Zalety owsianki: czy wiesz, dlaczego warto ją regularnie jeść?

Zalety owsianki: czy wiesz, dlaczego warto ją regularnie jeść?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule przedstawimy niezwykłe zalety owsianki. Z łatwością dodasz ją do swojego jadłospisu, bo jest niezwykle uniwersalna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Owsianka wpływa korzystnie na zdrowie naszego organizmu. Zalety owsianki sprawiają, że coraz więcej osób uznaje ją za lepszy – i o wiele tańszy – zamiennik płatków śniadaniowych. Nic dziwnego, że jej spożycie rośnie. I dobrze, bo jest bardzo zdrowa. Wiedza to siła, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu dieta przekłada się na ich samopoczucie!

Jedna z największych zalet owsianki to fakt, że można dodawać ją do najróżniejszych dań. Jej delikatny smak pasuje do większości składników. Jednak najczęściej spożywa się ją na śniadanie. Oprócz tego możesz wykorzystać ją do przygotowania przekąsek, które będziesz spożywać między posiłkami.

Poznaj zalety owsianki, które przekonają Cię, że warto włączyć ją do codziennej diety. Podpowiemy również w jaki sposób możesz wykorzystać ją w posiłkach.

Zalety owsianki

Owsianka to dość uniwersalna i bardzo zdrowa potrawa. Sprawdza się doskonale jako główny składnik lub dodatek do innych produktów spożywczych w każdym przepisie. Jedząc ją z pewnością skorzystasz z jej właściwości odżywczych, a Twoje potrawy nabiorą nowego kształtu.

Owsianka jest bogata w błonnik i węglowodany złożone, które poprawiają przyswajanie glukozy, dają uczucie sytości i mają wiele innych zalet.

Składa się głównie z węglowodanów złożonych, które stanowią źródło energii o dłuższym czasie rozpadu i wytrzymałości niż węglowodany proste. Poza tym owsianka ma sporo zdrowych kwasów tłuszczowych i białek.

Oprócz tego w owsiance znajdziesz duże ilości błonnika (9 g/100 g), co w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi może zapobiec wystąpieniu takich zaburzeń układu pokarmowego jak zatwardzenie, cukrzyca, a nawet otyłość. Doskonale reguluje również poziom cholesterolu.

Pięć zalet owsianki

1. Owsianka pomaga kontrolować poziom cholesterolu

Naukowcy, biorąc pod uwagę fizyczno-chemiczne cechy beta-glukanu, wierzą, że owsianka może obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz wspomagać kontrolowanie poposiłkowego wydzielania glukozy i insuliny.

Owsianka, mleko i owies - zalety owsianki

Wiele badań wskazuje, że regularne spożywanie 3 g beta-glukanu na dobę może prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Jednak poza jedzeniem owsianki nigdy nie wolno zapominać o przestrzeganiu diety z niewielkim udziałem nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.

2. Ma antyoksydanty

W owsiance znajdują się specjalne polifenole, nazywane avenantramidami. Te antyoksydanty nie tylko pomagają odroczyć oksydację komórek, ale również regulują ciśnienie krwi i pozwalają naczyniom krwionośnym rozszerzać się, aby uzyskać działanie przeciwzapalne.

3. Wywiera doskonały wpływ na system nerwowy oraz zdrowie kości

Witaminy z grupy B obecne w owsiance pomagają rozwijać, wspierać i równoważyć funkcjonowanie układu nerwowego.

Nalewane mleko
Dzięki obecności wielu witamin i minerałów, takich jak wapń, spożywanie owsianki wiąże się bezpośrednio ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy.

Jeśli chodzi o kości, to duże ilości wapnia zapobiegają demineralizacji. Tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy.

4. Pomaga chronić przed wystąpieniem chorób

Spożywanie owsianki chroni przed niedoczynnością tarczycy dzięki zawartości jodyny, minerału, który normalizuje działanie gruczołu tarczowego. Poza tym właściwości wykrztuśne i rozrzedzające śluz w drogach oddechowych pomagają leczyć kaszel i zapalenie oskrzeli.

Niektóre badania sugerują nawet, że wczesne wprowadzenie owsianki do diety dziecka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia astmy.

5. Owsianka reguluje poziom cukru

Jak już wspomnieliśmy, w owsiance występują beta-glukany, które są rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu w procesie trawienia tworzą żel, który spowalnia trawienie i wzrost poziomu cukru we krwi. Właśnie w ten sposób owsianka pomaga regulować poziom cukru we krwi, poprawiając jednocześnie wydzielanie insuliny.

Te właściwości sprawiają, że owsianka powinna być wprowadzana zwłaszcza do diet osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

Najlepsze sposoby na spożywanie owsianki, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści

Owies to uniwersalne zboże, które można wykorzystywać nie tylko w słodkich, ale również w wytrawnych potrawach. Możesz na przykład wymieszać płatki owsiane z mielonym mięsem i zrobić z niego hamburgery lub klopsiki.

Owsianka, mleko i owies - zalety owsianki
Owsianka to doskonały składnik, który możesz włączyć do wielu różnorodnych przepisów, zarówno tych na słodko, jak i na słono.

Oprócz tego płatki zastąpią bułkę tartą albo możesz je drobno zmielić i obtoczyć w nich kurczaka, którego następnie usmażysz na patelni.

Najlepsze sposoby na spożywanie płatków owsianych to:

  • Najczęściej miesza się je ze świeżymi owocami, podobnie jak muesli. Ta metoda pozwala wykorzystać wszystkie minerały i witaminy zawarte w owsiance, bo kwasy z owoców wspomagają ich absorpcję.
  • Możesz również dodać płatki owsiane do każdego przepisu na chleb i ciasteczka, a nawet do czekoladowych trufli lub batoników z owsa i migdałów. Takie przysmaki są o wiele bardziej wartościowe od tych kupionych w sklepie.

Nadal nie ma stuprocentowej pewności, czy ten gatunek zboża nadaje się dla osób chorych na celiakię. Jednak każda osoba, która nie cierpi na nietolerancję glutenu, może cieszyć się niesamowitymi zaletami płynącymi z włączenia owsa do diety.

A Ty jak często jesz owsiankę?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baldassano S., Accardi G., Vasto S., Beta glucans and cancer: the influence of inflammation and gut peptide. Eur J Med Chem, 2017. 142: 486-492.
  • Sima P., Vannucci L., Vetvicka V., B glucans and cholesterol. Int J Mol Med, 2018. 41 (4): 1799-1808.
  • Aparicio Vizuete A., Ortega Anta RM., Efectos del consumo de beta glucano de la avena sobre el colesterol sanguíneo: una revisión. Rev Esp Nutr Hum Diet, 2016.
  • Virtanen SM., Kaila M., Pekkanen J., Kenward G., et al., Early introduction of oats associated with decreased risk of persistent asthma and early introduction of fish with decreased risk of allergic rhinitis. Br J Nutr, 2010. 103 (2): 266-73.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.