Soczewica i jej 8 niezwykłych korzyści

Styczeń 4, 2018
Soczewica jest pełna żelaza, błonnika i innych minerałów. Ponadto świetnie wspomaga odchudzanie, ponieważ jest bardzo sycąca.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o korzyściach, jakie przynosi soczewica? To roślina strączkowa, która zadomowiła się w wielu kulinarnych tradycjach na całym świecie. A to głównie dzięki swoim odżywczym właściwościom.

Wierzy się, iż soczewica pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Dziś rośnie w regionie śródziemnomorskim, w Ameryce oraz wielu innych miejscach na kuli ziemskiej. 

Soczewica jest niskokaloryczna oraz bogata w błonnik, aminokwasy oraz antyoksydanty. Ponadto stanowi wspaniały dodatek do potraw i może wiele zdziałać dla Twojego ciała.

Występuje w wielu odmianach, ale wszystkie zawierają wysoką zawartość witamin, minerałów i węglowodanów. To sprawia, że zapewnia nam dużo energii.

Jako że wiele osób nadal nie zna korzyści, jakie płyną ze spożywania soczewicy, podzielimy się 8 dobrymi powodami, by dodać ją do swojej diety.

Soczewica i jej właściwości

1. Zapobiega zaparciom

Przede wszystkim, dodawanie soczewicy do codziennej diety zapewni cudowny wpływ na trawienie.

  • Zawarty w niej błonnik wspomaga procesy trawienne. Jednocześnie poprawia ruch robaczkowy jelit sprawiając, że toksyny są właściwie wydalane.
  • Dodatkowo, soczewica działa jako pożywienie dla zdrowych bakterii, która żyją w jelicie grubym. Pomaga też w zapobieganiu zaparciom.
Dziewczyna w ubikacji a spożywanie soczewicy

2. Pomaga zmniejszyć poziom glukozy we krwi

W przeciwieństwie do cukrów prostych, soczewica skutecznie pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi.

  • Węglowodany przyswajane są powoli, jednym z nich jest skrobia. Wspomagają przemienianie cukru w energię, zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy.

3. Poprawia funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego

Ten rodzaj rośliny nie zawiera żadnego cholesterolu, ani szkodliwych tłuszczów. Dlatego tak świetnie nadaje się do dbania o serce i żyły.

serce a soczewica w diecie

  • Po pierwsze, soczewica zawiera niewielką ilość wielonienasyconych tłuszczów. Pomagają one usuwać szkodliwe lipidy, które wytwarzają płytkę miażdżycową w tętnicach.
  • Po drugie, błonnik zmniejsza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu w Twoich jelitach, zapobiegając takim problemom, jak wysoki cholesterol.

4. Pomaga w budowaniu masy mięśniowej

Nie jest żadną niespodzianką, że atleci i pasjonaci fitness uwielbiają soczewicę. W końcu jest znakomita w budowaniu oraz rozwijaniu masy mięśniowej. Soczewica zawiera niezwykle wartościowe biologicznie proteiny, które wpływają na regenerację mięśni po dużym wysiłku fizycznym.

Powoli wchłaniane węglowodany zwiększają poziom energii oraz ułatwiają wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

5. Wspomaga walkę z anemii

Soczewica dostarcza ciału pokaźną ilość żelaza, magnezu oraz cynku. Te niezbędne minerały pomagają ludziom chorym na anemię w powrocie do zdrowia.

Te substancje odżywcze odgrywają niezwykle ważną rolę w formowaniu się czerwonych krwinek, których niedobór powoduje anemia. Dodatkowo, wspomagają funkcje komórek oraz zmniejszają objawy przemęczenia.

badanie wzroku, soczewica poprawia wzrok

6. Pomaga zrzucić wagę

Chociaż cuda związane z odchudzaniem nie istnieją, soczewica może w nim bardzo pomóc. Jako że zawiera minimalną ilość kalorii oraz jest niezwykle odżywcza, świetnie nadaje się do diety odchudzającej. W ten sposób unikniemy uczucia głodu oraz nie będziemy cierpieć na niedobór substancji odżywczych.

Ponadto prawie w ogóle nie zawiera tłuszczów, zatem może być konsumowana bez lęku o dodatkowe kilogramy. Na koniec, błonnik sprawia, że odczuwamy sytość przez dłuższy czas, co jest niezbędne w kontrolowaniu apetytu.

7. Chroni swój układ nerwowy

Dodanie soczewicy do swojej diety jest świetne na zapobieganie chorobom układu nerwowego. Jej wysoka zawartość witaminy B wzmacnia połączenia nerwowe chroniąc je przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.

połączenia nerwowe

Poza tym wspomaga wydzielanie hormonu „szczęścia”.

8. Wzmacnia skórę i włosy

Witaminy, minerały oraz aminokwasy zawarte w soczewicy mają również niezwykle pozytywny wpływ na Twoją skórę i włosy.

Przyswajanie tych składników pokarmowych poprawia regenerację komórek. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz uniknąć przedwczesnego starzenia się.

  • Soczewica jest przydatna w gojeniu się skóry, jeśli posiadasz jakieś rany czy zadrapania, ponieważ zawiera białko i witaminę E.
  • Zawarte w niej minerały wzmacniają włosy i zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu.

Jak często jesz soczewicę? Teraz, kiedy już wiesz jaki niezwykły wpływ może wywierać na Twój organizm, staraj się spożywać ją przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Mimo wszystko pamiętaj, że soczewica nie jest zalecana, jeśli cierpisz na podagrę, artretyzm czy problemy związane z kwasem moczowym, ponieważ zawiera purynę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE