Zdrowie jamy ustnej w ciąży: co powinnaś wiedzieć?
Zdrowie jamy ustnej w ciąży może być zagrożone ze względu na zmiany hormonalne, przez które przechodzi kobieta na tym etapie. Jakie są to zagrożenia? Jak można ich uniknąć?
Zdrowie jamy ustnej w ciąży jest kluczowym aspektem tego etapu życia. Kiedy kobieta jest w ciąży, doświadcza wielu zmian fizjologicznych, które mogą wpływać na jej zdrowie jamy ustnej.
Według Generalnej Rady Stomatologów Hiszpanii dzieci urodzone przez matki o złym stanie zdrowia jamy ustnej i wysokim poziomie bakterii próchnicotwórczych w ślinie są również narażone na wysokie ryzyko próchnicy.
Podstawowe strategie utrzymania zdrowia jamy ustnej w ciąży
1. Utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł
Jak wskazuje publikacja w czasopiśmie Advances in Periodontology and Oral Implantology, patologia przyzębia może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Do tego istnieje możliwość przeniesienia bakterii przez ślinę matki na dziecko.
2. Zapobieganie lub leczenie nudności, wymiotów i refluksu żołądkowego
Kobiety w ciąży, które doświadczają porannych nudności lub refluksu żołądka, są narażone na wysokie ryzyko erozji zębów.
3. Zapobiegaj chorobom przyzębia
Wiele kobiet może rozwinąć chorobę przyzębia w czasie ciąży z powodu zmian hormonalnych. Pamiętaj zatem, aby zająć się tym jak najszybciej.
4. Rzuć palenie
Palenie podczas ciąży zagraża nie tylko zdrowiu matki, ale także płodu. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical and Experimental Dentistry może istnieć związek między paleniem tytoniu przez matkę w okresie prenatalnym a próchnicą we wczesnym dzieciństwie.
Jaki wpływ zdrowie jamy ustnej może mieć w czasie ciąży?
W publikacji w Journal of Clinical and Diagnostic Research stwierdzono, że zmiany hormonalne zachodzące w ciąży powodują szereg zmian w organizmie matki, a jama ustna nie jest wyjątkiem. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety w ciąży mogą doświadczać następujących objawów:
Próchnica zębów
W ustach środowisko staje się bardziej kwaśne z powodu zmniejszonego wydzielania śliny, refluksu żołądkowego, wymiotów i zwiększonego spożycia słodkich pokarmów. Dlatego u kobiet w ciąży istnieje zwiększone ryzyko próchnicy.
Ciążowe zapalenie dziąseł
Zwiększona reakcja zapalna na płytkę bakteryjną może powodować obrzęk i krwawienie dziąseł. Pamiętaj, że prawidłowe szczotkowanie i higiena przestrzeni międzyzębowych redukuje ryzyko zapalenia dziąseł.
Zdrowie jamy ustnej i ciąża: choroba przyzębia
Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, w którym kość podporowa zęba jest już dotknięta. Może to prowadzić do ruchomości i utraty zębów.
Ziarniniak
Występuje w około 5% ciąż. Zasadniczo jest to wynikiem przesadnej odpowiedzi zapalnej na chorobotwórcze mikroorganizmy jamy ustnej i zwykle znika bez leczenia po ciąży, jak wskazano w badaniu opublikowanym w Cuban Journal of Stomatology.
Erozja zębów, jedna ze zmian wpływających na zdrowie jamy ustnej w czasie ciąży
Poranne mdłości i refluks żołądkowy, częste w czasie ciąży, mogą powodować erozję zębów. Płukanie wodą z rozpuszczoną sodą oczyszczoną może pomóc zneutralizować kwasy po wymiotach.
Zapobieganie problemom zdrowotnym jamy ustnej w ciąży
Najważniejszym celem kobiet w ciąży jest utrzymanie zdrowego środowiska jamy ustnej poprzez kontrolę biofilmu bakteryjnego, szczotkowanie, higienę międzyzębową, fluor oraz profesjonalną profilaktykę, w tym usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nawyki które źle wpływają na zęby
Profilaktyka stomatologiczna
Tartrektomia, czyli profesjonalne czyszczenie, jest istotnym elementem profilaktycznym i terapeutycznym opieki stomatologicznej. Mimo to niewiele kobiet w ciąży odwiedza dentystę. Co zaskakujące, liczba ta waha się między 10 a 12%.
Dla specjalistów zajmujących się ciążą najważniejsze jest zapewnienie kobiet, że opieka dentystyczna jest nie tylko bezpieczna, ale także niezbędna dla ich własnego zdrowia i normalnego rozwoju płodu.
„Istotne jest, aby kobiety w ciąży odwiedzały dentystę w celu uzyskania szybkiej porady i leczenia”.
Samoopieka dla dobrego zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży
Oto niektóre z rzeczy, które kobiety w ciąży mogą zrobić, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej podczas ciąży.
Odwiedź swojego dentystę w czasie ciąży
W każdym okresie ciąży, choć ze względu na wygodę sugerujemy drugi trymestr, kobieta powinna udać się do dentysty. Krótko mówiąc, stomatolog zbada i poinformuje pacjentkę o zabiegach, jakie ma wykonać, i doradzi.
Utrzymuj odpowiednią higienę
Szczotkuj żeby co najmniej dwa razy dziennie, używając małej, miękkiej szczoteczki, aby uniknąć dławienia się. Używaj pasty do zębów z fluorem i nie zapomnij o nitkowaniu zębów na noc.
Zadbaj o swoją dietę
Ogranicz spożycie słodkich pokarmów podczas posiłków i unikaj ich między posiłkami, spożywaj owoce i warzywa, wyeliminuj spożywanie napojów gazowanych lub żuj gumę bez cukru z ksylitolem przez 10-15 minut po posiłku.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dieta w celiakii: co powinieneś wiedzieć?
W przypadku częstych wymiotów…
Spożywaj niewielkie ilości owoców, warzyw, jogurtu i sera przez cały dzień. Używaj codziennie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem. Po wymiotach wypłukuj usta wodą i sodą oczyszczoną.
Samoopieka po porodzie
Dla matki
- Utrzymuj higienę jamy ustnej, aby uniknąć ubytków i zapalenia dziąseł.
- Ogranicz słodycze do posiłków i nie podjadaj między posiłkami.
- Pamiętaj, że Twoja ślina zawiera bakterie, więc nie wkładaj łyżeczki, smoczka ani butelki dziecka do ust.
Dla noworodka
- Po karmieniu wytrzyj dziąsła mokrą gazą.
- Kiedy zaczyna się ząbkowanie, zacznij używać pediatrycznej szczoteczki do zębów.
- Użyj pasty do zębów z fluorem; ilość powinna być wielkości ziarenka ryżu.
- Nie zapomnij umówić się na wizytę u dentysty, gdy Twoje dziecko skończy rok.
Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę stan ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej. Dlatego kobiety w ciąży powinny wzmocnić swoje nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i, jeśli to możliwe, udać się do dentysty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Consejo General de Dentistas y la Fundación Dental Española. (2019). Salud Oral y Embarazo. Consejo Dentistas. https://www.consejodentistas.es/comunicacion/actualidad-consejo/notas-de-prensa-consejo/item/1666-el-consejo-general-de-dentistas-y-la-fundacion-dental-espanola-lanzan-la-iii-campana-salud-oral-y-embarazo.html
- Flores, J., Oteo, A., Mateos, L., & Bascones, A. (2004). Relación entre enfermedad periodontal y parto prematuro. Bajo peso al nacimiento: una revisión de la literatura. Avances en Periodoncia e Implantología Oral, 16(2), 93-105. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-65852004000200004
- Bastarrechea Milián, M., Fernández Ramirez, L., & Martínez Naranjo, T. (2009). La embarazada y su atención estomatológica integral como grupo priorizado.: Área de salud Moncada. Revista cubana de Estomatología, 46(4), 60-69. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072009000400007
- Kellesarian, S. V., Malignaggi, V. R., de Freitas, P., Ahmed, H. B., & Javed, F. (2017). Association between prenatal maternal cigarette smoking and early childhood caries. A systematic review. Journal of clinical and experimental dentistry, 9(9), e1141. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5650218/
- Hemalatha, V. T., Manigandan, T., Sarumathi, T., Aarthi Nisha, V., & Amudhan, A. (2013). Dental considerations in pregnancy-a critical review on the oral care. Journal of clinical and diagnostic research: JCDR, 7(5), 948. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3681080/
- Bouza Vera, M., Martínez Abreu, J., Carmenate Rodríguez, Y., Betancourt González, M., & García Nicieza, M. (2016). El embarazo y la salud bucal. Revista Médica Electrónica, 38(4), 628-634. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1684-18242016000400013&script=sci_arttext&tlng=en
- Rodríguez Chala, H. E., & López Santana, M. (2003). El embarazo: Su relación con la salud bucal. Revista cubana de estomatología, 40(2), 0-0. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S0034-75072003000200009&script=sci_arttext&tlng=en