Wyniki spermogramu - jak je interpretować?

Wyniki spermogramu są trudne do interpretacji dla kogoś, kto przeszedł test. Istnieje jednak kilka parametrów, które można odczytać w celu uzyskania ogólnych informacji
Wyniki spermogramu - jak je interpretować?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wyniki spermogramu powinien szczegółowo interpretować lekarz, który zlecił badanie danej osobie. W każdym przypadku warto jednak orientować się w sposób ogólny, z jakimi informacjami mamy do czynienia.

Spermogramy, zwane także seminogramami, to analizy nasienia. Od mężczyzny pobiera się próbkę, na podstawie której pracownik laboratorium określa stan jakości nasienia i skład nasienia.

Wyniki spermogramu dają informacje na temat stanu męskiej płodności. Wniosek o badanie opiera się na konsultacjach dotyczących podejrzenia o niepłodność z powodu niemożności zajścia w ciążę. Następnie analizuje się z jednej strony czynnik kobiecy, a z drugiej męski.

Nigdy nie należy interpretować wyników spermogramu w sposób izolowany, to znaczy w oderwaniu od pozostałych badań i czynników. Badanie to jest osadzone w szerszym kontekście obejmującym hormony i genetykę, w przypadku których istnieją szczególne metody uzupełniające.

Makroskopia a wyniki spermogramu

Wyniki makroskopowe w spermogramie są określane przez wizualny aspekt nasienia. Obejmuje to całkowitą ilość nasienia w wytrysku, kolor i jego lepkość.

Średnio, kiedy u mężczyzny dochodzi do wytrysku, objętość musi przekroczyć półtora mililitra, aby zawierała wystarczającą ilość nasienia, która pozwala doprowadzić do zapłodnienia. Po 20 minutach próbka powinna również stać się płynna w sposób naturalny, bez interwencji biochemika.

Jeśli chodzi o kolor, przezroczystość nie jest dobrym znakiem, ponieważ ujawniałoby to obecność białych krwinek. Normalne zabarwienie waha się od szarego do żółtego.

Kolejnym parametrem, który pojawia się w wynikach spermogramu, jest lepkość nasienia. Mierzy się ją jako opór włókien nasienia, które są sztucznie formowane w próbce. Kiedy występuje zbyt duży stopień lepkości, sytuacja problemowa zwykle dotyczy prostaty.

Badanie w laboratorium
Biochemicy analizują makroskopowe i mikroskopowe cechy nasienia.

Przeczytaj więcej w tym związanym z tematem niepłodności artykule: Leczenie zespołu policystycznych jajników – dowiedz się, na czym ono polega!

Mikroskopia seminogramowa

Tak jak istnieje makroskopowy spermogram, mamy również spermogram mikroskopowy. W tym przypadku interpretacja może być bardziej skomplikowana, ponieważ mierzy się parametry biochemiczne, w tym:

  • Mobilność: analizuje się, ile plemników przemieszcza się w sumie i czy mają wystarczającą prędkość, aby dotrzeć do obszaru zapłodnienia. Co najmniej 40% próbki powinno mieć możliwość poruszania się, aby zaistniała możliwość zajścia w ciążę.
  • Stężenie: chodzi tu o ilość plemników w nasieniu. Wiele laboratoriów podaje liczbę komórek w mililitrze nasienia, a norma wyznacza minimalna ilość 15 milionów.
  • Kształt: plemniki muszą mieć normalną morfologię, aby można je było uznać za normalne. Ten parametr dotyczy to każdej komórki w ciele i tutaj nie ma żadnych wyjątków. Wynik spermogramu określa, jaki procent całej próbki odpowiada komórkom o normalnym kształcie.
  • Żywotność: pomiar tego parametru przebiega inaczej w każdym laboratorium wykonującym badanie. Niezależnie od zastosowanej metody ostatecznie określa on, ile plemników jest żywych, a ile martwych. Ponad połowa próbki musi mieć odpowiednią żywotność, aby określić ją jako normalną.
Plemniki i komórka jajowa
Plemniki muszą mieć normalny kształt, odpowiednią ruchliwość i żywotność, aby doszło do zapłodnienia.

Nieprawidłowe wyniki spermogramu

Kiedy dochodzimy do końca analizy wyników spermogramu, znajdujemy wniosek laboratorium dotyczący próbki. W celu opisania stanu nasienia, które zostało otrzymane i przeanalizowane, zazwyczaj stosuje się tutaj specyficzne techniczne słowa.

Nie można powiedzieć, że jest to najważniejsza część seminogramu, ale stanowi podstawę interpretacji, jakiej dokona lekarz zlecający. Jest to część najbliższa diagnozie, której szukamy.

Jeśli w spermogram raportuje azoospermię, to dlatego, że w próbce nie było plemników. Sytuacja jest poważna i wskazuje, że mężczyzna nie wytwarza tych komórek, co uniemożliwia zapłodnienie.

Z drugiej strony raport może mówić o oligospermii, która jest tłumaczona jako mniejsza liczba plemników niż jest to konieczne do normalnego zapłodnienia Nawet przy odpowiedniej liczbie te komórki mogą być nieruchome, co skutkuje astenozoospermią.

Inną poważną sytuacją wymagającą nowych badań jest nekrospermia. To sytuacja, w której biochemik znalazł wiele martwych plemników, pozbawionych witalności i ruchliwości.

Sam seminogram nie rozstrzyga jeszcze o niepłodności

Interpretacja wyników spermogramu powinna być przeprowadzona przez lekarza specjalistę, ponieważ w celu postawienia diagnozy konieczne jest jej połączenie z innymi metodami uzupełniającymi. Jest to bardzo delikatny temat i właściwe obchodzenie się z nim jest kluczem do uniknięcia nieporozumień.

Jeśli mamy wyniki seminogramu, możemy je odczytać na podstawie parametrów, których wartości mogą wydawać się normalnie. Jednak zawsze powinniśmy pokazać wyniki lekarzowi. W kontekście każdego przypadku tylko specjalista będzie wiedział, jak dalej postępować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tamayo Hussein, Sergio, and Walter Cardona Maya. “Evaluación del factor masculino mediante espermograma más práctico y económico.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 45.1 (2019): 164-168.
  • Yanet, Jordan Pita, et al. “Relacion entre factores de riesgo y alteraciones en el espermograma de pacientes infertiles.” Cuba Salud 2018. 2018.
  • Schempf, John, J. Bruce Redmon, and Joshua Bodie. “CLINICAL CHARACTERISTICS OF MEN WITH AZOOSPERMIA.” Endocrine Practice 25 (2019): 265-266.
  • Dumont, A., et al. “Necrozoospermia: From etiologic diagnosis to therapeutic management.” Gynecologie, obstetrique, fertilite & senologie 45.4 (2017): 238-248.
  • Montoya, Ana Isabel Toro. “Espermograma.” Medicina & laboratorio 15.03-04 (2009): 145-169.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.