Zaskórniki - naturalne metody usuwania!

Zaskórniki - naturalne metody usuwania!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaskórniki, czyli czarne punkciki na skórze, to jeden z najczęstszych problemów estetycznych skóry. Najczęściej pojawiają się one na skórze tłustej. Zaskórniki tworzą się w wyniku zatykania się porów skóry, niewłaściwej codziennej higieny czy zmian temperatury otoczenia, co powoduje gromadzenie się tłuszczu i powstanie czarnych punktów na skórze. A dlaczego są one czarne? – Ponieważ znajdują się w stałym kontakcie z powietrzem, ich zewnętrzna warstwa ulega utlenieniu i przyjmują czarny kolor.

Zwykle zaskórniki pojawiają się na nosie oraz w jego okolicach, czyli na twarzy – najważniejszej części ciała, które chciałybyśmy, aby było nieskazitelne. Dla wielu kobiet zaskórniki to prawdziwy koszmar. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod ich usuwania – są one tanie i możemy wykonać zabiegi we własnej łazience!

1. Zaskórniki: usuwanie i zapobieganie

Jeśli chcemy usunąć zaskórniki, bądź zapobiec ich powstawaniu, należy rygorystycznie podchodzić do codziennej higieny twarzy – głęboko ją oczyszczać i dostarczać jej odpowiedniego nawilżenia. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, jakie należy podejmować każdego dnia w celu skutecznego usunięcia nieestetycznych czarnych punktów i cieszyć się nieskazitelną cerą.

Oczyszczanie

Pierwszym krokiem prowadzącym do wyeliminowania zaskórników są odpowiednie zabiegi oczyszczające, które pozostawią skórę gładką i wolną od zanieczyszczeń. Aby dokładnie oczyścić skórę twarzy, możesz samodzielnie przygotować tą maseczkę lub używać dostępnych na rynku produktów do oczyszczania cery.

Potrzebne składniki

 • 1 łyżka płatków owsianych
 • Jedna łyżka jogurtu
 • 1 łyżka soku z marchwi
 • 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Przygotowanie maseczki

Dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, aż uzyskasz konsystencję pasty. Następnie nałóż ją na twarz, pozostaw na 15 minut, a po upływie tego czasu zmyj zimną wodą.

Peeling

Kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji skóry twarzy jest peeling. Dzięki niemu możemy skutecznie usunąć martwe komórki skóry.

Peeling twarzy usuwający zaskórniki

Ponadto zaleca się przeprowadzanie eksfoliacji 2-3 razy w tygodniu – utrzymamy w ten sposób czystą i zdrową cerę.

Potrzebne składniki

 • 1 dojrzały banan
 • 2 łyżeczki grubego cukru
 • 1 łyżeczka olejku migdałowego

Przygotowanie peelingu

Dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, aż uzyskasz konsystencję klejącej się pasty. Następnie nakładaj na twarz kolistymi ruchami. Masuj przez kilka minut. Następnie spłucz wodą.

Odświeżenie tonikiem

Po peelingu nasza skóra staje się idealnie gładka i wolna od zanieczyszczeń, to doskonały moment na jej odświeżenie tonikiem. Możesz go samodzielnie przygotować w domu.

Plasterki ogórka

Potrzebne składniki

Przygotowanie toniku

Ogórek jest doskonały do zregenerowania, nawilżenia i dodania skórze witalności. Ponadto posiada właściwości ściągające, dzięki czemu jest idealny do oczyszczania i usuwania tłuszczu z porów skóry.

Pokrój ogórek na kawałki i wrzuć go do naczynia razem z 1/2 litra wody i gotuj przez 30 minut. Po upływie tego czasu, ściągnij z ognia i odstaw do ochłodzenia. Następnie przemywaj twarz nasączonym tonikiem płatkiem kosmetycznym.

Domowej receptury maseczki na usunięcie zaskórników

Po dokładnym i prawidłowym oczyszczeniu twarzy, cera jest przygotowana na przyjęcie specjalnych składników oczyszczających skórę z czarnych punkcików, których tak bardzo nie lubimy. Poniżej przedstawione maseczki doskonale walczą z tym problemem natury estetycznej. Sama zobaczysz, że zaskórniki nie będą już spędzały Ci snu z oczu!

Maseczka ananasowa

Maseczka ta nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Ponadto ananas posiada właściwości ściągające, nawilżające i doskonale zamyka pory – miejsca, gdzie gromadzą się czarne punkciki.

Ananas w plasterkach

Potrzebne składniki

 • 1/2 szklanki naturalnego soku z ananasa
 • 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie maseczki

Wymieszaj ze sobą obydwa składniki i nałóż maseczkę na twarz. Następnie pozostaw na 15 minut, po czym zmyj letnią wodą. Zobaczysz, że zaskórniki nie mają szans!

Maseczka z aloesu i pomidora

Dzięki tej maseczce usuniesz nadmiar tłuszczu oraz powstałe już zaskórniki. Ponadto jej nawilżające właściwości sprawią, ze skóra stanie się miękka, jędrna i idealnie czysta.

Potrzebne składniki

 • 1 dojrzały pomidor
 • 1 liść aloesu

Przygotowanie maseczki

Zmiksuj dojrzałego pomidora z miąższem aloesu. Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 20 minut. Następnie, zmyj wodą.

Zobacz jak zaskórniki znikają!

To może Cię zainteresować ...
Czarna maseczka – twarz bez wągrów i zaskórników!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czarna maseczka – twarz bez wągrów i zaskórników!

Nie wiesz jak zwalczyć wągry i zaskórniki? Próbowałeś węgla aktywnego? Ta doskonała i naturalna, oczyszczająca maseczka to twój ekspert od pięknej ... • Du, W., & Avena-Bustillos, R. (2011). Antimicrobial volatile essential oils in edible films for food safety. Science against Microbial Pathogens: Communicating Current Research and Technological Advances”, A. Mendez-Vilas (Ed.). https://doi.org/10.1515/flin.2000.34.1-2.85
 • Bährle-Rapp, M. (2010). Tomate. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_10594
 • Palacios, D. (2000). PIÑA. CONFERENCIA DE LAS NACIONES UNIDAS SOBRE COMERCIO Y DESARROLLO.
 • Prohens, J., Ruiz, J. J., & Nuez, F. (1996). The pepino (Solanum muricatum, Solanaceae): A “new” crop with a history. Economic Botany. https://doi.org/10.1007/BF02866518

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.