Żel z nasion chia - korzyści i sposób przygotowania

Nasiona chia są świetnym suplementem dla sportowców, pomagają w utracie wagi, a także regulują poziom cholesterolu oraz chronią serce.
Żel z nasion chia - korzyści i sposób przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żel z nasion chia stosowany był zapewne już wieki temu. Tradycja spożywania nasion chia sięga bowiem starożytności. Mówi się, że pochodzą z Gwatemali i Meksyku, a według historycznych źródeł były spożywane przez azteckich wojowników w celu zyskania energii.

Wiele zdrowotnych właściwości nasion chia zostało naukowo udowodnionych, a ich odżywcza wartość pozwala je klasyfikować jako “super żywność”.

Pomimo niewielkiego rozmiaru nasiona te są bogatym źródłem antyoksydantów, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Bez wątpienia wszystkie te składniki są ważne dla organizmu.

Dzięki temu, że są tak małe, to w kontakcie z wodą przekształcają się w naturalny żel, który swobodnie można włączyć do diety. Dzisiaj chcemy powiedzieć Wam, w jaki sposób należy przygotować żel z nasion chia, a także przedstawić korzyści płynące z jego regularnego spożywania.

Jak przygotować żel z nasion chia?

Nasiona chia dostępne są w sklepach spożywczych i ze zdrową żywnością. Ze względu na rosnącą popularność, obecnie dostaniemy je w wielu miejscach.

miska nasion chia

Składniki

 • 6,5 łyżki stołowej nasion chia (100 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Sposób przygotowania

 • Wrzuć nasiona chia do blendera, nalej wody, a następnie miksuj przez kilka minut, aż otrzymasz gładki roztwór.
 • Odczekaj kilku minut, zmiksuj lub wymieszaj ponownie, a następnie odstaw na 10-15 minut, by uformowała się “galaretka”.
 • Jak już uzyskasz żel, dodaj połowę otrzymanego produktu do wybranego przez Ciebie pożywienia, a drugą połowę pozostaw na inną okazję.

Jak spożywać?

Możesz przechowywać ten produkt w lodówce do 2 tygodni bez utraty galaretowatej konsystencji.

Żel z nasion chia może być wykorzystywany jako dodatek do:

 • płatków zbożowych na ciepło i zimno
 • sosów pomidorowych
 • musztardy
 • sałatek
 • kiełbasek
 • dżemów i galaretek
 • jogurtów
 • ciastek i pieczywa

Żel z nasion chia – jakie przynosi naszemu ciału korzyści?

Nasiona chia to źródło energii, wielu wartości odżywczych oraz wody, co niesie wiele korzyści dla ciała i ogólnego zdrowia.

Nawadnia

Regularne spożywanie żelu z nasion chia pomaga organizmowi utrzymać właściwy poziom nawodnienia, dzięki kombinacji wody z takimi minerałami jak wapno, magnez, cynk oraz żelazo.

żel z nasion chia w słoiku

Produkt ten polecany jest zwłaszcza sportowcom, jako że uzupełnia minerały utracone podczas aktywności fizycznej.

Wspomaga trawienie

Spożywanie zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika to świetny sposób na walkę z problemami trawiennymi i zakwaszeniem spowodowanym ostrym jedzeniem.

Składniki zawarte w żelu z nasion chia regulują funkcje jelitowe i pomagają utrzymać odpowiedni poziom pH, co zapobiega powstawaniu toksyn oraz zaparć.

Żel z nasion chia reguluje poziom cholesterolu

Rozpuszczalny błonnik służy obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, a także zapobiega niedrożności układu naczyniowego.

cholesterol we krwi

Poza tym nasiona chia zawierają egzogenne kwasy tłuszczowe, które oczyszczają żyły i zapobiegają utlenianiu się lipidów.

Kontroluje poziom cukru we krwi

Składniki odżywcze zawarte w nasionach chia nie tylko wydłużają poczucie sytości, ale także pomagają spowolnić przemianę węglowodanów w cukry proste w układzie trawiennym.

Kiedy dodasz je do swojej diety, wyregulujesz poziom glukozy i zapobiegniesz nagłym skokom i spadkom cukru.

Zwiększa energię

Egzogenne kwasy tłuszczowe, białka oraz antyoksydanty zawarte w nasionach chia zwiększają wydajność umysłową i fizyczną.

biegnący mężczyzna i kobieta

Są nieocenionym dodatkiem do diety osób osób, które ćwiczą lub są zaangażowane w wymagające wysiłku aktywności.

Żel z nasion chia pozytywnie wpływa na umysł

Nasiona chia zawierają sporą ilość tryptofanu – aminokwasu, który związany jest z wydzielaniem serotoniny w mózgu i poprawia nastrój.

Spożywając żel z nasion chia, stymuluje się produkcję tego neuroprzekaźnika, co pomaga w sytuacjach stresu oraz napięcia.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: Owsianka i nasiona chia – Twoje jutrzejsze śniadanie!

Pomaga zbijać wagę

Żel z nasion chia pomaga zbijać wagę, ponieważ ogranicza spożycie większe ilości kalorii niż potrzeba. Ta galaretowata substancja rozchodzi się w żołądku, dzięki czemu powstrzymuje apetyt na dłuższy czas.

wchodzenie na wagę

Dodatkowo zawarte składniki odżywcze i pozostałe aktywne związki poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego i metabolizmu.

Czy włączyliście już ten suplement do swojej diety? Zachęcamy gorąco do przyrządzania żelu z nasion chia i jego regularnego spożywania, by przekonać się, jak wiele korzyści niesie dla Waszego ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.