Zaskórniki - naturalne metody usuwania!

Zaskórniki - naturalne metody usuwania!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaskórniki, czyli czarne punkciki na skórze, to jeden z najczęstszych problemów estetycznych skóry. Najczęściej pojawiają się one na skórze tłustej. Zaskórniki tworzą się w wyniku zatykania się porów skóry, niewłaściwej codziennej higieny czy zmian temperatury otoczenia, co powoduje gromadzenie się tłuszczu i powstanie czarnych punktów na skórze. A dlaczego są one czarne? – Ponieważ znajdują się w stałym kontakcie z powietrzem, ich zewnętrzna warstwa ulega utlenieniu i przyjmują czarny kolor.

Zwykle zaskórniki pojawiają się na nosie oraz w jego okolicach, czyli na twarzy – najważniejszej części ciała, które chciałybyśmy, aby było nieskazitelne. Dla wielu kobiet zaskórniki to prawdziwy koszmar. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod ich usuwania – są one tanie i możemy wykonać zabiegi we własnej łazience!

1. Zaskórniki: usuwanie i zapobieganie

Jeśli chcemy usunąć zaskórniki, bądź zapobiec ich powstawaniu, należy rygorystycznie podchodzić do codziennej higieny twarzy – głęboko ją oczyszczać i dostarczać jej odpowiedniego nawilżenia. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, jakie należy podejmować każdego dnia w celu skutecznego usunięcia nieestetycznych czarnych punktów i cieszyć się nieskazitelną cerą.

Oczyszczanie

Pierwszym krokiem prowadzącym do wyeliminowania zaskórników są odpowiednie zabiegi oczyszczające, które pozostawią skórę gładką i wolną od zanieczyszczeń. Aby dokładnie oczyścić skórę twarzy, możesz samodzielnie przygotować tą maseczkę lub używać dostępnych na rynku produktów do oczyszczania cery.

Potrzebne składniki

 • 1 łyżka płatków owsianych
 • Jedna łyżka jogurtu
 • 1 łyżka soku z marchwi
 • 1 łyżeczka oliwy z oliwek

Przygotowanie maseczki

Dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, aż uzyskasz konsystencję pasty. Następnie nałóż ją na twarz, pozostaw na 15 minut, a po upływie tego czasu zmyj zimną wodą.

Peeling

Kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji skóry twarzy jest peeling. Dzięki niemu możemy skutecznie usunąć martwe komórki skóry.

Peeling twarzy usuwający zaskórniki

Ponadto zaleca się przeprowadzanie eksfoliacji 2-3 razy w tygodniu – utrzymamy w ten sposób czystą i zdrową cerę.

Potrzebne składniki

 • 1 dojrzały banan
 • 2 łyżeczki grubego cukru
 • 1 łyżeczka olejku migdałowego

Przygotowanie peelingu

Dokładnie zmieszaj ze sobą wszystkie składniki, aż uzyskasz konsystencję klejącej się pasty. Następnie nakładaj na twarz kolistymi ruchami. Masuj przez kilka minut. Następnie spłucz wodą.

Odświeżenie tonikiem

Po peelingu nasza skóra staje się idealnie gładka i wolna od zanieczyszczeń, to doskonały moment na jej odświeżenie tonikiem. Możesz go samodzielnie przygotować w domu.

Plasterki ogórka

Potrzebne składniki

Przygotowanie toniku

Ogórek jest doskonały do zregenerowania, nawilżenia i dodania skórze witalności. Ponadto posiada właściwości ściągające, dzięki czemu jest idealny do oczyszczania i usuwania tłuszczu z porów skóry.

Pokrój ogórek na kawałki i wrzuć go do naczynia razem z 1/2 litra wody i gotuj przez 30 minut. Po upływie tego czasu, ściągnij z ognia i odstaw do ochłodzenia. Następnie przemywaj twarz nasączonym tonikiem płatkiem kosmetycznym.

Domowej receptury maseczki na usunięcie zaskórników

Po dokładnym i prawidłowym oczyszczeniu twarzy, cera jest przygotowana na przyjęcie specjalnych składników oczyszczających skórę z czarnych punkcików, których tak bardzo nie lubimy. Poniżej przedstawione maseczki doskonale walczą z tym problemem natury estetycznej. Sama zobaczysz, że zaskórniki nie będą już spędzały Ci snu z oczu!

Maseczka ananasowa

Maseczka ta nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. Ponadto ananas posiada właściwości ściągające, nawilżające i doskonale zamyka pory – miejsca, gdzie gromadzą się czarne punkciki.

Ananas w plasterkach

Potrzebne składniki

 • 1/2 szklanki naturalnego soku z ananasa
 • 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie maseczki

Wymieszaj ze sobą obydwa składniki i nałóż maseczkę na twarz. Następnie pozostaw na 15 minut, po czym zmyj letnią wodą. Zobaczysz, że zaskórniki nie mają szans!

Maseczka z aloesu i pomidora

Dzięki tej maseczce usuniesz nadmiar tłuszczu oraz powstałe już zaskórniki. Ponadto jej nawilżające właściwości sprawią, ze skóra stanie się miękka, jędrna i idealnie czysta.

Potrzebne składniki

 • 1 dojrzały pomidor
 • 1 liść aloesu

Przygotowanie maseczki

Zmiksuj dojrzałego pomidora z miąższem aloesu. Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na 20 minut. Następnie, zmyj wodą.

Zobacz jak zaskórniki znikają!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.