Asthenozoospermia: wszystko, co musisz wiedzieć

Asthenozoospermia: wszystko, co musisz wiedzieć

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Asthenozoospermia może pojawiać się z w powodu diety oraz toksycznych nawyków. Czytając dzisiejszy niezwykle interesujący artykuł dowiesz się więcej na temat tego schorzenia.

Asthenozoospermia jest definiowana jak zmniejszona ruchliwość plemników. Znana jest również jako asthenospermia, a powszechnie bywa określana jako wolne lub leniwe plemniki. Jest ważna, ponieważ stanowi jedną z przyczyn bezpłodności. W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat asthenozoospermii oraz zobaczysz jak można ją zdiagnozować. Czytaj dalej!

Wszystko co powinieneś wiedzieć o asthenozoospermii

Pod względem etymologicznym słowo asthenozoospermia oznacza “brak siły w plemnikach”. To słowo pochodzenia greckiego. Prefiks “a” oznacza brak, zaś sufiks “steno” oznacza siłę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że schorzenie to pojawia się, gdy liczba ruchliwych plemników w ejakulacie spada poniżej 40%. To jedna z przyczyn bezpłodności. Ponieważ plemniki nie ruszają się, nie są w stanie dotrzeć do oocytu i zapłodnić go. W związku z tym nie dochodzi do ciąży.

Asthenozoospermia i jej przyczyny

Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane. Jednak na ruchliwość spermy mogą wpływać różne czynniki:

  • Zmiany w spermie. Zmiany genetyczne, które wywierają wpływ na witki plemników. Tym samym zmieniają ich ruchliwość. Okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą wywoływać nawet całkowitą asthenozoospermię.
  • Zmiany w nasieniowodach. Wszelkie zmiany w jądrach, najądrzach lub nasieniowodach mogą odbijać się na ruchliwości..
  • Żylaki powrózka nasiennego. Obecność żylaków w naczyniach krwionośnych, które dostarczają krew do jąder.
  • Substancje toksyczne. Rolę może ogrywać tytoń, alkohol lub narkotyki. Poza tym niebezpieczne może być również wystawienie na działanie nawozów lub pestycydów.
  • Terapia antynowotworowa. Radioterapia i chemioterapia wpływają niszcząco na spermę.

Kolejne istotne czynniki to wiek i dieta. Ruchliwość plemników spada po przekroczeniu 50. roku życia. Poza tym kluczową rolę odgrywa przestrzeganie przez mężczyzn zdrowej diety. Brak witamin i antyoksydantów może być związany z asthenozoospermią.

Czynnik determinujący to temperatura ciała. Jądra powinny być o dwa stopnie zimniejsze niż reszta ciała. Ruchliwość plemników może spaść, jeśli temperatura jest zaburzona. Może do tego doprowadzić choćby noszenie bardzo ciasnych ubrań i korzystanie z sauny.

Może Cię również zainteresować: Wyniki spermogramu – jak je interpretować?

Jak można ją zdiagnozować?

Badanie pod mikroskopem

Seminogram to badania, podczas którego analizuje się stan spermy. Znane jest również pod nazwą spermiogram lub analiza nasienia. Pozwala lekarzowi zbadać ruchy plemników. Aby zdiagnozować asthenozoospermię należy wykonać minimum dwa seminogramy. Seminogram ocenia dwa rodzaje ruchliwości:

  1. Ruch całkowity. Odnosi się do wszystkich plemników, które wykazują jakiekolwiek ruchy. Innymi słowy, obejmuje zarówno ruch postępowy, jak i niepostępowy.
  2. Ruch postępowy. Bierze pod uwagę jedynie te plemniki, które są w stanie się poruszać.

Należy podkreślić, że asthenozoospermia występuje, gdy ruch całkowity wynosi mniej niż 40%, a ruch postępowy wynosi mniej niż 32%.

Jednak lekarz musi przeprowadzić również badanie fizykalne. Poza tym powinien zlecić wykonanie badań hormonalnych. Znajomość poziomu FSH, LH i testosteronu może pomóc postawić diagnozę.

Jak zostać ojcem, jeśli cierpisz na asthenozoospermię?

Asthenozoospermia stanowi zazwyczaj przyczynę bezpłodności. Jednak istnieją terapie, które mogą pomóc Ci zostać ojcem nawet jeśli cierpisz na to schorzenie. Ich cel to pozyskanie próbki spermy z plemnikami o wystarczającej ruchliwości, aby zapłodnić jajeczko za pomocą technik wspomaganego rozrodu.

Zapłodnione jajeczko

Istnieją różne sposoby leczenia asthenozoospermii, które są dobierane w zależności od stopnia jej zaawansowania. Najważniejsza z nich to ICSI (docytoplazmatyczne podanie plemnika). Polega na wprowadzeniu plemnika do każdego oocytu. Tym samym zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Z kolei inne metody koncentrują się na poprawie samej ruchliwości. Tym samym zajmują się głównie dietą. Polegają na przyjmowaniu suplementów bogatych w aminokwasy, takie jak l-karnityna, i antyoksydanty.

Najlepiej byłoby wykryć i poprawić przyczynę asthenozoospermii. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocne mogą okazać się inne techniki, takie jak zapłodnienie in vitro lub sztuczne zapłodnienie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Zapłodnienie in vitro: czy wiesz na czym polega?

Asthenozoospermia: podsumowanie informacji

Asthenozoospermia to problem, który zmniejsza płodność u mężczyzn. Dlatego też musisz znać czynniki, które mogą ją wywołać, aby zmniejszyć ich działanie lub ich unikać. Poza tym musisz mieć świadomość znaczenia tej choroby, aby zmniejszyć jej wpływ na Twoje poczucie własnej wartości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega, C., Verheyen, G., Raick, D., Camus, M., Devroey, P., & Tournaye, H. (2011, September). Absolute asthenozoospermia and ICSI: What are the options? Human Reproduction Update. https://doi.org/10.1093/humupd/dmr018
  • Curi, S. M., Ariagno, J. I., Chenlo, P. H., Mendeluk, G. R., Pugliese, M. N., Sardi Segovia, L. M., … Blanco, A. M. (2003). Asthenozoospermia: Analysis of a large population. Archives of Andrology49(5), 343–349. https://doi.org/10.1080/01485010390219656
  • Eslamian, G., Amirjannati, N., Rashidkhani, B., Sadeghi, M. R., Baghestani, A. R., & Hekmatdoost, A. (2015). Dietary fatty acid intakes and asthenozoospermia: A case-control study. Fertility and Sterility103(1), 190–198. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2014.10.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.