Zazdrość po zdradzie - jak sobie z nią radzić?

Radzenie sobie z zazdrością po zdradzie nie jest łatwym zadaniem i może prowadzić do trudności w związku. W tym artykule wyjaśniamy najlepsze strategie walki z tym uczuciem.
Zazdrość po zdradzie - jak sobie z nią radzić?
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Kiedy dochodzi do zdrady w związku, fakt ten działa jak trzęsienie ziemi, wstrząsając fundamentami, na których zbudowano relację. W rzeczywistości niezwykle łatwo powstaje nieufność i zazdrość po zdradzie.

Intensywność podejrzeń będzie częściowo zależeć od tego, jacy byliśmy przed zdradą. Czy ogólnie ufaliśmy naszemu partnerowi, czy też zazdrość należała już do codzienności. Ale bez względu na to, jacy byliśmy, jest prawdopodobne, że w obliczu niewierności staniemy się bardziej podejrzliwi.

Zazdrość po zdradzie to reakcja, która pojawia się u większości zdradzonych partnerów.

Nie ma znaczenia, na jakim etapie związku była para, oszustwo zawsze wywołuje ból. I bardziej się go odczuwa, jeśli miało miejsce na poziomie emocjonalnym lub seksualnym. Nawet jeśli przeanalizujemy to na chłodno, nigdy nie jesteśmy przygotowani na to, że nas okłamuje osoba, której najbardziej ufamy.

Modele relacji

Do niedawna dominującym modelem związku było monogamiczne małżeństwo heteroseksualne. Jednak społeczeństwo ewoluowało i coraz więcej ludzi nawiązuje relacje wykraczające poza ten wzór.

W ten sposób dziś łatwiej możemy znaleźć pary swingersów lub osoby uprawiające poliamorię w jednej z jej różnych konfiguracji.

Ale wszystkie relacje uczuciowe mają coś wspólnego. Tworzący je partnerzy muszą wyraźnie lub pośrednio uzgodnić, jakiego rodzaju umowa stanowi podstawę ich związku. I oczywiście jednym z podstawowych punktów, do których należy się odnieść, będzie model relacji emocjonalnej i seksualnej, który chcą nawiązać.

Co rozumiemy przez niewierność?

Zdrada
Pojęcie niewierności może się różnić w zależności od pary. Podczas gdy dla niektórych oznacza to, że ich partner ma relacje seksualne z osobą trzecią, dla innych jest to nawet sam fakt kontaktowania się z ludźmi online z zamiarem seksualnym.

Niewierność to koncepcja, w której każda para musi określić, co nią jest, a co nie. Zatem dla wielu osób będzie ona polegać na tym, że jeden z małżonków będzie miał stosunek seksualny z osobą spoza związku.

Z drugiej strony, dla innych zdrada będzie również obejmować flirtowanie, kontaktowanie się z ludźmi w Internecie z zamiarem seksualnym lub utrzymywanie emocjonalnego związku z kimś innym niż ich partner.

Wszystkie relacje przechodzą przez różne etapy, a pakt o wierności nie musi być statyczny, może ewoluować, jeśli dojdzie do porozumienia. Problem pojawia się, gdy jedna z dwóch stron łamie ustalone zasady i dochodzi do zdrady.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Zdrada – 7 nieoczywistych form, jakie może przybrać

Zazdrość po zdradzie – jak sobie z nią radzić

Jeśli skupimy się na tak silnej emocji, jak zazdrość, po zdradzie bardzo łatwo pojawia się ona i osiedla w życiu pary. Dlatego przyjrzyjmy się niektórym emocjonalnym aspektom, nad którymi musimy ciężej pracować, aby z niąi walczyć.

1. Aby zwalczyć zazdrość po zdradzie, lepiej poznajmy samych siebie

Zdrada to doskonały moment, aby przeanalizować pochodzenie własnej niepewności i zastanowić się, dlaczego zamienia się ona w zazdrość. Jeśli nie poznamy siebie lepiej i nie zrozumiemy, co sprawia nam ból, trudno będzie nam przezwyciężyć kryzys.

2. Odzyskaj zaufanie do swojego partnera

Zazdrość zawiera bardzo duży element nieufności. Aby ponownie zaufać partnerowi, ważne jest, abyśmy mogli omówić każdy aspekt relacji, która nas dotyczy. Potem najlepiej wspólnie zdecydować, jak sobie z tym poradzić.

Sprawdzanie partnera
Zaufanie jest jedną z najbardziej naruszonych podstaw związku po zdradzie. Konieczne jest jednak odzyskanie go, aby uniknąć późniejszych problemów z powodu zazdrości.

3. Naucz się używać „komunikatów ja”

Właściwa komunikacja z partnerem będzie niezbędna do zarządzania sytuacją. Ten rodzaj przekazu polega na opisaniu tego, co się dzieje po twojej stronie, stawiając uczucia ponad faktem, bez popadania w jakiekolwiek oskarżenia wobec drugiego.

Używając komunikatów “ja”, ułatwiamy bardziej płynną i mniej konfliktową wymianę myśli.

4. Zapomnij o wyrzutach

Kiedy zostaliśmy zdradzeni, łatwo jest nam raz po raz wyrzucać drugiej osobie cały ból, który nam zadał. Jednak ciągłe wracanie do tego jedynie zwiększy ból, stworzy niepotrzebne kłótnie i zwiększy dyskomfort.

5. Szacunek dla wolności małżonka pomoże ci przezwyciężyć zazdrość po zdradzie

Nieufność do drugiej osoby i chęć kontrolowania jej przez cały czas tylko ją od nas oddali. O ile niewierność partnera nas zraniła, musimy zrozumieć, że nie należy do nas i uszanować jego niezależności. Te dwie zasady mogą stanowić dobrą bazę do odbudowy relacji.

Przeczytaj także ten ciekawy materiał: Zdrada emocjonalna? 4 oznaki, że Twój partner o niej myśli

6. Kochaj, nie potrzebuj

Kiedy jesteśmy zazdrośni, możemy zapomnieć o różnicy między kochaniem a potrzebą. Ludzie muszą nauczyć się kochać swojego współmałżonka bez popadania w emocjonalną zależność. uzależnienie bowiem przyniesie jedynie odwrotny efekt: oddalenie się partnera.

Zazdrość po zdradzie
Miłość to nie to samo, co zależność. W związku bardzo ważne jest, aby mieć jasność co do tego, ponieważ na dłuższą metę może to być szkodliwe.

7. Przejdź przez ból

To całkowicie normalne, że czujemy się smutni, zdenerwowani lub źli, gdy zostaliśmy zdradzeni. Musimy jednak nauczyć się odczuwać emocje, a następnie pozwolić im odejść. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zostaną z nami na stałe i codziennie będą nas dręczyć.

8. Przebacz, aby wyeliminować zazdrość po zdradzie

Zabierze to nam mniej lub więcej czasu, ale w końcu będziemy mieli tylko dwie opcje: albo wybaczyć, albo zakończyć związek. Życie bez przebaczenia nie ma sensu w dłuższej perspektywie, ponieważ spowoduje o wiele więcej bólu i dyskomfortu dla obojga partnerów.

9. Zaakceptuj

Możemy żyć w zgodzie ze współmałżonkiem tylko wtedy, gdy przyjmiemy, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Możemy więc popełniać błędy bez wyostrzania konsekwencji naszych działań.

10. Okazuj wdzięczność

Wdzięczność za wszystko, czego doświadczyliśmy i czego nauczyliśmy się w tej trudnej sytuacji, pomoże odzyskać harmonię ze sobą i naszym partnerem. Dzięki temu z pewnością więź ulegnie wzmocnieniu i będziemy lepiej przygotowani do stawienia czoła przyszłym przeciwnościom.

Jeśli potrafimy przezwyciężyć zazdrość po zdradzie i odzyskać zaufanie do partnera, to odbierzemy wspaniałą lekcję życia i niewątpliwie staniemy się silniejsi i mądrzejsi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinoza, A. V., Correa, F.E. y García, L.F. (2014). Percepción social de la infidelidad y estilos de amor en la pareja. Enseñanza e Investigación En Psicología, 19(1), 135-147.
  • Humberto, J. y Osorio, V. (2011). La dinámica vincular celos-infidelidad. Pensamiento Psicológico, Volumen 9(17), 97-102.
  • Parada, M. (2012). Recursos utilizados en la relación de pareja que ayudan a superar la crisis producida por la infidelidad. BS thesis. Universidad de la Sabana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.