Zdrowie jamy ustnej w ciąży: co powinnaś wiedzieć?

Zdrowie jamy ustnej w ciąży: co powinnaś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zdrowie jamy ustnej w ciąży może być zagrożone ze względu na zmiany hormonalne, przez które przechodzi kobieta na tym etapie. Jakie są to zagrożenia? Jak można ich uniknąć?

Zdrowie jamy ustnej w ciąży jest kluczowym aspektem tego etapu życia. Kiedy kobieta jest w ciąży, doświadcza wielu zmian fizjologicznych, które mogą wpływać na jej zdrowie jamy ustnej.

Według Generalnej Rady Stomatologów Hiszpanii dzieci urodzone przez matki o złym stanie zdrowia jamy ustnej i wysokim poziomie bakterii próchnicotwórczych w ślinie są również narażone na wysokie ryzyko próchnicy.

Podstawowe strategie utrzymania zdrowia jamy ustnej w ciąży

1. Utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł

Jak wskazuje publikacja w czasopiśmie Advances in Periodontology and Oral Implantology, patologia przyzębia może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Do tego istnieje możliwość przeniesienia bakterii przez ślinę matki na dziecko.

2. Zapobieganie lub leczenie nudności, wymiotów i refluksu żołądkowego

Kobiety w ciąży, które doświadczają porannych nudności lub refluksu żołądka, są narażone na wysokie ryzyko erozji zębów.

3. Zapobiegaj chorobom przyzębia

Wiele kobiet może rozwinąć chorobę przyzębia w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych. Pamiętaj zatem, aby zająć się tym jak najszybciej.

4. Rzuć palenie

Palenie podczas ciąży zagraża nie tylko zdrowiu matki, ale także płodu. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical and Experimental Dentistry może istnieć związek między paleniem tytoniu przez matkę w okresie prenatalnym a próchnicą we wczesnym dzieciństwie.

Palenie w ciąży
Palenie papierosów w czasie ciąży stwarza wiele zagrożeń dla matki i płodu. Wśród nich zwiększone ryzyko chorób zębów.

Jaki wpływ zdrowie jamy ustnej może mieć w czasie ciąży?

W publikacji w Journal of Clinical and Diagnostic Research stwierdzono, że zmiany hormonalne zachodzące w ciąży powodują szereg zmian w organizmie matki, a jama ustna nie jest wyjątkiem. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w ciąży mogą doświadczać następujących objawów:

Próchnica zębów

W ustach środowisko staje się bardziej kwaśne z powodu zmniejszonego wydzielania śliny, refluksu żołądkowego, wymiotów i zwiększonego spożycia słodkich pokarmów. Dlatego u kobiet w ciąży istnieje zwiększone ryzyko próchnicy.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Zwiększona reakcja zapalna na płytkę bakteryjną może powodować obrzęk i krwawienie dziąseł. Pamiętaj, że prawidłowe szczotkowanie i higiena przestrzeni międzyzębowych redukuje ryzyko zapalenia dziąseł.

Zdrowie jamy ustnej i ciąża: choroba przyzębia

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, w którym kość podporowa zęba jest już dotknięta. Może to prowadzić do ruchomości i utraty zębów.

Ziarniniak

Występuje w około 5% ciąż. Zasadniczo jest to wynikiem przesadnej odpowiedzi zapalnej na chorobotwórcze mikroorganizmy jamy ustnej i zwykle znika bez leczenia po ciąży, jak wskazano w badaniu opublikowanym w Cuban Journal of Stomatology.

Erozja zębów, jedna ze zmian wpływających na zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży

Poranne mdłości i refluks żołądkowy, częste w czasie ciąży, mogą powodować erozję zębów. Płukanie wodą z rozpuszczoną sodą oczyszczoną może pomóc zneutralizować kwasy po wymiotach.

Zapobieganie problemom zdrowotnym jamy ustnej w ciąży

Najważniejszym celem kobiet w ciąży jest utrzymanie zdrowego środowiska jamy ustnej poprzez kontrolę biofilmu bakteryjnego, szczotkowanie, higienę międzyzębową, fluor oraz profesjonalną profilaktykę, w tym usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nawyki które źle wpływają na zęby

Profilaktyka stomatologiczna

Tartrektomia, czyli profesjonalne czyszczenie, jest istotnym elementem profilaktycznym i terapeutycznym opieki stomatologicznej. Mimo to niewiele kobiet w ciąży odwiedza dentystę. Co zaskakujące, liczba ta waha się między 10 a 12%.

Dla specjalistów zajmujących się ciążą najważniejsze jest zapewnienie kobiet, że opieka dentystyczna jest nie tylko bezpieczna, ale także niezbędna dla ich własnego zdrowia i normalnego rozwoju płodu.

„Istotne jest, aby kobiety w ciąży odwiedzały dentystę w celu uzyskania szybkiej porady i leczenia”.

Zdrowie jamy ustnej w ciąży
Profesjonalne czyszczenie jest decydującym środkiem zapobiegawczym problemów stomatologicznych podczas ciąży. Jednak na tym etapie niewiele kobiet odwiedza dentystę.

Samoopieka dla dobrego zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży

Oto niektóre z rzeczy, które kobiety w ciąży mogą zrobić, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej podczas ciąży.

Odwiedź swojego dentystę w czasie ciąży

W każdym okresie ciąży, choć ze względu na wygodę sugerujemy drugi trymestr, kobieta powinna udać się do dentysty. Krótko mówiąc, stomatolog zbada i poinformuje pacjentkę o zabiegach, jakie ma wykonać, i doradzi.

Utrzymuj odpowiednią higienę

Szczotkuj żeby co najmniej dwa razy dziennie, używając małej, miękkiej szczoteczki, aby uniknąć dławienia się. Używaj pasty do zębów z fluorem i nie zapomnij o nitkowaniu zębów na noc.

Zadbaj o swoją dietę

Ogranicz spożycie słodkich pokarmów podczas posiłków i unikaj ich między posiłkami, spożywaj owoce i warzywa, wyeliminuj spożywanie napojów gazowanych lub żuj gumę bez cukru z ksylitolem przez 10-15 minut po posiłku.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dieta w celiakii: co powinieneś wiedzieć?

W przypadku częstych wymiotów…

Spożywaj niewielkie ilości owoców, warzyw, jogurtu i sera przez cały dzień. Używaj codziennie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem. Po wymiotach wypłukuj usta wodą i sodą oczyszczoną.

Zdrowie jamy ustnej w ciąży
Prawidłowe szczotkowanie zębów, nitkowanie i dbanie o dietę to proste środki, które kobiety w ciąży mogą rozważyć, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej.

Samoopieka po porodzie

Dla matki

  1. Utrzymuj higienę jamy ustnej, aby uniknąć ubytków i zapalenia dziąseł.
  2. Ogranicz słodycze do posiłków i nie podjadaj między posiłkami.
  3. Pamiętaj, że Twoja ślina zawiera bakterie, więc nie wkładaj łyżeczki, smoczka ani butelki dziecka do ust.

Dla noworodka

  1. Po karmieniu wytrzyj dziąsła mokrą gazą.
  2. Kiedy zaczyna się ząbkowanie, zacznij używać pediatrycznej szczoteczki do zębów.
  3. Użyj pasty do zębów z fluorem; ilość powinna być wielkości ziarenka ryżu.
  4. Nie zapomnij umówić się na wizytę u dentysty, gdy Twoje dziecko skończy rok.

Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę stan ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej. Dlatego kobiety w ciąży powinny wzmocnić swoje nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i, jeśli to możliwe, udać się do dentysty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.