Zarazki w publicznej toalecie - czy mogą Cię zainfekować ?
W dobie dzisiejszych zagrożeń epidemiologicznych rozpowszechnia się mit, że można złapać zarazki w publicznej toalecie, zwłaszcza infekcje przenoszone drogą płciową. W rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne.
Konieczność skorzystania z publicznej toalety zawsze wywołuje pewien dyskomfort a nawet fizyczne uczucie swędzenia na samą myśl o tym. Często w takich miejscach mamy poczucie brudu, a świadomość, że inne osoby korzystały z tych samych urządzeń, których będziemy używać, przeraża nas.
Powinniśmy jednak zrozumieć, że nie tylko wspólna łazienka jest pełna zarazków. W rzeczywistości jednak inne miejsca dużo bardziej grożą zachorowaniem niż zarazki w publicznej toalecie.
Miejsca, które odwiedzamy na co dzień, w szkole, w pracy, w poszukiwaniu rozrywki, nawet te na wolnym powietrzu… wszystkie obfitują w bakterie i wirusy. Jednak dzięki naszemu układowi odpornościowemu zachowujemy zdrowie i nie zapadamy na różne choroby w każdym dniu naszego życia.
Również w naszym ciele żyją zarazki, które współistnieją z naszym organizmem. Jest to między innymi normalna flora przewodu pokarmowego i niektórych błon śluzowych. Obecność tych mikroorganizmów jest nieunikniona, a w niektórych przypadkach nawet korzystna i niezbędna.
Tak więc, jak chcielibyśmy z góry zaznaczyć, życie z mikroorganizmami w naszym ciele to pewnego rodzaju symbioza. To równowaga, którą należy zachować w powszednim życiu i dbać o nią na co dzień. Od tej równowagi zależeć będzie bowiem stan naszego organizmu w momencie zakażenia. A konkretnie, czy się rozchorujemy czy się obronimy.
Oczywiście równowaga ta zostaje zachwiana, gdy nieodpowiednio wystawiamy się na działanie patogenów, ale nie ma to miejsca w przypadku publicznych toalet. Zobaczmy zatem, jaka jest osobliwość wspólnych łazienek i jak naprawdę wyglądają zarazki w publicznej toalecie.
Wbrew pozorom nie tak łatwo złapać zarazki w publicznej toalecie
Każdy lekarz zgodzi się, że jest mało prawdopodobnie aby w publicznej toalecie złapać jakieś zarazki. Zakłada się, że tego typu ekspozycja nie wystarcza, aby spowodować zakażenie.
Wiemy, że zwykłe drogi infekcji obejmują układ oddechowy, płyny ustrojowe i droga poprzez odbyt, ręce i jamę ustną Drogi oddechowe nie wchodzą w grę podczas siedzenia w publicznej toalecie. Pozostają nam więc inne opcje.
Jeśli chodzi o płyny ustrojowe, jedyną szansą na złapanie zarazków w publicznej toalecie byłoby na przykład odsłonięcie rany. Ale oprócz otwartej rany, która umożliwiałaby kontakt krwi z mikroorganizmem, patogenna bakteria powinna znaleźć się akurat dokładnie w miejscu zetknięcia powierzchni z raną.
Każdy chyba przyzna, że chociaż jest to możliwe, jest bardzo mało prawdopodobne.
Przeanalizujemy teraz drogę odbyt-ręka-usta. Jest to bardzo powszechna droga zakażenia w przypadku chorób zakaźnych przewodu pokarmowego. Nosiciel patogennego mikroorganizmu wydala go z kałem. Następnie mikroorganizm dostaje się na rękę innej osoby, która przenosi go do ust. Mikroorganizm ostatecznie dostaje się do układu pokarmowego biorcy.
Tak przedstawiony, cykl odbyt-ręki-usta wydaje się logicznym sposobem zarażenia w publicznej toalecie. Ale musimy powiedzieć, że po pierwsze, najczęściej myjemy ręce po skorzystaniu z toalety. Po drugie, czas ekspozycji jest krótki i w zasadzie większe ryzyko nie pochodzi z samej toalety, ale z innych części łazienki.
Na przykład wiele osób nie dezynfekuje rąk w toaletach publicznych, rozprzestrzeniając w ten sposób zarazki na drzwiach wejściowych. W ten sposób cykl odbyt-ręka-usta może zachodzić raczej przez klamkę przy drzwiach niż przez samą toaletę.
Sprawdź ciekaw informacje w tym artykule: Mycie rąk: najskuteczniejszy sposób ochrony przed koronawirusem
Zarazki znajdują się w każdej łazience, nie tylko w publicznej toalecie
Na całym świecie przeprowadzono różne badania, które nadal są prowadzone w celu ustalenia prawdopodobieństwa złapania zarazków w publicznej toalecie. Mierzone jest stężenie bakterii i ich częstotliwość występowania w różnych scenariuszach.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wykrywają obecność bakterii na wszystkich powierzchniach w toaletach publicznych. Nawet po spłukaniu toalety krople wody rozpryskujące się ze strumienia zawierają zarazki rozpryskując je po całym miejscu.
Możemy znaleźć mikroorganizmy na podłodze, na drzwiach, kranach do odkręcania wody i na ścianach łazienek. Nawet sam papier toaletowy i system, który go obsługuje, są skolonizowane bakteriami.
Z powodu tego wszechobecnego rozprzestrzenienia, pewne badania powiązały z zarazki w publicznej toalecie z zapaleniem skóry u niektórych dzieci. Jednak dyskutuje się o tym, czy zapalenie skóry jest spowodowane przez mikroorganizmy, czy raczej przez podrażnienie przez substancje czyszczące stosowane we wspólnych łazienkach.
Przeczytaj również ten artykuł: Bakterie w żołądku – wyeliminuj je sięgając po remedium z fig
Zarazki, które można złapać w publicznej toalecie
Mimo wszystko, istnieją jednak dwa mikroorganizmy, które można złapać w publicznej toalecie. Wśród nielicznych przypadków ogółem, zarazki, które najczęściej powodują jakieś problemy to:
- Escherichia coli. Ta bakteria jest główną przyczyną zakaźnego zapalenia żołądka i jelit. Ma zdolność przylegania do gładkich powierzchni, a dzięki tej właściwości może się łatwo ulokować na desce sedesowej. W przypadku zakażenia, związana z tą bakterią choroba z pewnością będzie się objawiać poprzez wymioty i biegunkę.
- Norowirus. Wiadomo, że wirus ten powoduje zapalenie żołądka i jelit w miejscach, w których dochodzi do wspólnego używania wielu środowisk przez dość długi czas. Przykładem takiej sytuacji jest rejs wycieczkowy. Norowirus ma również zdolność adhezji i potrafi przetrwać około piętnastue dni w środowisku. Norowirusowe zapalenie żołądka i jelit na szczęście jest samoograniczające, to znaczy kończy się samoistnie.
Podsumowując
A zatem to mit, że zarazki w publicznej toalecie grożą nam zakażeniem i chorobą, jeśli z niej korzystamy. Jeszcze mniej prawdopodobne jest złapanie infekcji przenoszonej drogą płciową, korzystając z publicznej łazienki.
Umyj ręce za każdym razem, gdy skorzystasz z toalety, zarówno prywatnej, jak i publicznej!
Ten prosty i jedyny nawyk higieny osobistej jest w stanie zapobiec znacznej większości infekcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Robilotti, Elizabeth, Stan Deresinski, and Benjamin A. Pinsky. “Norovirus.” Clinical microbiology reviews 28.1 (2015): 134-164.
- Breña, Grace Thalia Quispe, and Silvia Salcedo Fernpandez. “Bacterias patógenas en servicios higiénicos de una institución educativa superior.” Revista de Investigación Ciencia, Tecnología y Desarrollo 4.2 (2018).
- Arévalo, J. M., et al. “Guía de utilización de antisépticos.” Medicina preventiva 7.1 (2001): 17-23.