Zadania ślubne pana młodego i panny młodej

Gdy państwo młodzi organizują ślub, mogą mieć wątpliwości, jakimi zadaniami powinno się zająć każde z nich. W tym artykule rozwiejemy te niepewności.
Zadania ślubne pana młodego i panny młodej

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Podczas organizowania ślubu mogą pojawić się wątpliwości, jakie zadania ślubne zlecić panu młodemu a jakie pannie młodej, aby wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami. To ważny moment w życiu i dobre przygotowanie jest niezbędne.

Dokładna wiedza o tym, czym każde z nich powinno się zająć, pomoże w lepszej organizacji tego wydarzenia. Dlatego wszystko to powinno być jasne od samego początku. Nerwowa atmosfera może natomiast powodować napięcia i dyskusje, które mogłyby zakłócić ten najważniejszy dzień w życiu dwojga ludzi. Dlatego zobaczmy, jak najlepiej rozdzielić między siebie zadania ślubne.

Zadania ślubne pana młodego i panny młodej w trakcie przygotowań

Przed rozpoczęciem należy pamiętać, że bardzo ważna jest pozytywna komunikacja między narzeczonymi. Komunikacja w związku to czynnik, od którego zależy jego powodzenie a także indywidualna satysfakcja każdego z partnerów.

Dzięki dobrej wymianie myśli i zdań można lepiej zrozumieć, czym każdy będzie się zajmował. Zobaczmy teraz, jak można zorganizować zadania ślubne pana młodego i panny młodej.

Co robi pan młody?

Pan młody powinien zająć się znalezieniem garnituru, który mu odpowiada i w którym czuje się komfortowo. Nie można również zapomnieć o odpowiednich akcesoriach, takich jak buty, spinki do mankietów itp.. W tym celu pan młody może poprosić o pomoc przyjaciół i członków rodziny.

Pan młody u krawca
Garnitur i jego przygotowanie w dniu ślubu to zadania, którymi powinien zająć się osobiście pan młody.

Ponadto musi z góry zaplanować pójście do fryzjera, golenie lub pielęgnację brody, a nawet zrobienie sobie jakiegoś zabiegu na twarz. Dobre planowanie pomoże w eliminacji  nieprzewidzianych sytuacji, które zaskakują w ostatniej chwili.

Wreszcie pan młody musi dobrze wybrać osobę, która będzie mu towarzyszyć w momencie podejścia do ołtarza. Ta decyzja dotyczy tylko jego osobiście.

Co robi panna młoda?

Podobnie jak pan młody, panna młoda powinna poszukać dla siebie sukni. Suknia ślubna może być zarówno krótka jak i długa, ale najważniejsze jest, aby czuła się w niej komfortowo. Panna młoda wybiera także, kim będą jej druhny i w jakich sukienkach wystąpią w tym dniu. Druhny mogą również pomóc przy doborze sukni i akcesoriów ślubnych.

Zadania ślubne panny młodej
Podobnie jak pan młody, panna młoda musi zadbać o swoją suknię i osobiste przygotowanie w dniu ślubu.

Kolejnym aspektem, o którym powinna pomyśleć panna młoda, będzie rodzaj fryzury, w której zamierza wystąpić na ślubie. Dlatego ważne jest, aby wcześniej porozmawiać z fryzjerem i przeprowadzić kilka prób. Jeśli narzeczona chce wyglądać idealnie, musi wcześniej zaplanować zabiegi kosmetyczne na twarz, zrobienie paznokci i zadbanie o inne szczegóły.

Wreszcie nie możemy zapominać, że panna młoda również musi wybrać osobę, która będzie jej towarzyszyć do ołtarza. Ta decyzja, podobnie jak u pana młodego, należy wyłącznie do panny młodej.

Wspólne zadania ślubne narzeczonych

Poznaliśmy już zadania ślubne pana młodego i panny młodej, które należy wykonać osobno. Są jednak inne sprawy, w których niezbędna jest współpraca obojga narzeczonych. Spójrzmy na listę zadań, którymi młodzi muszą zająć się razem:

  • Wybór miejsca: ważne jest, aby pan młody i panna młoda wspólnie uzgodnili miejsce, w którym chcą uczcić swoje zaślubiny. W tym aspekcie ważne jest również, aby nie zapomnieć o dekoracji i prezentach dla gości.
  • Tort weselny: Tort weselny to również element, który wymaga opinii obojga narzeczonych. To samo dotyczy menu, które ma uświetnić przyjęcie (opcje dla osób chorych na celiakię, wegetarian lub osób z alergiami). Oczywiście należy w nim również uwzględnić desery i ciasta.
  • Obrączki ślubne: oczywiście muszą je wybrać i przymierzyć oboje, aby upewnić się, że dobrze pasują i że ich styl odpowiada każdemu z nich.
  • Lista gości: bez wątpienia to najbardziej żmudne zadanie ślubne do przemyślenia, które może powodować scysje między narzeczonymi. To samo dotyczy rozmieszczenia gości przy stole na czas przyjęcia.
  • Zdjęcia i muzyka: muzyka do każdego etapu uroczystości, wybór didżeja lub orkiestry,  fotograf, pokaz slajdów czy filmowanie uroczystości to aspekty, o których powinni również pomyśleć oboje państwo młodzi.
  • Podróż poślubna: ten aspekt szczególnie wymaga wcześniejszego przygotowania. Można zostawić jeden dzień wolny po weselu, lub udać się bezpośrednio w podróż bezpośrednio po zakończeniu ślubu. Niektóre pary decydują się też odłożyć to wydarzenie na później.

Podsumowując…

Mając to wszystko na uwadze, para młoda musi się również zastanowić, czy chce zawrzeć związek małżeński w formie ceremonii cywilnej, czy może ślubu kościelnego. Jak widzimy, istnieje kilka aspektów, w których zadania ślubne pana młodego i panny młodej muszą iść w parze. Przy tym wszystkim nie zapominajcie również o posiadanym budżecie!

Mamy nadzieję, że ten artykuł rzucił nieco więcej światła na ślubne zadania. Jeśli je dobrze podzielicie, w dniu ślubu unikniecie wielu nieprzewidzianych wydarzeń. Oczywiście zawsze wynikną jakieś niespodzianki i na top tez trzeba się przygotować. Przede wszystkim chcemy jednak przypomnieć o znaczeniu planowania wszystkiego z wyprzedzeniem. To jest klucz do powodzenia i zmniejszenia niepotrzebnego stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.