Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści

Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Miejscowo stosowane środki zwiotczające mięśnie mogą pomóc zmniejszyć napięcie, obrzęk i złagodzić inne problemy, które prowadzą do dolegliwości. Zapraszamy do odkrycia 3 naturalnych opcji.

Środki zwiotczające mięśnie do miejscowego stosowania można wytwarzać z naturalnych składników. Chociaż w aptece dostępnych jest kilka skutecznych opcji, połączenie niektórych olejków i ziół okazuje się szczególnie korzystne. Zainteresowany/na?

Bóle mięśni mogą mieć wiele przyczyn, niezależnie od wieku i czasu. Często powstają po fizycznym przeciążeniu lub urazie. Mogą być jednak również oznaką poważniejszego stanu chorobowego.

Nie dziwi, że cierpiący na bóle mięśniowe szukają rozwiązań przyspieszających powrót do zdrowia i łagodzących dyskomfort. Na szczęście oprócz konwencjonalnych zabiegów istnieją w 100% naturalne środki, które zapewniają ciekawe korzyści.

Miejscowe środki zwiotczające mięśnie, które powinieneś wypróbować

Bóle mięśni są często zwalczane przez odpoczynek i niektóre konwencjonalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zawsze można jednak postawić na inne opcje terapeutyczne, które pomagają je złagodzić.

W tym przypadku proponujemy serię pomysłów na miejscowe środki zwiotczające mięśnie wykonanych z naturalnych składników. Co więcej, możesz je stworzyć sama/sam w domu!

1. Liść laurowy i olejek migdałowy

Napar laurowy jest bardzo łatwy do przygotowania.
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące liść laurowy może pomóc zmniejszyć bóle mięśni.

Pierwszy preparat zalecany do naturalnej walki z bólami mięśni to nic innego i prostszego jak liść laurowy. Roślina ta ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, które są pomocne w łagodzeniu poczucia sztywności, obrzęków i bólu.

Liście laurowe można stosować przy bólach lędźwiowych, sztywności karku czy urazach mięśni. Może być również stosowany jako część leczenia bólu stawów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Liście laurowe – właściwości, których nie znałeś

Składniki

Przygotowanie

  • Najpierw zmiażdż liście laurowe i wsyp je do szklanego słoika.
  • Następnie posmaruj je olejem migdałowym i przykryj słoik.
  • Odstaw całość do marynowania w chłodnym i ciemnym miejscu na 7 dni.

Jak używać

  • Po upływie zalecanego czasu olej przefiltruj i nałóż na napięte mięśnie.
  • Masuj, aż poczujesz ulgę.

2. Żywokost lekarski i witamina E, czyli jedne z najlepszych miejscowych środków zwiotczających mięśnie

Maść żywokostowa z witaminą E to naturalny produkt, który pomaga łagodzić drobne bóle mięśni. Jego zastosowanie poprzez masaż poprawia krążenie i przyspiesza złagodzenie bólu i obrzęków.

Składniki

  • 10 łyżek oleju z awokado (150 ml)
  • 4 łyżki mielonego korzenia żywokostu (60 g)
  • Cera alba (bielony wosk pszczeli) (35 g)
  • 6 kropli olejku z witaminą E

Przygotowanie

  • Najpierw wlej olej z awokado do słoika i wymieszaj go ze zmielonym korzeniem żywokostu.
  • Uszczelnij słoik i pozostaw na 2 tygodnie do marynowania.
  • Później przefiltruj olej.
  • Podgrzej wosk i wymieszaj go z przefiltrowanym olejem.
  • Zapakuj do czystego pojemnika i dodaj witaminę E.
  • Poczekaj, aż całość zgęstnieje.

Jak używać

  • Nałóż niewielką ilość maści na dłoń i wetrzyj ją w mięśnie, które chcesz rozluźnić.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Żywokost lekarski – poznaj jego zastosowania i skutki uboczne

3. Naturalny preparat z pieprzem cayenne i oliwką dla dzieci

Miejscowe środki zwiotczające mięśnie
Mieszanka pieprzu cayenne z oliwką dla niemowląt może okazać się wystarczającym remedium, aby rozluźnić mięśnie. Ta przyprawa wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Aby uzyskać szybki i naturalny miejscowy środek zwiotczający mięśnie, wypróbuj preparat wykonany z pieprzu cayenne i olejku dla niemowląt. Jak potwierdzają różne badania naukowe, substancja czynna zawarta w pieprzu, kapsaicyna, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zmniejszają ból.

Z tego powodu jego miejscowe stosowanie może okazać się pomocne w zmniejszaniu bólu nadużywanych mięśni. Może także łagodzić objawy problemów z krążeniem. Warto używać go po uprawianiu intensywnym sportu lub do wykonaniu znacznego wysiłku fizycznego podczas pracy.

Składniki

  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu cayenne (5 g)
  • 10 łyżek oliwki dla dzieci (150 ml)

Przygotowanie

  • Wymieszaj pieprz cayenne z oliwą dla dzieci, aż dobrze się połączą.

Jak używać

  • Nałóż trochę oleju na dłoń z pieprzu cayenne i wmasuj w obolałe mięśnie.
  • Powtarzaj jego użycie dopóki to konieczne.

Zapamiętaj!

Wszystkie miejscowe środki zwiotczające mięśnie są korzystne w zmniejszaniu bólu mięśni. Jednak u niektórych osób mogą one wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego przed zastosowaniem danego produktu na cały bolący mięsień najlepiej wykonać na małym obszarze skóry.

W przypadku podrażnienia, swędzenia lub jakiegokolwiek niepożądanego efektu należy przerwać stosowanie i spłukać dużą ilością zimnej wody. Natomiast jeśli po kilku minutach od wykonaniu testu nie ma reakcji, używaj preparatu bez problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caputo L, Nazzaro F, Souza LF, et al. Laurus nobilis: Composition of Essential Oil and Its Biological Activities. Molecules. 2017;22(6):930. Published 2017 Jun 3. doi:10.3390/molecules22060930
  • Staiger C. Comfrey: a clinical overview. Phytother Res. 2012;26(10):1441–1448. doi:10.1002/ptr.4612
  • Smith DB, Jacobson BH. Effect of a blend of comfrey root extract (Symphytum officinale L.) and tannic acid creams in the treatment of osteoarthritis of the knee: randomized, placebo-controlled, double-blind, multiclinical trials. J Chiropr Med. 2011;10(3):147–156. doi:10.1016/j.jcm.2011.01.003
  • Sarabon N, Löfler S, Cvecka J, Hübl W, Zampieri S. Acute effect of different concentrations of cayenne pepper cataplasm on sensory-motor functions and serum levels of inflammation-related biomarkers in healthy subjects. Eur J Transl Myol. 2018;28(1):7333. Published 2018 Mar 1. doi:10.4081/ejtm.2018.7333

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.