Zdrowie układu pokarmowego: jak je wspierać?
Spożywanie pokarmów, które zawierają błonnik i utrzymywanie właściwego przepływu żółci, może pomóc Ci zadbać o zdrowie układu pokarmowego. Ale co powinnaś jeszcze wiedzieć? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
W jelitach osób dorosłych znajduje się tyle samo komórek, co bakterii. Ponad 70% tych bakterii znajduje się w jelicie grubym i działają jako swego rodzaju organ, który dba o zdrowie układu pokarmowego każdego człowieka. Nic dziwnego, że musimy dbać o bakterie zamieszkujące nasze jelita, aby nasz układ pokarmowych był zdrowy.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!
Utrzymywanie zdrowia układu pokarmowego
Błonnik zdolny do fermentacji
Większość bakterii w jelitach to bakterie beztlenowe, które biorą udział w procesach trawiennych w procesach fermentacyjnych. Do błonnika zdolnego do fermentacji zaliczamy pektyny, śluz roślinny, fruktany, skrobię oporną i polifenole. Te rodzaje błonnika zdolnego do fermentacji znajdują się w owocach, warzywach i roślinach bulwiastych.
Z tego błonnika bakterie wytwarzają lotne kwasy tłuszczowe (LKT), a zwłaszcza maślan, kwas propionowy i octan. Te składniki odgrywają kluczową rolę w następujących procesach:
- Utrzymywanie zdrowia jelita grubego poprzez regulację kwasowości pH, pozyskiwanie energii dla kolonocytów, produkcji mucyny oraz peptydów antybakteryjnych, itp.
- Dbanie o optymalne działanie układu odpornościowego, na przykład kontrolowanie procesów zapalnych i produkcji limfocytów.
Podczas procesu fermentacji błonnika, który zachodzi w jelicie grubym, wytwarzane są nie tylko lotne kwasy tłuszczowe, ale również określone ilości gazów, głownie dwutlenku węgla, jak również wodoru i metanu. Stanowią one dużą część gazów wydalanych przez każdą osobę każdego z nas. Pośród nich znajdują się również inne gazy, takie jak azot, tlen, czy siarkowodór.
Z powyższych informacji wynika, że procesy fermentacji zachodzące w jelicie grubym są niezwykle zdrowe, a ich obecność jest konieczna do zachowania zdrowia układu pokarmowego, mimo tego, że ich zapach nie jest zbyt piękny.
Przeczytaj również: Pektyna: poznaj jej zalety i właściwości
Wpływ żółci na zdrowie układu pokarmowego
Żółć to żółtawa substancja produkowana przez wątrobę, która jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym i uwalniana podczas procesów trawiennych. Ogólnie rzecz biorąc żółć pełni funkcje przeciwbakteryjne i trawienne dzięki emulsyfikacji tłuszczów, aby mogły je strawić enzymy trawienne.
Większość kwasu żółciowego jest koniec końców ponownie wchłaniana w jelicie cienkim. Jednak mała jego mała część jest uwalniana do jelita grubego. Kiedy się tam znajdzie, przyspiesza przechodzenie treści pokarmowej przez jelita.
Jeśli dochodzi do złego wchłaniania żółci może nawet wywoływać biegunkę. Poza tym osoby cierpiące z powodu zespołu jelita drażliwego lub z predyspozycjami do zaparć mogą mieć zmniejszony przepływ żółci.
Przeczytaj również: Ciasto bananowe o wysokiej zawartości błonnika
Podpowiedzi, które pomogą Ci zachować zdrowie układu pokarmowego
Zebraliśmy kilka dodatkowych wskazówek poza spożywaniem błonnika zdolnego do fermentacji, który znajduje się w owocach i warzywach. Nasze podpowiedzi pomogą zadbać o zdrowy przepływ żółci u osób cierpiących z powodu zaparć, bezwonnych gazów lub innych naturalnych problemów.
Pamiętaj jednak, aby w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze skontaktować się ze swoim lekarzem.
Bardzo ważną rolę odgrywa posiadanie odpowiedniego, kwaśnego pH w żołądku. Mniejsza produkcja kwasu solnego często wiąże się z obecnością kamieni żółciowych. Dlatego też musisz:
- Jeść, kiedy jesteś głodna,
- Pić między posiłkami świeżo wyciśnięty sok z cytryny,
- Przyjmować suplementy z chlorowodorkiem betainy, jeśli ich potrzebujesz.
Możesz również dodać do swojego soku z cytryny parę kropli naturalnych gorzkich płynów, takich jak wyciąg z karczocha, drapacza lekarskiego, ostropestu plamistego, korzenia gencjany, gorzkiego rumianku i gorzkiej pomarańczy. Te rośliny wspierają usuwanie żółci i mogą pomóc zmniejszyć uczucie dyskomfortu podczas jedzenia.
Inne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o swój układ pokarmowy
Każdego poranka pij kawę przed zjedzeniem czegokolwiek. Rób to, ponieważ działanie stymulujące, jakie wywiera na pęcherzyk żółciowy, może wspomóc działanie układu pokarmowego. Jednak nie powinnaś nadużywać tego sposobu, ponieważ może prowadzić do rozwoju uzależnienia.
Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znajdowało się sporo zdrowych kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy obecne w określonych produktach spożywczych. Ich obecność wspiera skurcze woreczka żółciowego i może pomóc utrzymać prawidłowy przepływ żółci. Przykładowo, jeżeli masz problemy z wypróżnieniem, spróbuj używać więcej oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Podsumowanie
Jeżeli należysz do osób, które spożywają duże ilości błonnika zdolnego do fermentacji, i często meczą Cię zaparcia, masz bezwonne gazy, a Twój lekarz wykluczył istnienie schorzeń organicznych, triki przedstawione w dzisiejszym artykule pomogą Ci pobudzić przepływ żółci. Takie działanie może stanowić klucz do poprawy zdrowia układu pokarmowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wenzel H., Primary bile acid diarrea in a community gastroenterology practice. Z Gastroenterol, 2019. 57 (6): 734-739.
- Abenavoli L., Izzo AA., Milic N., Cicala C., et al., Milk thistle (silybum marianum): a concise overview on its chemistry, pharmacological, and nutraceutical uses in liver diseases. Phytother Res, 2018. 32 (11): 2202-2213.