Zapalenie najądrza - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie najądrza - objawy, przyczyny i leczenie

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W większości przypadków zapalenie najądrza jest wynikiem infekcji bakteryjnej, zwykle spowodowanej chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest to bolesne schorzenie, które prawie zawsze można leczyć antybiotykami i domowymi sposobami.

Zapalenie najądrza jest stanem zapalnym. Najądrze jest rurkowatą strukturą znajdującą się w tylnej części jądra. Odpowiada za przechowywanie plemników do dojrzewania, a następnie za ich transport, gdyż łączy jądro z naczyniami moczowymi.

Mężczyźni mogą cierpieć na tę chorobę w każdym wieku życia. Jest to bolesna dolegliwość, której często towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie jąder. W takich przypadkach nazywa się ją orchiepididymitis.

Generalnie zapalenie najądrza można wyleczyć za pomocą konwencjonalnego leczenia farmakologicznego. Bardzo rzadko pozostawia po sobie następstwa, choć może wpływać na płodność. Ponadto, tylko w niektórych przypadkach staje się problemem chronicznym.

Zapalenie najądrza – przyczyny

Zapalenie najądrza w większości przypadków spowodowane jest infekcjami bakteryjnymi. Choroba najczęściej występuje u młodych mężczyzn, w przedziale wiekowym od 19 do 35 lat. Bardzo często zdarza się, że infekcja powodująca zapalenie najądrza ma swój początek w prostacie lub drogach moczowych.

Tak więc głównymi przyczynami zapalenia najądrzy są:

  • Zakażenia przenoszone drogą płciową. Jest to najczęstsza przyczyna zapalenia najądrzy u młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn. Najczęstszymi przyczynami są rzeżączka i chlamydia.
  • E. coli i podobne bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia najądrza u chłopców i starszych mężczyzn. Również u mężczyzn, którzy uprawiają seks z innymi mężczyznami.
  • Inne bakterie i wirusy. Bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych lub prostaty mogą rozprzestrzeniać się i zakażać najądrza. Również niektóre infekcje wirusowe, takie jak świnka, mogą powodować zapalenie najądrza. Czasami gruźlica powoduje również zapalenie najądrzy.
  • Chemiczne zapalenie najądrzy. Dzieje się tak, gdy mocz spływa do najądrza. Może do tego dojść przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub podczas sporego wysiłku fizycznego.
  • Trauma. Niektóre urazy pachwiny mogą powodować zapalenie najądrza.
Zmartwiony mężczyzna

Zapalenie najądrza występuje głównie w wyniku chorób przenoszonych drogą płciową. Może być jednak również spowodowane urazem lub innymi rodzajami infekcji.

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka jest seks bez zabezpieczeń, tzn. seks bez użycia prezerwatywy. Osoby, które w przeszłości chorowały na choroby przenoszone drogą płciową, są bardziej podatne na zachorowanie. Istnieją również inne schorzenia, które stają się czynnikami ryzyka. Należą do nich następujące elementy:

  • Wcześniejsze zakażenia dróg moczowych lub prostaty.
  • Posiadanie cewnika moczowego lub badanie, które wymaga wprowadzenia cewnika lub endoskopu do prącia.
  • Posiadanie anatomicznych nieprawidłowości dróg moczowych.
  • Brak obrzezania.
  • Powiększona prostata.

Zapalenie najądrza – objawy

Zapalenie najądrza często zaczyna się od łagodnych objawów, takich jak gorączka o niskim stopniu nasilenia, dreszcze i uczucie ciężkości w jądrach. Jądra stają się coraz bardziej wrażliwe na ucisk, a w miarę postępu choroby pojawia się silny ból.

Nie są rzadkością również inne objawy, takie jak wydzielina z cewki moczowej, która jest otworem na końcu penisa. Może również pojawić się krew w nasieniu, dyskomfort w podbrzuszu lub pachwinie, lub guzek w pobliżu jądra.

Tylko w sporadycznych przypadkach występuje również ból podczas wytrysku lub oddawania moczu, a także obrzęk moszny lub pachwiny oraz ból jądra, który nasila się podczas wypróżnienia. Diagnoza stawiana jest zasadniczo na podstawie badania fizykalnego. Lekarz może zlecić wykonanie takich badań jak:

  • USG dopplerowskie.
  • Pełna morfologia krwi.
  • Badanie jąder.
  • Posiew moczu.
  • Analiza moczu.
  • Testy na rzeżączkę lub chlamydię.
Ból jąder

Początkowo mężczyźni cierpiący na zapalenie najądrzy odczuwają uczucie ciężkości w jądrach. Później, w miarę postępu problemu, mogą odczuwać ból.

Leczenie

Leczenie zapalenia najądrzy polega głównie na stosowaniu leków i środków objawowych. Zazwyczaj zlecany jest antybiotyk o szerokim spektrum działania, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie odwykowe trwa zazwyczaj od 21 do 30 dni.

Ponadto osoba dotknięta chorobą powinna odpoczywać i trzymać mosznę uniesioną podczas stania. Osiąga się to na przykład za pomocą bielizny typu jockstrap. Zaleca się również stosowanie okładów z lodu w celu zmniejszenia bólu i obrzęku.

Chirurgiczne usunięcie najądrza jest rzadko zalecane, gdyż łagodzi ból tylko w 50% przypadków i prowadzi do niepłodności. Operacja jest stosowana tylko w przypadku ostrego zapalenia najądrza z ropieniem lub w przypadkach opornych na leczenie. W rzadkich przypadkach konieczne jest usunięcie jąder.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Trojian, T. H., Lishnak, T. S., & Heiman, D. (2009, April 1). Epididymitis and orchitis: An overview. American Family Physician. American Academy of Family Physicians.
  • Taylor, S. N. (2015). Epididymitis. Clinical Infectious Diseases61, S770–S773. https://doi.org/10.1093/cid/civ812
  • Tracy, C. R., Steers, W. D., & Costabile, R. (2008, February). Diagnosis and Management of Epididymitis. Urologic Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.ucl.2007.09.013
  • Michel, V., Pilatz, A., Hedger, M. P., & Meinhardt, A. (2015). Epididymitis: Revelations at the convergence of clinical and basic sciences. In Asian Journal of Andrology (Vol. 17, pp. 756–763). Medknow Publications. https://doi.org/10.4103/1008-682X.155770
  • Lai Y, Yu Z, Shi B, Ni L, Liu Y, Yang S. Chronic scrotal pain caused by Mild Epididymitis:Report of a series of 44 cases. Pak J Med Sci. 2014;30(3):638–641. doi:10.12669/pjms.303.4256

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.