Zadbaj o włosy Twojego dziecka!

· Kwiecień 23, 2016
Odżywianie dziecka jest bardzo ważne. Oprócz tego, że w ten sposób będą rosły zdrowe i silne również i ich włosy na tym skorzystają!

Włosy naszych dzieci z biegiem czasu ulegają znacznym zmianom. Zaczynając od etapu niemowlęcia, powszechnie wiadomo, że jest ich niewiele, jednak nawet się nie obejrzysz, a zacznie ich być coraz więcej. W tym momencie musisz się postarać i zapewnić optymalne warunki do tego by rosły one zdrowe i silne.

Oprócz tego od tych pierwszych chwil należy również przyzwyczajać i uczyć dzieci jak odpowiednio dbać o włosy, a w szczególności dziewczynki.

Dzieci i włosy — dowiedz się wszystkiego

Włosy to nie tylko atrybut piękna i atrakcyjnego wyglądu. Jak wszystkie inne części naszego ciała potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Im szybciej uświadomisz to swojemu dziecku, tym lepiej.

Dzisiaj w artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w odpowiedni sposób zadbać o włosy Twojej pociechy. Dzięki nim będą one rosły silne, mocne i piękne.

1. Charakterystyka wzrostu dziecięcych włosów

Nie martw się tym jeżeli zauważysz, że Twój malec urodził się raczej ze skromną czupryną i mimo upływu czasu nie ulega to zmianie. Nie ma w tym nic niepokojącego. Każdy ma swoje tempo wzrostu włosów, które jest uwarunkowane genetycznie i nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwie czekać.

Reguła potwierdza, że zazwyczaj po ukończeniu trzeciego roku życia włosy pokrywają już całą głowę dziecka. Są one lśniące, zdrowe i nawet zaczynają się kręcić.

Należy jednak pamiętać, że czupryna, z jaką nasza pociecha przychodzi na świat, nie jest jej ostatecznym wyglądem i może z upływem czasu ulec wielu zmianom. Wiele dzieci rodzi się z jasnymi blond włosami, które w miarę upływu dni, a nawet lat stają się coraz ciemniejsze.

Z tym samym spotykamy się w wypadku oczu. Niemowlęta przychodzą na świat z niebieskimi, ciemnoszarymi oczami i dopiero w wieku 8-9 miesięcy kolor definiuje się i dopiero po upływie tego czasu można z większą pewnością stwierdzić jaki kolor oczu będzie miała nasza pociecha.

Dlaczego tak się dzieje?

U niemowląt komórki produkujące melaninę są jeszcze niedojrzałe, z tego powodu kolor oczu i włosów zdeterminowany genetycznie nie jest ostatecznie określony.

2. By włosy były mocne i zdrowe — odżywianie dzieci

Odżywianie dzieci

Jak powszechnie wiadomo, dzieci potrzebują zróżnicowanej, zbilansowanej diety bogatej w białka, witaminy i inne substancje odżywcze. Które ze składników pokarmowych wspomogą wzrost włosów dziecka i sprawią, że będą one silne i zdrowe?

Witamina B (biotyna) ma zasadnicze znaczenie, jeżeli mowa o włosach szczególnie we wczesnych etapach życia dziecka.

Oprócz tego, że wszyscy mamy zapisane w genach to jak będą wyglądać nasze włosy i jaka będzie ich ilość, ważne jest, by w diecie uwzględnić składniki, które będą stymulować ich wzrost. Dlatego nie zapomnij uwzględnić w jadłospisie Twojej pociechy następujących produktów:

 • jajka
 • chleb razowy
 • sery i jogurty
 • awokado
 • maliny
 • sardynki
 • łosoś
 • pstrąg
 • orzechy włoskie
 • banany
 • pomidory

Ostrożnie z włosami dziecka

Włosy dzieci

Czy dzieci potrzebują takiej samej pielęgnacji i higieny włosów jak my — dorośli? Jak odpowiednio o nie zadbać by mogły rosnąć zdrowe i mocne? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które na pewno okażą się przydatne:

1. Jak często powinno się myć głowę dziecku?

Nie wskazane jest codzienne mycie, ponieważ doprowadzimy do przesuszenia włosów. Mycie co drugi dzień w zupełności wystarczy. W tym aspekcie również należy wziąć pod uwagę aktywność dziecka.

Jeżeli jest ono nerwowe i ruchliwe, co skutkuje tym, że mocno się poci, głowę trzeba myć częściej. Pamiętaj, by do pielęgnacji zawsze używać produktów hipoalergicznych, które zachowają naturalne pH skóry dziecka.

2. Włosy trudne do rozczesania

Szczególnie długie włosy małych dziewczynek sprawią nam wiele kłopotu w momencie ich rozczesywania. Dobrze jest powtarzać tę czynność od dwóch do trzech razy dziennie, dzięki czemu również pobudzimy cebulki do wzrostu, stymulujemy krążenie krwi głowy, dotlenimy je.

Miej na uwadze poniższe wskazówki:

 • olejek kokosowy — produkt ten jest dobrze znany ze swojego korzystnego wpływu zarówno na naszą urodę, jak i kondycję włosów. Działa jak odżywka. Wystarczy rozetrzeć kilka kropli olejku w dłoniach, a następnie zaaplikować je na włosy Twojego dziecka od samego czubka głowy aż po ich końce.
 • po zakończeniu rozczesywania, zaleca się użycie grzebienia z szerokim rozstawem zębów
 • ciepła woda destylowana i odżywka — w tym wypadku należy użyć butelki ze spryskiwaczem. Umieszczamy w niej wodę destylowaną, która nie wysusza włosów. Wcześniej należy ją podgrzać i wymieszać z odrobiną odżywki, której same używamy na co dzień.
 • Wstrząsnąć i rozprowadzić na włosach dziecka. Sposób ten znacznie ułatwi rozczesywanie poplątanych włosów
 • ocet jabłkowy raz w tygodniu — wystarczy w butelce ze spryskiwaczem umieścić 100 ml wody i 25 ml octu jabłkowego.
 • Mieszankę stosujemy na wilgotne włosy dziecka i pozostawiamy do działania na około 15 minut. Po upływie zalecanego czasu należy ponownie umyć głowę. Zobaczysz, jakie będą gładkie i miękkie w dotyku!

3. Prostownicom i suszarkom mówimy stanowcze NIE!

Nic się nie stanie, jeżeli z okazji ważnej uroczystości czy komunii wyprostujesz swojemu dziecku włosy.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że jeżeli chcesz by czupryna Twojej pociechy była zdrowa i mocna, nie należy aplikować na nią żadnych agresywnych odczynników takich jak lakiery, czy farby do włosów oraz unikać zabiegów  wykorzystujących wysoką temperaturą takich jak prostowanie czy suszenie.

Im później włosy zaczną być traktowane w ten sposób, tym lepiej. Pamiętaj również, że za każdym razem przed położeniem się spać Twoje dziecko powinno pozbyć się wszelkich spinek i gumek oraz dokładnie wyszczotkować włosy.