Zapalenie wielomięśniowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zapalenie wielomięśniowe jest rzadką chorobą, która polega na stanie zapalnym pewnego, rozległego obszaru ciała. Występuje ono najczęściej u kobiet i u osób w wieku od 30 do 50 lat. Dowiedz się więcej na jego temat z naszego artykułu!
Zapalenie wielomięśniowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zapalenie wielomięśniowe jest rzadką chorobą, która polega na stanie zapalnym pewnego, rozległego obszaru ciała. Występuje ono najczęściej u kobiet i u osób w wieku od 30 do 50 lat. Stanowi ona również podtyp w grupie chorób zwanych ogólnym zapaleniem mięśni.

W dalszej części artykułu opowiemy nieco więcej o tej chorobie.

Objawy cechujące zapalenie wielomięśniowe

Co do zasady, to zaburzenie ma charakter systemowy, tzn. może wpływać na każdy obszar ciała. Zwykle u pacjenta występuje szereg zmian lub objawów, które mogą być związane z tą chorobą. Zapalenie wielomięśniowe pojawiają się stopniowo i nasila się wraz z rozwojem stanu zapalnego.

Tak więc do objawów, które pojawiają się najczęściej zaliczamy:

 • Zmęczenie, znużenie lub ogólne osłabienie.
 • Gorączka, która może mieć różne nasilenie, ale zazwyczaj nie jest wysoka.
 • Zmiany skórne, które są zgrupowane pod nazwą zapalenia skórno-mięśniowego. Jest to choroba, w której występuje obrzęk i tworzenie się wysypek na skórze.
 • Tkliwość skóry w miejscach dotkniętych chorobą.
 • Intensywny ból lub dyskomfort w mięśniach szkieletowych. Stan ten pogarsza się zwłaszcza po pewnym czasie intensywnej aktywności fizycznej.
 • Poranna sztywność w objętych chorobą stawach.

Innym charakterystycznym objawem jest osłabienie mięśni, zwykle dotyczące ramion i bioder. Może to powodować kilka ogólnych problemów:

Ból szyi
 • Trudności w połykaniu (dysfagia).Ten stan z kolei może prowadzić do słabego apetytu. Dlatego możliwe jest zauważalne obniżenie masy ciała w krótkim okresie czasu (bez zamiaru odchudzania).
 • Zmiany, które modyfikują normalny ton głosu osoby chorej.
 • Trudności w oddychaniu, które mogą prowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Może również dojść do przedostania się pokarmu, śliny itp. do płuc. W tym przypadku znacznie wzrasta ryzyko zapalenia płuc.
 • Trudności w wykonywaniu serii czynności z udziałem chorych mięśni. Na przykład podnoszenie przedmiotów ponad głowę lub wstawanie, gdy pacjent siedzi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści

Przyczyny choroby

Obecnie nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny lub czynnika wywołującego zapalenie wielomięśniowe. Jednak ostatnie badania wykazały cechy podobne do chorób autoimmunologicznych.

W tych chorobach komórki naszego organizmu błędnie atakują wewnętrzne tkanki, stopniowo je degradując. Z drugiej strony, przyczyną może być również infekcja zewnętrzna.

Diagnoza

Zespół lekarski może przeprowadzić szereg badań w celu postawienia diagnozy. W ten sposób można zidentyfikować chorobę i jednocześnie wykluczyć inne o podobnych objawach. Do najczęstszych procedur należą między innymi:

Badania krwi
 • Badanie fizykalne. Podczas niego specjaliści sprawdzają objawy, jakie może odczuwać pacjent, przeglądać historię choroby oraz badać konkretne
 • Biopsja mięśnia. Niewielka ilość chorego mięśnia jest pobierana i analizowana za pomocą testów laboratoryjnych.
 • Obrazowanie wewnętrzne, na przykład za pomocą rezonansu magnetycznego na mięśniach objętych chorobą.
 • Wykorzystanie elektromiografii do sprawdzenia zarówno stanu nerwów jak i mięśni w danym obszarze.
 • Inne rutynowe badania, takie jak analiza krwi i moczu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Badania przesiewowe w kierunku raka piersi

Leczenie zapalenia wielomięśniowego

Nadal nie ma ostatecznego lekarstwa na tę chorobę, ale zostało opracowanych kilka terapii. Obecnie jednak ostatecznym celem leczenia będzie złagodzenie objawów występujących u pacjenta i poprawa jakości jego życia. Jeśli chodzi o leczenie, uwzględniamy zalecenia takie jak:

 • Stosowanie leków. Na przykład są to kortykosteroidy i inne leki uzupełniające. Ich stosowanie musi być kontrolowane przez zespół medyczny, ponieważ długotrwałe zażywanie takich środków może wywołać szereg bardzo szkodliwych skutków ubocznych.
 • Różne rodzaje terapii. Mamy tu na myśli fizjoterapię, wskazówki dotyczące odzyskania normalnej mowy oraz stosowanie odpowiedniej diety w miarę postępu choroby.

Zapalenie wielomięśniowe jest chorobą o dobrych perspektywach terapeutycznych na przyszłość. Leczenie objawów znacznie poprawia jakość życia pacjenta.

Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem etiologicznego leczenia choroby i wyeliminowaniem jej przyczyny, ale wszystkie z nich są nadal w fazie badań klinicznych i nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.