Piękny zapach włosów – 7 naturalnych składników

Chociaż te produkty pomagają eliminować brzydki zapach włosów, to należy pamiętać, by nie przesadzać z ich nakładaniem na włosy.
Piękny zapach włosów – 7 naturalnych składników

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby mieć piękny zapach włosów i cieszyć się ich zdrowiem, to przede wszystkim należy je regularnie myć, a także czasami zaopatrzyć je w dodatkowe składniki odżywcze poprzez nakładanie maseczek na włosy czy stosowanie zabiegów nawilżających.

Jak już pewnie wiecie, włosy każdego dnia narażone są na działania toksyn ze środowiska, dym papierosów, pot i wiele innych czynników, które pogarszają ich wygląd i zapach.

Dodatkowo nie zawsze masz czas, aby je umyć i powoli się przetłuszczają, osiada na nich kurz oraz inne substancje, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. To w rezultacie może doprowadzić do rozwijania się nieprzyjemnego zapachu, który jest trudny do zneutralizowania, chociaż może być “zaleczony” dzięki odpowiedniemu szamponowi.

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków i perfum do włosów, które na cały dzień pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jednak komercyjne produkty to nie wszystko. Nie można zapominać o naturalnych środkach, które dają podobne efekty, a nie narażają włosów na działania chemikaliów.

Dzisiaj chcemy się podzielić z Wami 7 interesującymi produktami naturalnymi, które warto włączyć do pielęgnacji włosów.

1. Olejek mandarynkowy na piękny zapach włosów

mandarynki oraz olej mandarynkowy

Olejek mandarynkowy ma łagodny zapach cytrynowy, który utrzymuje się przez cały dzień. Pomaga nie tylko wyeliminować zapach potu oraz tłuszczu, ale także zawiera witaminy E i B12, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów.

Dodatkowo olejek mandarynkowy zawiera antyoksydanty, które zwalczają negatywne skutki wolnych rodników i zapobiegają przedwczesnemu siwieniu włosów.

Co ważne, olejek ten nie zmienia naturalnego pH skóry włosów i nie wpływa na produkcję łoju skórnego.

2. Olejek jaśminowy

Olejek ten znany jest z niesamowitego aromatu, co w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, stanowi jedną z najlepszych opcji do pielęgnacji włosów.

Jego właściwości powstrzymują nadmierną produkcję łoju, redukując powstawanie łupieżu i zapobiegając wypadaniu włosów.

3. Woda różana

buteleczka wody różanej

Ściągające i nawadniające właściwości wody różanej regulują poziom pH skóry głowy i zapobiegają nadmiernej produkcji łoju. Delikatny i kobiecy aromat jest gwarantem przyjemnego zapachu włosów przez cały dzień.

Dzięki wysokiej zawartości witamin B oraz E, wodę różaną uważa się za jeden z najlepszych środków na delikatne i świeże włosy.

4. Herbata lawendowa

Lawenda to zioło, które ma potężne oczyszczające i relaksujące właściwości, posiada piękny aromat, a także zapobiega wypadaniu włosów.

Możesz wykorzystać herbatę lawendową jako narzędzie do eliminowania nieprzyjemnego zapachu ze środowiska albo do dodania włosom połysku.

Lawenda może pełnić funkcję naturalnej odżywki, która pozwoli uniknąć plątania się włosów, co utrudnia ich rozczesywanie.

5. Olej kokosowy

kokos i butelka oleju kokosowego

Uważany za jeden z najlepszych produktów do pielęgnacji włosów. Olej kokosowy charakteryzuje się słodkim zapachem, który Cię na pewno zauroczy. Wiele cudownych właściwości oleju kokosowego płynie z wysokiej zawartości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Pomaga to regenerować włosy ze zniszczeń i zapobiegać ich suchości.

Olej kokosowy ma przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i regenerujące właściwości, które eliminują wszelkie grzyby, powodujące łupież, a także odżywiają skórę głowy.

Dodatkowo neutralizują nieprzyjemny zapach włosów oraz dostarczają duże ilości protein, co wzmacnia korzenie włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.

6. Olej migdałowy

Subtelny zapach oraz właściwości oleju migdałowego są użyteczny dla włosów, które narażone są na nadmierną suchość, łamliwość oraz wypadanie.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju migdałowym odżywiają skórę głowy i pozwalają utrzymać właściwą wilgotność włosów, by odbudować ich naturalną siłę oraz połysk.

Polecamy przeczytać: Mleko migdałowe domowej roboty

7. Olejek cytrynowy

kawałki cytryny i butelka olejku cytrynowego

Olejek cytrynowy pozostawia długotrwały zapach cytrynowy, który neutralizuje nieprzyjemny zapach włosów, które są przetłuszczone i obciążane nadmierną ilością różnych substancji.

Jego stosowanie zwiększa siłę naczyń włoskowatych i zmniejsza stopień wypadania włosów. Którykolwiek z zaproponowanych przez nas produktów wybierzesz, pamiętaj by używać go w rozsądnych ilościach.

Wybierz swój ulubiony zapach i ciesz się nim każdego dnia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Boskabady MH, Shafei MN, Saberi Z, Amini S. Pharmacological effects of rosa damascena. Iran J Basic Med Sci. 2011 Jul;14(4):295-307.
 • Denkova-Kostova R, Teneva D, Tomova T, Goranov B, Denkova Z, Shopska V, Slavchev A, Hristova-Ivanova Y. Chemical composition, antioxidant and antimicrobial activity of essential oils from tangerine (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.), lemon (Citrus lemon L.) and cinnamon (Cinnamomum zeylanicum Blume). Z Naturforsch C J Biosci. 2020 Nov 23;76(5-6):175-185.
 • Kaushik V, Kumar A, Gosvami NN, Gode V, Mhaskar S, Kamath Y. Benefit of coconut-based hair oil via hair porosity quantification. Int J Cosmet Sci. 2022 Jun;44(3):289-298.
 • Lee BH, Lee JS, Kim YC. Hair Growth-Promoting Effects of Lavender Oil in C57BL/6 Mice. Toxicol Res. 2016 Apr;32(2):103-8.
 • Mysore V, Arghya A. Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited. Int J Trichology. 2022 May-Jun;14(3):84-90.
 • Punyani S, Tosti A, Hordinsky M, Yeomans D, Schwartz J. The Impact of Shampoo Wash Frequency on Scalp and Hair Conditions. Skin Appendage Disord. 2021 Apr;7(3):183-193.
 • Rath CC, Devi S, Dash SK, Mishra RK. Antibacterial potential assessment of jasmine essential oil against e. Coli. Indian J Pharm Sci. 2008 Mar-Apr;70(2):238-41.
 • Rele AS, Mohile RB. Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. J Cosmet Sci. 2003 Mar-Apr;54(2):175-92.
 • Saxena R, Mittal P, Clavaud C, Dhakan DB, Roy N, Breton L, Misra N, Sharma VK. Longitudinal study of the scalp microbiome suggests coconut oil to enrich healthy scalp commensals. Sci Rep. 2021 Mar 31;11(1):7220.
 • Sentamilselvi G, Janaki C, Murugusundram S. Trichomycoses. Int J Trichology. 2009 Jul;1(2):100-7.
 • Temraz A, Cioni PL, Flamini G, Braca A. Chemical composition of the essential oil from Jasminum pubescens leaves and flowers. Nat Prod Commun. 2009 Dec;4(12):1729-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.