Zarazki w publicznej toalecie - czy mogą Cię zainfekować ?

Złapanie zarazków w publicznej toalecie jest bardzo mało prawdopodobne. Chociaż jest to miejsce, gdzie przebywa wiele bakterii, szanse na zarażenie są niewielkie. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego to miejsce nie jest tak niebezpieczne, jak się wydaje.
Zarazki w publicznej toalecie - czy mogą Cię zainfekować ?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W dobie dzisiejszych zagrożeń epidemiologicznych rozpowszechnia się mit, że można złapać zarazki w publicznej toalecie, zwłaszcza infekcje przenoszone drogą płciową. W rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne.

Konieczność skorzystania z publicznej toalety zawsze wywołuje pewien dyskomfort a nawet fizyczne uczucie swędzenia na samą myśl o tym. Często w takich miejscach mamy poczucie brudu, a świadomość, że inne osoby korzystały z tych samych urządzeń, których będziemy używać, przeraża nas.

Powinniśmy jednak zrozumieć, że nie tylko wspólna łazienka jest pełna zarazków. W rzeczywistości jednak inne miejsca dużo bardziej grożą zachorowaniem niż zarazki w publicznej toalecie.

Miejsca, które odwiedzamy na co dzień, w szkole, w pracy, w poszukiwaniu rozrywki, nawet te na wolnym powietrzu… wszystkie obfitują w bakterie i wirusy. Jednak dzięki naszemu układowi odpornościowemu zachowujemy zdrowie i nie zapadamy na różne choroby w każdym dniu naszego życia.

Również w naszym ciele żyją zarazki, które współistnieją z naszym organizmem. Jest to między innymi normalna flora przewodu pokarmowego i niektórych błon śluzowych. Obecność tych mikroorganizmów jest nieunikniona, a w niektórych przypadkach nawet korzystna i niezbędna.

Tak więc, jak chcielibyśmy z góry zaznaczyć, życie z mikroorganizmami w naszym ciele to pewnego rodzaju symbioza. To równowaga, którą należy zachować w powszednim życiu i dbać o nią na co dzień. Od tej równowagi zależeć będzie bowiem stan naszego organizmu w momencie zakażenia. A konkretnie, czy się rozchorujemy czy się obronimy.

Oczywiście równowaga ta zostaje zachwiana, gdy nieodpowiednio wystawiamy się na działanie patogenów, ale nie ma to miejsca w przypadku publicznych toalet. Zobaczmy zatem, jaka jest osobliwość wspólnych łazienek i jak naprawdę wyglądają zarazki w publicznej toalecie.

Wbrew pozorom nie tak łatwo złapać zarazki w publicznej toalecie

Każdy lekarz zgodzi się, że jest mało prawdopodobnie aby w publicznej toalecie  złapać jakieś zarazki. Zakłada się, że tego typu ekspozycja nie wystarcza, aby spowodować zakażenie.

Wiemy, że zwykłe drogi infekcji obejmują układ oddechowy, płyny ustrojowe i droga poprzez odbyt, ręce i jamę ustną Drogi oddechowe nie wchodzą w grę podczas siedzenia w publicznej toalecie. Pozostają nam więc inne opcje.

Jeśli chodzi o płyny ustrojowe, jedyną szansą na złapanie zarazków w publicznej toalecie byłoby na przykład odsłonięcie rany. Ale oprócz otwartej rany, która umożliwiałaby kontakt krwi z mikroorganizmem, patogenna bakteria powinna znaleźć się akurat dokładnie w miejscu zetknięcia powierzchni z raną.

Każdy chyba przyzna, że chociaż jest to możliwe, jest bardzo mało prawdopodobne.

Mycie rąk

Przeanalizujemy teraz drogę odbyt-ręka-usta. Jest to bardzo powszechna droga zakażenia w przypadku chorób zakaźnych przewodu pokarmowego. Nosiciel patogennego mikroorganizmu wydala go z kałem. Następnie mikroorganizm dostaje się na rękę innej osoby, która przenosi go do ust. Mikroorganizm ostatecznie dostaje się do układu pokarmowego biorcy.

Tak przedstawiony, cykl odbyt-ręki-usta wydaje się logicznym sposobem zarażenia w publicznej toalecie. Ale musimy powiedzieć, że po pierwsze, najczęściej myjemy ręce po skorzystaniu z toalety. Po drugie, czas ekspozycji jest krótki i w zasadzie większe ryzyko nie pochodzi z samej toalety, ale z innych części łazienki.

Na przykład wiele osób nie dezynfekuje rąk w toaletach publicznych, rozprzestrzeniając w ten sposób zarazki na drzwiach wejściowych. W ten sposób cykl odbyt-ręka-usta może zachodzić raczej przez klamkę przy drzwiach niż przez samą toaletę.

Zarazki znajdują się w każdej łazience, nie tylko w publicznej toalecie

Na całym świecie przeprowadzono różne badania, które nadal są prowadzone w celu ustalenia prawdopodobieństwa złapania zarazków w publicznej toalecie. Mierzone jest stężenie bakterii i ich częstotliwość występowania w różnych scenariuszach.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wykrywają obecność bakterii na wszystkich powierzchniach w toaletach publicznych. Nawet po spłukaniu toalety krople wody rozpryskujące się ze strumienia zawierają zarazki rozpryskując je po całym miejscu.

Mikrobiota jelitowa

Możemy znaleźć mikroorganizmy na podłodze, na drzwiach, kranach do odkręcania wody i na ścianach łazienek. Nawet sam papier toaletowy i system, który go obsługuje, są skolonizowane bakteriami.

Z powodu tego wszechobecnego rozprzestrzenienia, pewne badania powiązały z zarazki w publicznej toalecie z zapaleniem skóry u niektórych dzieci. Jednak dyskutuje się o tym, czy zapalenie skóry jest spowodowane przez mikroorganizmy, czy raczej przez podrażnienie przez substancje czyszczące stosowane we wspólnych łazienkach.

Zarazki, które można złapać w publicznej toalecie

Mimo wszystko, istnieją jednak dwa mikroorganizmy, które można złapać w publicznej toalecie. Wśród nielicznych przypadków ogółem, zarazki, które najczęściej powodują jakieś problemy to:

  • Escherichia coli. Ta bakteria jest główną przyczyną zakaźnego zapalenia żołądka i jelit. Ma zdolność przylegania do gładkich powierzchni, a dzięki tej właściwości może się łatwo ulokować na desce sedesowej. W przypadku zakażenia, związana z tą bakterią choroba z pewnością będzie się objawiać poprzez wymioty i biegunkę.
  • Norowirus. Wiadomo, że wirus ten powoduje zapalenie żołądka i jelit w miejscach, w których dochodzi do wspólnego używania wielu środowisk przez dość długi czas. Przykładem takiej sytuacji jest rejs wycieczkowy. Norowirus ma również zdolność adhezji i potrafi przetrwać około piętnastue dni w środowisku. Norowirusowe zapalenie żołądka i jelit na szczęście jest samoograniczające, to znaczy kończy się samoistnie.

Podsumowując

A zatem to mit, że zarazki w publicznej toalecie grożą nam zakażeniem i chorobą, jeśli z niej korzystamy. Jeszcze mniej prawdopodobne jest złapanie infekcji przenoszonej drogą płciową, korzystając z publicznej łazienki.

Umyj ręce za każdym razem, gdy skorzystasz z toalety, zarówno prywatnej, jak i publicznej!

Ten prosty i jedyny nawyk higieny osobistej jest w stanie zapobiec znacznej większości infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Robilotti, Elizabeth, Stan Deresinski, and Benjamin A. Pinsky. “Norovirus.” Clinical microbiology reviews 28.1 (2015): 134-164.
  • Breña, Grace Thalia Quispe, and Silvia Salcedo Fernpandez. “Bacterias patógenas en servicios higiénicos de una institución educativa superior.” Revista de Investigación Ciencia, Tecnología y Desarrollo 4.2 (2018).
  • Arévalo, J. M., et al. “Guía de utilización de antisépticos.” Medicina preventiva 7.1 (2001): 17-23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.