Światowa Organizacja zdrowia zaleca jedzenie owoców i warzyw

WHO zasugerowała zwiększenie spożycia owoców i warzyw w celu zmniejszenia ryzyka chorób niezakaźnych. Co powinieneś o tym wiedzieć? W tym artykule szczegółowo to opisujemy.
Światowa Organizacja zdrowia zaleca jedzenie owoców i warzyw
Minerva Camero Albella

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Minerva Camero Albella.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to podmiot, który informuje nas o tym, jak powinna wyglądać nasza dieta, aby była zdrowa. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co Światowa Organizacja Zdrowia mówi o potrzebie spożywania owoców i warzyw.

Skądinąd dobrze wiesz zapewne, że odpowiednie spożycie warzyw jest jednym z nawyków żywieniowych związanych z lepszym samopoczuciem. Ma nawet decydujące znaczenie w zapobieganiu niektórym chorobom.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje liczby, które mówią same za siebie

Według raportów WHO na całym świecie można by uratować 1,7 miliona istnień ludzkich tylko poprzez zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Okazuje się, że samo spożywanie średnio 400 gramów tych produktów w naszej codziennej diecie może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca i choroby serca.

Z drugiej strony szacuje się, że niewystarczające spożycie owoców i warzyw jest przyczyną około 19% przypadków raka przewodu pokarmowego. Powoduje też 31% przypadków chorób niedokrwiennych serca i 11% udarów na całym świecie. Świadczą o tym badania opublikowane w International Journal of Epidemiology.

Jednocześnie wykazano, że spożywanie warzyw znacznie zmniejsza ryzyko wypadków sercowo-naczyniowych. Dlatego, jeśli ktoś chce poprawić zdrowie, wskazane jest codzienne spożywanie tych pokarmów.

Ponadto, owoce i warzywa charakteryzują się zawartością przeciwutleniaczy. Według badań opublikowanych w Current Aging Sciences, substancje te pomagają spowolnić starzenie się i zapobiegać złożonym chorobom związanym z wiekiem.

Zdrowa dieta
Spożywanie owoców i warzyw wiąże się między innymi z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Wręcz przeciwnie, ich brak w diecie może wpływać na większe ryzyko chorób przewlekłych.

Może Cię zainteresować również ten temat: Warzywa sezonowe – 3 rewelacyjne przepisy

Czy jedzenie owoców i warzyw to moda?

Rzeczywiście trzeba przyznać, że ostatnio wzrosła liczba osób, które decydują się na dietę z większą ilością owoców i warzyw. Jednak jest to zdrowy nawyk, który powinien wykraczać poza trendy i mody.

Prawdą jest również, że w ostatnich latach wzrosła też liczba wegetarian i wegan. Niektórzy wybierają ten model żywienia z powodu mody, a inni z powodu różnych czynników, od religii po szacunek dla zwierząt. Jednak bardzo ważna jest znajomość właściwego sposobu przejścia na taki styl odżywiania.

Niezależnie czy jest to modne, czy nie, owoce i warzywa są niezbędne, aby zachować zdrowie i zapobiegać chorobom. Połączenie tych produktów z innymi w ramach dobrze zbilansowanej diety, zapewni dobre zaopatrzenie we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożywanie owoców i warzyw

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi nam, co następuje:

  • Jedz co najmniej 400 gramów lub pięć porcji owoców i warzyw dziennie.
  • Uwzględniaj warzywa we wszystkich posiłkach.
  • Przygotowuj przekąski ze świeżych owoców i surowych warzyw.
  • Najlepiej spożywaj produkty sezonowe.
  • Jedz zróżnicowany wybór produktów roślinnych.
Owoce
Jeśli chodzi o spożywanie owoców, nie ma ograniczeń co do maksymalnej ilości, jaką należy spożyć. Zaleca się jednak spożywanie odmian sezonowych, ponieważ są one świeższe i dostępne w dobrej cenie.

W związku z tymi zaleceniami, na całym świecie działa ruch propagujący spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Członkowie ruchu promują informacje, aby odpowiednio przestrzegać tych zaleceń, a nawet dostosowują je do każdego kraju.

Jedna porcja odpowiada następującym ilościom:

  • Warzywa i jarzyny – 140-150 gramów surowych i czystych produktów. Dodatkowo podkreśla się, że ​​należy spożywać 2 takie porcje dziennie
  • Owoce – 140-150 gramów surowych i czystych produktów. Idealnie byłoby spożywać 3 porcje dziennie

Nie zamykaj tej strony bez przeczytania: Zdrowe warzywa na zwiększenie masy mięśniowej

Nie ma natomiast ograniczeń co do maksymalnych spożywanych ilości, rodzaju owoców lub warzyw, ani sposobu ich przygotowania. W ramach tego, co jest zalecane, sugeruje się jedynie różnorodność w wyborze owoców i warzyw, preferując produkty sezonowe ze względu na ich świeżość i lepszą cenę.

Jeśli są jakieś owoce lub warzywa, których nie lubisz, nie musisz zmuszać się do ich zjedzenia. Wystarczy wybrać te, które lubisz jeść i spożywać je w różnych momentach w ciągu dnia.

Regularnie jedz owoce

Jak widzieliśmy, spożycie owoców i warzyw jest niezbędne dla zapewnienia prawidłowego stanu zdrowia. Z tego powodu powinniśmy zagwarantować codzienną obecność tych pokarmów w naszej diecie. To pozwoli opóźnić starzenie się i zmniejszyć częstość występowania złożonych patologii.

Jeśli nie lubisz ich smaku, spróbuj połączyć je z innymi potrawami i stopniowo wprowadzać je do diety. Istnieje wiele przepisów, które potrafią dostosować konsystencję i smak warzyw, aby były spożywane przez osoby, które nie są do nich przyzwyczajone.

Na koniec pamiętaj, że zawsze możesz udać się do dietetyka, jeśli potrzebujesz oceny swojego sposobu odżywiania lub przygotowania zdrowszego menu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.