Operacja woreczka żółciowego – jaką stosować dietę?

Tuż po operacji usunięcia woreczka żółciowego lekarz powinien przedstawić ci listę zabronionych i dozwolonych produktów. Jeśli chcesz wrócić do pełni zdrowia, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zaleceniami.
Operacja woreczka żółciowego – jaką stosować dietę?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Operacja woreczka żółciowego (cholecystektomia) już za tobą, ale nie masz pewności, jaką powinieneś stosować dietę tuż po zabiegu? Koniecznie zapytaj o to swojego lekarza – wskaże ci on produkty, których absolutnie nie powinieneś spożywać oraz zaleci ci wzbogacenie codziennego menu o świeże owoce i warzywa oraz chude mięso i nabiał.

W niniejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat diety po zabiegu. Operacja woreczka żółciowego to wbrew powszechnej opinii poważny zabieg, a zastosowanie się do zaleceń jest gwarancją pełnego odzyskania zdrowia. Proces ten może jednak potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu.

Dieta w tym przypadku jest nieco restrykcyjna, co dla niektórych może być prawdziwą udręką. Pamiętaj, że po kilku miesiącach znów będziesz mógł jeść to, co zwykle, chyba że postanowisz trwale zmienić swoje nawyki i odżywiać się zdrowo: lekkostrawnie i niskotłuszczowo.

Operacja woreczka żółciowego – dlaczego dieta jest konieczna?

Dieta stosowana po resekcji woreczka żółciowego jest popularnie zwana dietą wątrobową. Jest ona przede wszystkim niskotłuszczowa i lekkostrawna.

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany też woreczkiem, to niewielki organ, który nie jest organizmowi niezbędny do codziennego życia. Narząd ten służy naszemu ciału do przetrzymywania nadmiaru wytworzonej przez wątrobę żółci. Jej zadaniem z kolei jest usprawnienie trawienia spożywanych tłuszczów.

Pęcherzyk żółciowy i trzustka

Stąd też przez kilka miesięcy od zabiegu organizm nie jest w stanie prawidłowo trawić tłustych ani bogatych w błonnik pokarmów. Operacja woreczka żółciowego zakłada zatem zastosowanie odpowiedniej diety. W przeciwnym razie pojawią się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, biegunka, wzdęcia itp.

Dozwolone pokarmy

Aby ułatwić ci wybór składników na codzienne menu, zaczniemy od listy dozwolonych pokarmów. Na ich bazie możesz stworzyć kompletny i zbilansowany plan żywieniowy, który dostarczy twojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i pomoże zregenerować się po zabiegu.

Dzięki nim będziesz odczuwać sytość i jednocześnie zapobiegniesz nieprzyjemnym dolegliwościom żołądkowym. Pamiętaj, że stosowanie diety jest równie ważne co operacja woreczka żółciowego i nie powinieneś pozwalać sobie na żadne odstępstwa od zakazanych produktów.

Poniżej wyszczególniamy pokarmy, które należy spożywać przez kilka miesięcy od zabiegu usunięcia woreczka żółciowego.

Gotowane warzywa

Warzywa powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety, nie tylko tej w okresie po usunięciu woreczka żółciowego. Jeśli jednak wycięto ci tę część ciała, powinieneś szczególnie skupić się na regularnym oczyszczaniu jelita grubego właśnie za pomocą warzyw.

Po zabiegu należy jednak zrezygnować ze świeżych warzyw – najlepiej przygotowywać je na parze. Są one łatwiejsze do strawienia oraz pomagają zniwelować kwasowość wywołaną przez żółć. Świeże warzywa mogłyby niepotrzebnie podrażnić żołądek i jelita.

Najbardziej zalecane warzywa to:

  • Papryka
  • Zielone warzywa liściaste
  • Brokuły
  • Młoda kapusta
  • Marchew
  • Kalafior

Przeczytaj koniecznie artykuł: Warzywa – jak poprawnie je przyrządzać?

Produkty bogate w błonnik rozpuszczalny

Częste spożywanie błonnika rozpuszczalnego w wodzie świetnie niweluje negatywny wpływ kwasów żołądkowych na procesy trawienne. Ten składnik odżywczy szybko i skutecznie eliminuje żółć.

Różne zdrowe produkty żywnościowe

Zawierają go między innymi następujące produkty:

Białko

Powszechnie uważa się, że operacja woreczka żółciowego wyklucza spożywanie mięsa przez przynajmniej kilka tygodni. W rzeczywistości trzeba tylko unikać tłustego mięsa, dozwolone są piersi z kurczaka, indyka, chuda cielęcina itp. Warto też zrezygnować na kilka miesięcy ze smażonych potraw.

Chude produkty bogate w białko można spożywać często. Najbardziej wskazane źródła białka w tym okresie to: szynka z indyka, cielęcina, kurczak i indyk, ryby i jajka.

Zdrowe tłuszcze

Chociaż po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego twój organizm będzie miał problem z trawieniem tłuszczów, te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów.

Należy jednak całkowicie wyeliminować z jadłospisu tłuszcze trans i smażone potrawy. Dozwolone są jedynie zdrowe kwasy tłuszczowe pochodzące z następujących produktów:

  • Awokado
  • Sardynki i łosoś
  • Orzechy włoskie
  • Migdały
  • Oliwki
  • Nasiona lnu
  • Nasiona chia

Zabronione produkty

Kiedy już wiesz, które potrawy są wskazane po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego, czas na poznanie produktów, które pod żadnym pozorem nie powinny się pojawić na twoim talerzu w okresie rekonwalescencji.

Jednym przyjdzie to łatwiej, innym trudniej. Jeśli chcesz wyzdrowieć, powinieneś zastosować się do powyższych zaleceń.

Smażone potrawy

Smażone mięso, frytki, chipsy, placki ziemniaczane… Niestety musisz się z nimi pożegnać na kilka miesięcy. A najlepiej jeśli i później też znacznie ograniczysz ich spożycie.

Pamiętaj, że smażone potrawy zawierają mnóstwo niezdrowych tłuszczów, których nasz organizm nie potrafi szybko i sprawnie strawić. Po ich spożyciu czujemy się więc ociężali i dokuczają nam nieprzyjemne dolegliwości trawienne.

Frytki z ketchupem

Co więcej, nadmierne spożycie tłuszczów trans jest przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Tłuste potrawy

Chociaż tłuszcze są ważnym elementem zdrowej diety, należy odpowiednio je wybierać. Stawiaj na chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina) zamiast smażonego boczku i ociekających tłuszczem steków, tłustych serów czy chrupiącej skórki z kurczaka.

Staraj się zastępować tłuszcze zwierzęce zdrowymi tłuszczami pochodzenia roślinnego. Doskonałym wyborem okażą się oleje, które obfitują w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Pamiętaj jednak, aby spożywać je na zimno, podgrzane tracą swe właściwości oraz nadmiernie obciążają żołądek.

Zrezygnuj również ze spożywania wszelkiego rodzaju gotowych sosów: majonezu, ketchupu, sosów sałatkowych, sosów do makaronu itp. Zawierają one mnóstwo niezdrowych składników.

Gotowe potrawy

Gotowe, czyli wysoko przetworzone potrawy to wszystkie te dania, które możesz kupić niemalże gotowe do spożycia. Chociaż są one wygodne i tylko wystarczy je podgrzać, w rzeczywistości sieją one prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie.

Bez względu na rodzaj gotowych potraw, wszystkie zawierają kosmiczne ilości cukru, rafinowanej mąki i niezdrowych tłuszczów trans.

Do tej grupy produktów zalicza się wiele popularnych i masowo spożywanych przez nas dań i przekąsek, między innymi ciasteczka, chleby z supermarketów, zupki w proszku, frytki, gotowe dania, mrożona pizza, gotowe dania i sosy makaronowe…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yueh TP., Chen FY., Lin TE., Chuang MT., Diarrhea after laparoscopic cholecystectomy: associated factors and predictors. Asian Journal of Surgery, 2014. 37: 171-177.
  • Altomare DF., Rotelli MT., Palasciano N., Diet after cholecystectomy. Curr Med Chem, 2019. 26 (19): 3662-3665.
  • Kim JE., O’Connor LE., Sands LP., Slebodnik MB., et al., Effects of dietary protein intake on body composition changes after weight loss in older adults: a systematic review and meta analysis. Nutr Rev, 2016. 74 (3): 210-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.