Zdrowa żywność dla dzieci - dieta od 1 do 3 roku życia
Zdrowa żywność dla dzieci i zaoferowanie jej pociechom w pierwszych trzech lata życia pozwoli im rosnąć i rozwijać się w najlepszy możliwy sposób. Poznaj kilka wartościowych zaleceń w tym artykule.
Od pierwszego roku życia większość dzieci może już jeść, tak jak pozostali członkowie rodziny. Diety dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat nie mogą być pozbawione zdrowej żywności, najlepszego źródła energii i zdrowia.
Dowiedz się więc, które z produktów i darów Matki Natury są najbardziej odpowiednie w tym przedziale wiekowym.
Zdrowa żywność dla dzieci – najważniejsze korzyści
Jedną z głównych korzyści płynących z odpowiedniego żywienia w okresie niemowlęcym jest oczywiście – zdrowie. W ramach globalnej strategii Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej żywienia, aktywności fizycznej i zdrowia eksperci ustalili, co następuje:
“Niezdrowa dieta jest kluczowym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób niezakaźnych, które mogą postępować w przyszłości. Chociaż zgony z powodu chorób niezakaźnych występują przede wszystkim w wieku dorosłym, ryzyko związane z niezdrową dietą rozpoczyna się w dzieciństwie i kumuluje się przez całe życie.”
Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić naszym dzieciom odpowiednią żywność. Będzie miała wpływ na obecne i przyszłe zdrowie. Zapoczątkuje dobre nawyki w diecie dziecka. Nie zapominajmy jednak, że na tym etapie życia dzieci rosną w zawrotnym tempie. Każde nasze działanie ma wpływ na ich fizyczny rozwój.
Dieta musi zapewniać dziecku wystarczającą ilość energii i składników odżywczych, aby utrzymać je na optymalnym poziomie. Oczywiście, obejmuje to również właściwy czas i regularność spożywania jedzenia. Istotne będzie też utrwalenie zdrowych nawyków żywieniowych, które będą trwały przy dobrych wiatrach – do dorosłości.
Zdrowe odżywianie się odgrywa ważną rolę w zdrowiu i ogólnym rozwoju dzieci.
Zdrowa żywność dla dzieci w wieku 1-3
Zdrowa dieta musi być zróżnicowana, wystarczająca, zrównoważona i dostosowana do preferencji dziecka i odczuwanego apetytu. Powinniśmy więc wybrać najlepszej jakości żywność, która świetnie odnajdzie się w diecie do 3 roku życia. Odszukajmy więc najlepsze źródła zdrowia dla naszych maluchów.
Owoce i warzywa dla dzieci
Podobnie jak w przypadku dorosłych, warzywa powinny być często obecne na talerzach naszych pociech. Ważne jest, aby zaoferować im różnorodność kolorów i smaków, pochodzących z każdej pory roku.
Bazujmy jednak na sezonowości. Oczywiście powinniśmy zawsze brać pod uwagę preferencje dziecka i rodziny. Mimo to chęć zjedzenia słodkiego pączka nie powinna oznaczać, że zastąpi on zdrową brukselkę.
Istnieje jednak szereg faktów, potrzebnych do zrozumienia diety niemowlęcej. Między innymi: boćwina i szpinak mają wyższy poziom azotanów niż inne warzywa. Dlatego do trzeciego roku życia nie powinno się ich oferować więcej niż raz dziennie.
- Możemy zaoferować dziecku praktycznie wszystkie owoce, już od pierwszego roku życia. Powinniśmy jednak zachować ostrożność przy tych produktach, które stwarzają większe ryzyko udławienia się.
- Mowa tu o całych winogronach lub wiśniach i owocach z pestkami. Naturalnie, owoce powinny być świeże. Nie powinniśmy zastępować ich przemysłowymi sokami czy słodkimi jogurtami.
Zdrowa żywność dla dzieci i białko w ich diecie
Głównym źródłem białka w diecie 1-3-latków są ryby, mięso i jaja. Mimo to, istnieją pewne ograniczenia, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Oto one:
- Dzieci nie powinny jeść miecznika, rekina, tuńczyka i szczupaka, ponieważ mogą one gromadzić zbyt duże ilości rtęci.
- Powinniśmy zrezygnować też ze skorupiaków, takich jak kraby. Mogą zawierać znaczną ilość kadmu.
- Zalecamy natomiast wykorzystanie w diecie pysznych roślin strączkowych. To doskonałą i zdrowa żywność dla dzieci. Szczególną uwagę poświęćmy czerwonej soczewicy, która nie posiada skórki. Dzieci lepiej ją trawią.
Zdrowy tłuszcz w diecie 1-3 latków
- Oliwa z oliwek i inne zdrowe źródła tłuszczu są naturalnie zalecane w diecie małych dzieci. Powinny być one jednak wprowadzane w umiarkowanych ilościach.
- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ekstra virgin powinna być głównym źródłem tłuszczu w diecie dzieci i może być używana do przyprawiania wszystkich ich potraw. Wykorzystamy ją niezależnie od tego, czy są to warzywa, zboża, rośliny strączkowe itp. Możemy również zaoferować dzieciom orzechy, które są doskonałym źródłem wielonienasyconych tłuszczów i białek roślinnych.
Pamiętajmy jednak, że orzechy stwarzają niebezpieczeństwo zadławienia się. Dlatego też proponujemy wykorzystywanie ich w diecie, w formie kruszonej bądź w postaci kremów.
Musimy wziąć pod uwagę, że stwarzają one duże ryzyko udławienia się. Zdecydowaliśmy się więc zaproponować je w formie kruszonej lub kremowej. Rozsypane na kromce chleba, są idealną alternatywą dla tradycyjnych dodatków kanapkowych i przekąsek.
Przeczytaj również:
Zdrowa żywność dla dzieci i całe ziarna
Pełnoziarniste produkty są znacznie bardziej pożywne i drogocenne dla zdrowia od tych rafinowanych. Co wybierać w diecie małych dzieci, w wieku od 1 do 3 lat? Najlepsze będą:
- ryż,
- żyto lub owies,
- makaron pełnoziarnisty,
- kasza kuskus,
- płatki owsiane.
Na śniadania i przekąski najlepiej wybrać chleb razowy, pełnoziarnisty lub inne produkty stworzone z całych ziaren, bez dodatku ulepszaczy i cukrów.
Produkty mleczne dla małych dzieci
Dzieci, które są już po pierwszym roku swojego życia i nie spożywają już mleka matki – mogą zastąpić je mlekiem krowim. Zaleca się usunięcie butelki i zaoferowanie mleka w szklance.
Jogurty naturalne, świeży ser i małe porcje żółtego sera są na tym etapie również wskazaną i zdrową żywnością. Jednak musimy być ostrożni z tymi ostatnimi, ponieważ zawierają one duże ilości soli. Wybierajmy więc te naturalnej, znanej nam produkcji.
Wcale nie musimy uzupełniać ich diety kolorowymi jogurtami pełnymi cukru, czy specjalnym uzupełniającym mlekiem. Przy odpowiedniej urozmaiconej diecie, produkty te nie zapewnią maluchom żadnych dodatkowych korzyści odżywczych. Co więcej, zazwyczaj znajdziemy w nich szkodliwe dodatki takie jak cukier, czy aromaty i niezdrowe tłuszcze.
Czego nie podawać dziecku w wieku 1-3?
Aby stworzyć zdrowe nawyki żywieniowe ważne jest, by unikać niektórych pokarmów w diecie małych dzieci. Niepożądane produkty obejmują cukry proste, produkty rafinowane i przetwarzane mięso.
Istnieją produkty, których nie powinniśmy wprowadzać do diety 1-3-latków. Nie są bowiem korzystne dla ich zdrowia, a nawet dla dorosłych. Warto więc wypracować kulturę unikania tych produktów. Wśród nich wymienić możemy:
- Słodycze, czyli ciasta, batoniki i cukierki.
- Płatki śniadaniowe.
- Solone przekąski i chipsy.
- Gazowane napoje i sztuczne soki owocowe.
- Produkty mleczarskie bogate w sacharozy.
- Mięsa przetworzone.
- Niezdrowe tłuszcze (szczególnie zwierzęce).
Inne wskazówki istotne w żywieniu małych dzieci
W tym okresie życia dziecka, nawyki żywieniowe mogą mieć bardzo zmienną naturę. Być może zauważysz trudności z przyjmowaniem nieznanej żywności. Dziecko będzie przechodzić też przez okresy zwiększonego lub zmniejszonego apetytu.
Ważne, aby środowisko gdzie spożywa swoje posiłki było spokojne i harmonijne. Najcudowniej jeśli wszystko odbywa się w towarzystwie bliskich, kochanych osób. Dzieci nigdy nie powinny być pozostawione bez opieki podczas jedzenia.
Pamiętaj też, że dzieci nie powinny być zmuszane do jedzenia. Zależy nam, aby zaoferować im alternatywy zarówno w zakresie tekstur, smaków i kolorów. Nie zapomina, że to fascynujący czas odkrywania i uczenia się.
Na początku, dziecko może być oszołomione paletą nowych produktów. Pamiętajmy, że za każdym razem kiedy wprowadzamy spożywczą nowinkę – zwróćmy uwagę na jej potencjalne niepożądane działania.
Jak wiesz, karmienie dzieci jest jedną z fundamentalnych trosk rodziców. Jednak wprowadzenie do ich życia, już na samym początku zdrowej żywności sprawi, że w przyszłości częściej będą po nią sięgać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Erdogan A., Rao SSC., Thiruvaiyaru D., Lee YY., et al., Randomised clinical trial: mixed soluble/insoluble fibre vs psyllium for chronic constipation. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 44 (1): 35-44.
- Jeromson S., Gallagher IJ., Galloway SDR., Hamilton DL., Omega 3 fatty acids and skeletal muscle health. Mar Drugs, 2015. 13 (11): 6977-7004.
- Scherbaum V., Srour ML., Milk products in the dietary management of childhood undernutrition – a historical review. Nutr Res Rev, 2018. 31 (1): 71-84..