Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści

Środki zwiotczające mięśnie: 3 naturalne maści

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Miejscowo stosowane środki zwiotczające mięśnie mogą pomóc zmniejszyć napięcie, obrzęk i złagodzić inne problemy, które prowadzą do dolegliwości. Zapraszamy do odkrycia 3 naturalnych opcji.

Środki zwiotczające mięśnie do miejscowego stosowania można wytwarzać z naturalnych składników. Chociaż w aptece dostępnych jest kilka skutecznych opcji, połączenie niektórych olejków i ziół okazuje się szczególnie korzystne. Zainteresowany/na?

Bóle mięśni mogą mieć wiele przyczyn, niezależnie od wieku i czasu. Często powstają po fizycznym przeciążeniu lub urazie. Mogą być jednak również oznaką poważniejszego stanu chorobowego.

Nie dziwi, że cierpiący na bóle mięśniowe szukają rozwiązań przyspieszających powrót do zdrowia i łagodzących dyskomfort. Na szczęście oprócz konwencjonalnych zabiegów istnieją w 100% naturalne środki, które zapewniają ciekawe korzyści.

Miejscowe środki zwiotczające mięśnie, które powinieneś wypróbować

Bóle mięśni są często zwalczane przez odpoczynek i niektóre konwencjonalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zawsze można jednak postawić na inne opcje terapeutyczne, które pomagają je złagodzić.

W tym przypadku proponujemy serię pomysłów na miejscowe środki zwiotczające mięśnie wykonanych z naturalnych składników. Co więcej, możesz je stworzyć sama/sam w domu!

1. Liść laurowy i olejek migdałowy

Napar laurowy jest bardzo łatwy do przygotowania.
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące liść laurowy może pomóc zmniejszyć bóle mięśni.

Pierwszy preparat zalecany do naturalnej walki z bólami mięśni to nic innego i prostszego jak liść laurowy. Roślina ta ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, które są pomocne w łagodzeniu poczucia sztywności, obrzęków i bólu.

Liście laurowe można stosować przy bólach lędźwiowych, sztywności karku czy urazach mięśni. Może być również stosowany jako część leczenia bólu stawów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Liście laurowe – właściwości, których nie znałeś

Składniki

Przygotowanie

 • Najpierw zmiażdż liście laurowe i wsyp je do szklanego słoika.
 • Następnie posmaruj je olejem migdałowym i przykryj słoik.
 • Odstaw całość do marynowania w chłodnym i ciemnym miejscu na 7 dni.

Jak używać

 • Po upływie zalecanego czasu olej przefiltruj i nałóż na napięte mięśnie.
 • Masuj, aż poczujesz ulgę.

2. Żywokost lekarski i witamina E, czyli jedne z najlepszych miejscowych środków zwiotczających mięśnie

Maść żywokostowa z witaminą E to naturalny produkt, który pomaga łagodzić drobne bóle mięśni. Jego zastosowanie poprzez masaż poprawia krążenie i przyspiesza złagodzenie bólu i obrzęków.

Składniki

 • 10 łyżek oleju z awokado (150 ml)
 • 4 łyżki mielonego korzenia żywokostu (60 g)
 • Cera alba (bielony wosk pszczeli) (35 g)
 • 6 kropli olejku z witaminą E

Przygotowanie

 • Najpierw wlej olej z awokado do słoika i wymieszaj go ze zmielonym korzeniem żywokostu.
 • Uszczelnij słoik i pozostaw na 2 tygodnie do marynowania.
 • Później przefiltruj olej.
 • Podgrzej wosk i wymieszaj go z przefiltrowanym olejem.
 • Zapakuj do czystego pojemnika i dodaj witaminę E.
 • Poczekaj, aż całość zgęstnieje.

Jak używać

 • Nałóż niewielką ilość maści na dłoń i wetrzyj ją w mięśnie, które chcesz rozluźnić.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Żywokost lekarski – poznaj jego zastosowania i skutki uboczne

3. Naturalny preparat z pieprzem cayenne i oliwką dla dzieci

Miejscowe środki zwiotczające mięśnie
Mieszanka pieprzu cayenne z oliwką dla niemowląt może okazać się wystarczającym remedium, aby rozluźnić mięśnie. Ta przyprawa wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Aby uzyskać szybki i naturalny miejscowy środek zwiotczający mięśnie, wypróbuj preparat wykonany z pieprzu cayenne i olejku dla niemowląt. Jak potwierdzają różne badania naukowe, substancja czynna zawarta w pieprzu, kapsaicyna, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zmniejszają ból.

Z tego powodu jego miejscowe stosowanie może okazać się pomocne w zmniejszaniu bólu nadużywanych mięśni. Może także łagodzić objawy problemów z krążeniem. Warto używać go po uprawianiu intensywnym sportu lub do wykonaniu znacznego wysiłku fizycznego podczas pracy.

Składniki

 • 1 łyżeczka mielonego pieprzu cayenne (5 g)
 • 10 łyżek oliwki dla dzieci (150 ml)

Przygotowanie

 • Wymieszaj pieprz cayenne z oliwą dla dzieci, aż dobrze się połączą.

Jak używać

 • Nałóż trochę oleju na dłoń z pieprzu cayenne i wmasuj w obolałe mięśnie.
 • Powtarzaj jego użycie dopóki to konieczne.

Zapamiętaj!

Wszystkie miejscowe środki zwiotczające mięśnie są korzystne w zmniejszaniu bólu mięśni. Jednak u niektórych osób mogą one wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego przed zastosowaniem danego produktu na cały bolący mięsień najlepiej wykonać na małym obszarze skóry.

W przypadku podrażnienia, swędzenia lub jakiegokolwiek niepożądanego efektu należy przerwać stosowanie i spłukać dużą ilością zimnej wody. Natomiast jeśli po kilku minutach od wykonaniu testu nie ma reakcji, używaj preparatu bez problemu.

To może Cię zainteresować ...
Bóle mięśni? Uśmierz je za pomocą tych 7 ćwiczeń
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Bóle mięśni? Uśmierz je za pomocą tych 7 ćwiczeń

Bóle mięśni mogą być szczególnie dokuczliwe po zbyt intensywnym treningu fizycznym lub też na skutek przeciążenia lub urazu. • Caputo L, Nazzaro F, Souza LF, et al. Laurus nobilis: Composition of Essential Oil and Its Biological Activities. Molecules. 2017;22(6):930. Published 2017 Jun 3. doi:10.3390/molecules22060930
 • Staiger C. Comfrey: a clinical overview. Phytother Res. 2012;26(10):1441–1448. doi:10.1002/ptr.4612
 • Smith DB, Jacobson BH. Effect of a blend of comfrey root extract (Symphytum officinale L.) and tannic acid creams in the treatment of osteoarthritis of the knee: randomized, placebo-controlled, double-blind, multiclinical trials. J Chiropr Med. 2011;10(3):147–156. doi:10.1016/j.jcm.2011.01.003
 • Sarabon N, Löfler S, Cvecka J, Hübl W, Zampieri S. Acute effect of different concentrations of cayenne pepper cataplasm on sensory-motor functions and serum levels of inflammation-related biomarkers in healthy subjects. Eur J Transl Myol. 2018;28(1):7333. Published 2018 Mar 1. doi:10.4081/ejtm.2018.7333

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.