Zapalenie wyrostka - Rozpoznaj symptomy!

16 Maj, 2019
Aby rozpoznać czy ból jest spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego czy wywołany gazami jelitowymi, należy ucisnąć w dolnej prawej części brzucha. Jeżeli ból ustąpi, oznacza to fałszywy alarm – gazy.
 

Wiele osób cierpiących na zapalenie wyrostka potrzebuje nagłej interwencji chirurgicznej. Dlatego też warto zawczasu poznać możliwe symptomy tej dolegliwości. Dodatkowo warto wspomnieć też o głównych przyczynach, które ją wywołują

Zazwyczaj jest to spowodowane stanem zapalnym w wyrostku robaczkowym, który jest niewielkim organem na zakończeniu jelita grubego. Dolegliwość ta może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dlatego też warto rozpoznawać najpowszechniejsze objawy, które mogą wskazywać na zapalenie wyrostka.

Zapalenie wyrostka: czym się objawia?

1. Rodzaj bólu

 • Ból najczęściej rozpoczyna się w okolicy pępka, a później stopniowo promieniuje do prawej dolnej części brzucha, lekko powyżej biodra.
 • Naciskanie i dotykanie tego miejsca wywołuje coraz silniejszy i ostrzejszy ból.
 • Brzuch jest twardy. Możesz odczuwać dziwne uczucie pełności, a gdy dotykasz brzucha jest on wyjątkowo twardy. Jest to wywołane stanem zapalnym w jelitach, który jest związany z infekcją wyrostka robaczkowego. Może to prowadzić do dalszych konsekwencji zdrowotnych.
Kłucie w boku

 • Możesz odczuwać ostry ból w prawym biodrze, zwłaszcza, gdy chodzisz.
 • Ulgę przynosi leżenie, niestety tylko chwilowo.
 • Spróbuj zakasłać. Jeśli wywoła to ostry lub piekący ból w brzuchu, jest to jasny objaw stanu zapalnego, być może wywołanego przez zapalenie wyrostka.
 
 • Zapamiętaj, że jeśli odczuwasz opisane wyżej dolegliwości, może to oznaczać, że za kolejne 12-24 godziny nasilą się na tyle, że konieczna będzie hospitalizacja.
 • Zwracaj więc uwagę nawet na najmniejsze objawy mogące sugerować zapalenie wyrostka, zwłaszcza u dzieci. Nie wahaj się udać do lekarza, aby postawił on prawidłową diagnozę.

Warto również przeczytać: Operacja woreczka żółciowego – jaką stosować dietę?

2. Inne objawy

 • Gorączka: Jest to jeden z głównych symptomów towarzyszących zapaleniu wyrostka. Nawet jeśli temperatura jest podwyższona tylko o kilka dziesiątych stopnia, ale jednocześnie odczuwasz ból i dyskomfort w prawej części ciała, nie wahaj się i niezwłocznie udaj się do lekarza.
 • Zaparcia: Zapalenie wyrostka może wywoływać zaburzenia w pracy jelita cienkiego. Może to wywoływać zaparcia, a wizyty w toalecie mogą powodować jeszcze silniejsze bóle brzucha.
 • Utrata apetytu: Zapalenie wyrostka prowadzi także do kumulacji gazów jelitowych, przez co czujemy dyskomfort i nie mamy ochoty jeść.
 • Wymioty, złe samopoczucie, przemęczenie: To kolejne symptomy, które mogą towarzyszyć zapaleniu wyrostka robaczkowego. Mogą występować one nawet wcześniej niż intensywny ból brzucha, który w końcu zmusi nas do wizyty na pogotowiu.

Warto więc zapamiętać te poprzedzające ataki bólu symptomy.

Co wywołuje zapalenie wyrostka?

 • Przerost tkanki chłonnej:

Może brzmi to poważnie, ale wbrew pozorom jest to schorzenie dość proste do wytłumaczenia. Można porównać to na przykład do przerostu migdałków w Twoim gardle.

 

Takie organy odgrywają bardzo ważną rolę w ciele, ale gdy dochodzi do ich zapalenia, puchną i bolą, wywołując gorączkę. Tego typu infekcje dotykają przede wszystkim osób pomiędzy 8 a 30 rokiem życia. Ta sama grupa jest najbardziej narażona na zapalenie wyrostka.

Wizyta u lekarza

 • Produkty przemiany materii i toksyny:

Czasami stan zapalny w jelicie wywołują  produkty przemiany materii, które nie zostały wydalone z organizmu. Wówczas w jelicie może dojść do infekcji, jest też ono zablokowane, co uniemożliwia normalny proces wydalniczy.

Osoby, którym często doskwierają zaparcia są też bardziej narażone na zapalenie wyrostka. Nie należy ignorować tych dolegliwości, gdyż w rezultacie mogą prowadzić one do zapalenia otrzewnej.

 • Stan zapalny: 

Ścianki wyrostka robaczkowego są wyściełane niewielkimi komórkami limfatycznymi, tak jak już wspomnieliśmy, podobnymi nieco do migdałków. Czasami z powodu infekcji lub składnika pożywienia na tkankach tych mogą rozwinąć się bakterie, które wywołują dalsze dolegliwości.

Pamiętaj, że w jelicie pełno jest bakterii, które mogą wywołać właśnie taki efekt.

Warto dodać, że kluczowa w zapobieganiu zapaleniu wyrostka robaczkowego jest odpowiednia dieta. Dzięki dobrze dobranemu jadłospisowi może nie da się całkowicie uniknąć tego schorzenia, ale pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko.

 

Regularnie oczyszczaj organizm z toksyn i stosuj naturalne środki na zaparcia.

Pij dużo płynów, jedz produkty bogate w błonnik, uzupełnij dietę o świeże owoce i warzywa oraz probiotyki. Produkty takie jak kefir i jogurt grecki pomogą Ci odbudować zdrową florę bakteryjną w jelitach, co ochroni Cię przed infekcjami.

Pij szklankę ciepłej wody z cytryną codziennie rano. Dzięki temu oczyścisz organizm, wydalisz toksyczne substancje i zapewnisz sobie niezbędną dawkę witamin.

 • Humes, D. J., & Simpson, J. (2006). Acute appendicitis. BMJ (Clinical Research Ed.). https://doi.org/10.1136/bmj.38940.664363.AE
 • Petroianu, A. (2012). Diagnosis of acute appendicitis. International Journal of Surgery. https://doi.org/10.1016/j.ijsu.2012.02.006
 • Lamps, L. W. (2010). Infectious Causes of Appendicitis. Infectious Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.idc.2010.07.012