Zastosowania kolagenu i jego przeciwwskazania

Chociaż generalnie kolagen kojarzy nam się z kwestiami estetycznymi, prawda jest taka, że występuje w całym ciele, a także stanowi składnik kości i mięśni. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zastosowania kolagenu i jego przeciwwskazania
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz, że kolagen jest niezbędny dla skóry, mięśni, więzadeł i chrząstki? Niedobór kolagenu wiąże się z kilkoma schorzeniami, takimi jak problemy ze stawami, osteoporoza, pojawianie się zmarszczek, a nawet niektóre problemy z zębami. Poznaj różne zastosowania kolagenu w tym artykule.

Dowiesz się również, dlaczego ważne jest, aby mieć dobry poziom kolagenu, a także jak najlepiej przyjmować go jako suplement i z pożywieniem.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest najważniejszym białkiem w naszym organizmie, stanowi ponad jedną czwartą naszego białka. Stanowi główny składnik naszych kości i skóry, ale znajduje się również w stawach, mięśniach, ścięgnach, zębinie, rogówce, włosach itp. Innymi słowy, występuje w całym ciele.

To fundamentalny element prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Występuje w postaci elastycznych i bardzo wytrzymałych włókien. Włókna kolagenowe kurczą się, rozciągają i zmieniają swoją średnicę w zależności od tkanki, której część stanowią.

Główną funkcją kolagenu jest nadanie ciału siły i elastyczności. W konsekwencji to pozwala nam poruszać się i stać, a także dobrze wyglądać.

Co się stanie, jeśli zabraknie nam kolagenu?

Kobieta ze zmarszczkami.

Znając funkcję i zastosowania kolagenu w naszym organizmie, możemy zrozumieć, jak ważne jest utrzymanie dobrego poziomu tego białka. Jest to konieczne, aby cieszyć się dobrą jakością życia i zapobiegać problemom zdrowotnym.

Nasz organizm naturalnie produkuje kolagen. Jednak od 30. do 40. roku życia stopniowo tracimy zdolność do jego wytwarzania. Pociąga to za sobą następujące objawy związane ze starzeniem się, zarówno na poziomie zdrowotnym, jak i estetycznym:

  • Starzenie się skóry, utrata gładkości i jędrności oraz pojawienie się zmarszczek.
  • Trudności w poruszaniu się stawów, co może również prowadzić do stanów zapalnych i bólu.
  • Utrata gęstości kości.
  • Pojawienie się żylaków.
  • Wypadanie włosów.
  • Problemy stomatologiczne.

Zobacz również ten polecany artykuł: 5 naturalnych sposobów usuwania zmarszczek na szyi

Kolagen u mężczyzn i kobiet

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają postępującej utraty zdolności do wytwarzania kolagenu, to kobiety zwykle cierpią na nią wcześniej i gwałtowniej z powodu zmian hormonalnych. Z tego powodu kobiety częściej cierpią z powodu utraty gęstości kości i problemów ze stawami.

Istnieje jednak wyjątek dla osób, które dużo ćwiczą lub uprawiają sport. One również są podatne na wcześniejsze problemy ze stawami ze względu na zużycie włókien kolagenowych spowodowane ciągłym ruchem.

Zapalenie kości i stawów

Kobieta z bólem łokcia.

Jest to jedna z najczęstszych chorób spowodowanych zużyciem chrząstki i kolagenu, który w tym przypadku pokrywa kości stawu jak rodzaj poduszki. Ta degeneracja kolagenu w chrząstce oznacza, że kości nie mają już ochrony i ocierają się o siebie w sposób ciągły, powodując stan zapalny i ból.

Na utratę chrząstki wpływają niektóre czynniki, takie jak nadmierne ćwiczenia, siedzący tryb życia lub wiek. Jeśli jednak dodamy do naszej diety kolagen, możemy opóźnić ten problem, co może oszczędzić wiele bólu.

Reumatolog jest specjalistą, który najlepiej zdiagnozuje problem i przepisze leczenie, jeśli cierpimy na chorobę zwyrodnieniową stawów. Choroba ta jest częstą przyczyną zwolnień chorobowych z powodu niezdolności do pracy i pogarsza jakość życia osób nią dotkniętych.

Osteoporoza

Osteoporoza w dłoni.

Chociaż osteoporozę zwykle kojarzymy z brakiem wapnia, kolagen odgrywa również fundamentalną rolę w gęstości kości. Powodem jest to, że stanowi część struktury kości. Kiedy tracimy kolagen, kość staje się coraz bardziej delikatna, co bardzo mocno naraża ją na wszelkiego rodzaju złamania lub urazy.

Ta choroba zwykle nie daje żadnych objawów, dopóki nie doznamy złamania lub nie przejdziemy odpowiedniego badania z jakiegoś innego powodu. To wyraźnie pokazuje, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec osteoporozie, włączając kolagen do naszej diety lub jako suplement już od 30 roku życia.

Szczególnie menopauza to decydujący moment w rozwoju tej choroby. Jednak inne czynniki mogą mieć również duży wpływ, takie jak dieta, zwłaszcza jeśli dana osoba ma dietę ubogą w składniki odżywcze, prowadzi siedzący tryb życia i przyjmuje pewne leki.

Zastosowania kolagenu jako suplementu

Kolagen.

Sposobem na spowolnienie degradacji tego składnika i uniknięcie związanych z tym problemów zdrowotnych jest przyjmowanie suplementu tego białka, gdy tylko zaczniemy odczuwać objawy. Można to nawet zrobić tylko po to, aby zapobiec ich wystąpieniu, począwszy od 30 roku życia.

Generalnie przepisuje się 10 gram (0,4 uncji) przyswajalnego kolagenu dziennie. Najbardziej znanym suplementem jest hydrolizowany kolagen, rozpuszczalny składnik odżywczy, który możemy mieszać z jedzeniem.

Naturalne suplementy kolagenowe, które możemy kupić u zielarzy, w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach, mogą pochodzić z dwóch różnych źródeł :

  • Pochodzenie zwierzęce: z kurczaka, wołowiny lub wieprzowiny.
  • Pochodzenie morskie: pozyskiwane z ryb i alg – na przykład dobrze znana chrząstka rekina.

W wielu przypadkach suplementacji kolagenu towarzyszą zwykle inne składniki odżywcze poprawiające jego przyswajanie.

Zastosowania kolagenu w diecie

Miseczka z kolagenem.

Inną opcją jest naturalne włączenie kolagenu do naszej diety. Aby to zrobić, powinniśmy pozyskać receptury bulionów oparte na skórach zwierzęcych i kościach .

W miarę możliwości warto wybierać składniki pochodzenia organicznego, aby unikać hormonów i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli nadużywamy białka zwierzęcego.

Aby je zdobyć, możemy udać się do zaufanego rzeźnika i poprosić o kości od zwierząt karmionych w sposób naturalny.

Buliony te wymagają długiego czasu gotowania, aby wydobyć kolagen ze składników zwierzęcych. Mają jednak tę zaletę, że są tanim daniem o maksymalnej zawartości tego składnika.

Z drugiej strony istnieje również możliwość spożywania żelatyny, bogatej w ten składnik. Powinniśmy jednak unikać galaretek, które zawierają biały cukier i sztuczne aromaty, lub alternatywnie moglibyśmy zrobić je sami z naturalnej żelatyny.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na produkty, które bezpośrednio lub pośrednio stymulują i poprawiają produkcję kolagenu:

  • Pokarmy bogate w witaminę C: zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe (i ich obierki, jeśli są ekologiczne), czerwona papryka, czerwone owoce itp.
  • Zielona herbata: ten napój leczniczy jest w stanie stymulować produkcję kolagenu i elastyny.
  • Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3: tłuste ryby, orzechy włoskie, żółtko jaja, oliwa i olej lniany, awokado itp.
  • Pokarmy bogate w siarkę: Cebula, oliwki, seler, ogórek.

Korzyści z przyjmowania kolagenu

Jak widzieliśmy w tym artykule, kolagen jest powiązany z wieloma różnymi funkcjami organizmu i wykracza daleko poza estetykę. W tym sensie zwiększenie spożycia kolagenu jako suplementu i w pożywieniu ma wiele korzyści zdrowotnych, wśród których wyróżniają się następujące:

  • Poprawia wygląd skóry: badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients wykazało wpływ tego białka na skórę. W badaniu stwierdzono, że przyjmowanie suplementu zawierającego 2,5 grama kolagenu wraz z innymi mikroelementami może poprawić nawilżenie, elastyczność, szorstkość i gęstość skóry.
  • Łagodzi ból stawów: spożycie kolagenu może poprawić symptomatologię niektórych chorób kości i stawów. Artykuł w czasopiśmie International Orthopaedics wykazał, że kolagen może zmniejszać ból i sztywność stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Łagodzi również ból stawów u sportowców wyczynowych.
  • Może zapobiegać utracie kości: badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrition in Disease Prevention and Control wykazało skuteczność skojarzonej terapii kalcytoniną i kolagenem w leczeniu osteoporozy. Badanie wykazało niezwykłą poprawę zarówno w zakresie symptomatologii, jak i gęstości kości.
  • Może zwiększyć rozwój mięśni: według artykułu w czasopiśmie Nutrients, połączenie ćwiczeń hipertrofii i suplementacji kolagenem przynosi ogromne korzyści. Mężczyźni, którzy połączyli te terapie podczas eksperymentu, mieli wyraźny wzrost masy ciała, masy beztłuszczowej a także siły mięśni.

Przeciwwskazania do zastosowania kolagenu

Spożywanie hydrolizowanego kolagenu nie ma większych przeciwwskazań, gdyż jest to produkt naturalny, łatwo przyswajalny przez organizm. Jest tak, o ile przyjmujesz kolagen o gwarantowanej jakości i nie przekraczasz dawki wskazanej przez producenta lub lekarza.

Jednak następujące osoby powinny unikać jego spożywania:

  • Jeśli masz alergię na białko zwierzęce. Ważne jest, aby w tym wypadku znaleźć inne źródło kolagenu.
  • Jeśli cierpisz na dziedziczną fenyloketonurię lub nietolerancję fenyloalaniny.

Wreszcie osoby stosujące określone diety powinny pamiętać, że kolagen jest bardzo bogatym źródłem białka. Z tych wszystkich powodów jego spożycie jest czymś, czego nie powinniśmy pomijać, zwłaszcza w wieku dorosłym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arseni L, Lombardi A, Orioli D. From Structure to Phenotype: Impact of Collagen Alterations on Human Health. Int J Mol Sci. 2018 May 8;19(5):1407.
  • Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019 Oct 17;11(10):2494.
  • Deshmukh SN, Dive AM, Moharil R, Munde P. Enigmatic insight into collagen. J Oral Maxillofac Pathol. 2016 May-Aug;20(2):276-83.
  • García-Coronado JM, Martínez-Olvera L, Elizondo-Omaña RE, Acosta-Olivo CA, Vilchez-Cavazos F, Simental-Mendía LE, Simental-Mendía M. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Int Orthop. 2019 Mar;43(3):531-538.
  • Juher, T. F., & Pérez, E. B. Revisión de los efectos beneficiosos de la ingesta de colágeno hidrolizado sobre la salud osteoarticular y el envejecimiento dérmico. Nutrición hospitalaria. 2015; 32(1): 62-66.
  • Oertzen-Hagemann V, Kirmse M, Eggers B, Pfeiffer K, Marcus K, de Marées M, Platen P. Effects of 12 Weeks of Hypertrophy Resistance Exercise Training Combined with Collagen Peptide Supplementation on the Skeletal Muscle Proteome in Recreationally Active Men. Nutrients. 2019 May 14;11(5):1072.
  • Wu, M., Cronin, K., & Crane, J. S. Biochemistry, collagen synthesis. 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.