Zdrowa marchew - czy znasz wszystkie jej zalety?

Umiarkowane spożywanie marchwi może wspomóc krążenie i przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Dlatego też marchew jest doskonała do poprawy ogólnego stanu zdrowia Twojego serca.
Zdrowa marchew - czy znasz wszystkie jej zalety?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowa marchew to zarówno ta surowa, jak i gotowana. Poza tym jest to pyszne warzywo, bez którego w polskiej kuchni raczej nie można się obejść. Dodatkowo, marchew wykazuje wiele korzyści zdrowotnych.

Jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść Ci te pomarańczowe warzywo, czytaj dalej! Dowiesz się, dlaczego marchew jest zdrowa i jak wpływa na Twoje samopoczucie.

Zdrowa marchew – wartości odżywcze

Marchew jest pełna beta-karotenu, barwnika, który nadaje warzywom pomarańczowego koloru. Dodatkowo zawiera ona witaminy A, C, B1, B2, B3, B6, B9, C, E, K, cholinę oraz minerały, takie jak potas, magnez, żelazo, wapń i fosfor.

Warzywo to składa się głównie z węglowodanów. Jest również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i nie zawiera tłuszczów nasyconych ani cholesterolu.

Warto również wspomnieć, że marchew ma bardzo mało kalorii – tylko 40 kalorii na 100 gramów warzywa. Z tego powodu jest ona dobrym i zdrowym rozwiązaniem dla każdej dobrze zbilansowanej diety.

Zdrowa marchew – wiele zalet

Marchew jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy

Marchew zawiera dużą dawkę antyoksydantów, takich jak witamina A, które pomagają zachować zdrowie naszego ciała. Ponadto zmniejszają one również ryzyko wystąpienia chorób serca i niektórych nowotworów, takich jak rak okrężnicy, jamy ustnej i płuc.

Zdrowa marchew w ziemi

Zawiera ona również fitozwiązek znany pod nazwą falkarinol, który jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem.

Dodatkowo spożywanie marchwi ma pozytywny wpływ na wzrok, zwłaszcza, jeśli chodzi o poprawę widzenia w nocy. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w marchwi beta-karoten i witamina A wspomagają prawidłowe funkcjonowanie komórek siatkówki.

Korzyści płynące z marchewki pomagają obniżyć ciśnienie krwi

Marchew wykazuje korzystne działanie przy regulacji krążenia krwi. Dzięki temu warzywu serce i płuca mają dostęp do składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania.

Badanie ciśnienia krwi
Te warzywo ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi.

Marchew redukuje również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Dzieje się tak dlatego, że potas zmniejsza działanie sodu i wpływa rozluźniająco na ściany naczyń krwionośnych.

Przeczytaj również: Oczyszczający koktajl z marchewki

Zdrowa marchew? Tak, ale nie przesadzaj z konsumpcją

Podczas gdy marchew ma wiele zalet, spożywanie jej w nadmiernych ilościach może wywołać szkodliwe skutki uboczne.

Jednym z przykładów jest stan zwany karotenazą. Charakteryzuje się on tym, że dłonie i stopy oraz inne obszary skóry stają się pomarańczowe lub żółtawe. Wynika to z wysokiego stężenia karotenu we krwi. Stan ten sam w sobie jest nieszkodliwy, jednak ma wpływ na walory estetyczne naszego wyglądu. Proste zmniejszenie spożycia marchewki szybko wyleczy ten problem.

Innym problemem, który może wynikać z jedzenia zbyt dużej ilości marchewek jest hiperwitaminoza A. Występuje ona wtedy, gdy nadmierna ilość witaminy A jest spożywana w długim okresie czasu. Osoba początkowo może doświadczyć takich objawów, jak nudności, zawroty głowy, wymioty i bóle głowy.

Jeśli spożycie witaminy A nie będzie zmniejszone, może rozwinąć się właśnie hiperwitaminoza A. Jest to bardzo poważny stan, który wynika z nagromadzenia toksycznych poziomów witaminy A w wątrobie. Niezbędna jest wówczas opieki medyczna i leczenie pod kontrolą lekarza.

Nie należy się jednak zamartwiać, ponieważ hiperwitaminoza A rzadko występuje na skutek wyłącznie jedzenia żywności z zawartością witaminy A. Do uzyskania poziomu witaminy A wywołującego ten niebezpieczny stan chorobowy dochodzi głównie przez nadużycie dostępnych na rynku suplementów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eliassen AH, Hendrickson SJ, Brinton LA, Buring JE, Campos H, Dai Q, Dorgan JF, Franke AA, Gao YT, Goodman MT, Hallmans G, Helzlsouer KJ, Hoffman-Bolton J, Hultén K, Sesso HD, Sowell AL, Tamimi RM, Toniolo P, Wilkens LR, Winkvist A, Zeleniuch-Jacquotte A, Zheng W, Hankinson SE. Circulating carotenoids and risk of breast cancer: pooled analysis of eight prospective studies. J Natl Cancer Inst. 2012 Dec 19;104(24):1905-16.
  • Age-Related Eye Disease Study Research Group, SanGiovanni JP, Chew EY, Clemons TE, Ferris FL 3rd, Gensler G, Lindblad AS, Milton RC, Seddon JM, Sperduto RD. The relationship of dietary carotenoid and vitamin A, E, and C intake with age-related macular degeneration in a case-control study: AREDS Report No. 22. Arch Ophthalmol. 2007 Sep;125(9):1225-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.