de la menopausia y de la terapia de reemplazo hormonal. Revista médica de Chile130(10), 1131-1138. https://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872002001000007
  • Gallach, E., Juan, A. de, García-Blanco, A.M., Izquierdo, R.M., Robledo, R., Fenollosa, P., Desé, J., & Canos-Verdecho, M.A.. (2018). Sexo y dolor: la satisfacción sexual y la función sexual en una muestra de pacientes con dolor crónico benigno no pélvico. Revista de la Sociedad Española del Dolor25(3), 145-154. https://dx.doi.org/10.20986/resed.2018.3600/2017
  • Moltedo-Perfetti, Andrés, Nardi, Bernardo, & Arimatea, Emidio. (2014). Coherencia sistémica e identitaria en mujeres con vaginismo primario. Revista chilena de obstetricia y ginecología79(1), 56-63. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75262014000100010
  • Muñoz D, Andrea Del Pilar, & Camacho L, Paul Anthony. (2016). Prevalencia y factores de riesgo de la disfunción sexual femenina: revisión sistemática. Revista chilena de obstetricia y ginecología81(3), 168-180. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75262016000300002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.