Badania przesiewowe w kierunku raka piersi

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi
Jael Garrido Dominguez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Jael Garrido Dominguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Rak piersi jest jedną z najczęstszych patologii XXI wieku. Terminowa diagnoza pomaga ratować życie. Dowiedz się, które badania przesiewowe są najważniejsze.

Dlaczego badania przesiewowe w kierunku raka piersi są tak ważne? Przede wszystkim należy pamiętać, że do 2018 r. Światowe Obserwatorium Nowotworów (GLOBOCAN) zarejestrowało w sumie ponad 2 miliony nowych przypadków raka piersi na całym świecie.

W tym samym roku GLOBOCAN zarejestrował ponad 600 tysięcy zgonów z powodu raka piersi. Dane te stawiają raka piersi na drugim miejscu nowych przypadków raka i na szóstym miejscu pod względem liczby zgonów.

Różnorodne badania przesiewowe odgrywają fundamentalną rolę w zdiagnozowaniu choroby. W szczególności mają one na celu wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie przy jak najmniejszym możliwym ryzyku dla zdrowia.

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi

Informacje opublikowane przez National Cancer Institute wskazują, że wykonuje się badania przesiewowe w kierunku raka piersi u kobiet, u których w rodzinie występowały choroby lub inne znaczące czynniki ryzyka. Poniżej wyszczególniamy najczęściej wykonywane rodzaje badań.

Mammografia

Mammografia jest rodzajem obrazowania diagnostycznego, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do wykrywania zmian spowodowanych rakiem w tkance piersi. Kobiety przechodzą ten test jako wczesne narzędzie do wykrywania zmian, które zwykle są typowe dla złośliwych odmian raka.

Zaleca się, aby kobiety wykonały pierwszą mammografię między 30 a 35 rokiem życia, a następnie powtarzały badanie co roku po skończeniu 45 roku życia. Przeprowadzenie badania mammografii nie należy do najprzyjemniejszych.

Mammografia

Jednak mammografia zajmuje tylko kilka minut, a dyskomfort wkrótce znika. Jest to niewielka cena do zapłacenia w porównaniu z zaletą wczesnego wykrycia choroby, takiej jak rak.

Sonomammografia

Sonomammografia jest rodzajem obrazu diagnostycznego, który wykorzystuje fale dźwiękowe do wizualizacji zmian w tkance piersi. Jest to bardzo przydatne do obserwowania namacalnych mas, których nie można zaobserwować w mammografii.

Ten obraz diagnostyczny jest szeroko stosowany jako wskazówka dla lekarza podczas biopsji. Ta ostatnia polega na uzyskiwaniu komórek z tkanki i sprawdzania, czy występują w nich komórki rakowe. Sonomammogram jest całkowicie bezbolesny i jego przeprowadzenie zajmuje tylko kilka minut.

Biopsja piersi

Termin biopsja piersi obejmuje grupę procedur mających na celu usunięcie tkanki z chorej piersi. Usunięta tkanka jest następnie poddawana innym testom mającym na celu wykrycie raka.

Kiedy mówimy o biopsji piersi mówimy o biopsjach z użyciem igły lub operacyjnych. Podczas tej pierwszej lekarz używa wydrążonej igły do ​​usuwania fragmentów tkanek z okolicy w przypadku podejrzenia raka. W przypadku operacji lekarz usuwa fragment lub całą podejrzaną tkankę z dotkniętej piersi.

Biopsja
Biopsja ma na celu usunięcie tkanki z chorej piersi.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny wykorzystuje potężne magnesy i fale radiowe do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów tkanki piersi. Robi zdjęcia pod wieloma kątami i tworzy kształty części tkanek miękkich ciała, które czasami są trudne do zauważenia, gdy używane są inne badania obrazowania.

Jest uważany za badanie uzupełniające w stosunku do mammografii i sonomamografii. Zarezerwowane jest do dokładniejszego zbadania tkanki w niezbędnych przypadkach. Wynika to z jego wysokich kosztów i zwiększonego ryzyka fałszywie dodatnich podejrzeń choroby. Rezonans jest całkowicie bezbolesny i nie emituje promieniowania do organizmu.

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi – o czym należy pamiętać?

Istnieje kilka testów umożliwiających wczesne i szybkie wykrycie raka piersi. Obecnie najczęściej stosowanym jest mammografia, która polega na użyciu promieni rentgenowskich w celu wykrycia zmian w tkance piersi. Zaleca się wykonywanie mammografii co roku po 45 roku życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Bray, F., Ferlay, J., Soerjomataram, I., Siegel, R. L., Torre, L. A., & Jemal, A. (2018). Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries. CA: A Cancer Journal for Clinicians, 68(6), 394–424. https://doi.org/10.3322/caac.21492
    • National Cancer Institute. (2017). Breast Cancer Screening (PDQ®): Patient Version.
    • NIH. (2010). Breast Cancer Screening ( PDQ ® ) Health Professional Version. Retrieved from http://www.cancer.gov/types/breast/hp/breast-screening-pdq#link/_7_toc

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.