Zaczynanie od nowa. Czy na pewno chcesz podjąć ryzyko?

· Maj 27, 2019
Zaczynanie od nowa jest trudne, ale możliwe. Musisz mieć jednak pewność, że jesteś na to gotowy.

Zaczynanie od nowa relacji z bliską osobą jest czymś, co na jakimś etapie życia chciała zrobić większość z nas. Próby odświeżenia związku mogą wyglądać różnie. Czasem to jeden z partnerów prosi o drugą szansę, a czasem obie strony dochodzą do wniosku, że chcą znów spróbować być razem.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duże ryzyko niesie za sobą taka decyzja. Zaczynanie od nowa i otrzymanie kolejnej szansy często sprawia, że wchodzimy w stary-nowy związek z ogromnym entuzjazmem. Jednak to, co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na rozstanie, nie sprawi, że z dnia na dzień o tym zapomnimy.

Zaczynanie od nowa nie sprawi, że zapomnisz

Są różne powody, dla których związek się rozpadł. Mogłeś na przykład zdradzić partnera. Prosisz jednak o drugą szansę i zapewniasz, że już zawsze będziesz uczciwy. Twoja prośba o drugą szansą może być jednak formą samooszukiwania się.

Czy jesteś pewien, że drugi raz nie popełnisz tego samego błędu? A może tak bardzo boisz się samotności, że okłamujesz zarówno siebie, jak i byłego partnera?

Musisz pamiętać, że tak naprawdę coś takiego, jak zaczynanie od nowa z czystą kartą, nie istnieje. Twoje dobre intencje nie sprawią, że druga osoba zapomni o tym, co zrobiłeś.

zaczynanie od nowa - para w łóżku

W wielu przypadkach zdradzony wcześniej partner zgadza się na podjęcie próby odbudowania związku. Jednak z czasem może zacząć traktować Cię chłodno i trzymać na dystans. To dlatego, że nie jest w stanie zapomnieć zdrady, a tym samym – ponownie Ci zaufać.

Przed podjęciem próby odnowienia związku musisz przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz być świadomym tego, że coś takiego jak „zaczynanie od zera” nie ma sensu.

Ty i Twój partner nie jesteście już parą obcych sobie ludzi, którzy nie wiedzą nic o sobie nawzajem. Przeżyliście wspólnie dobre i złe chwile, a zaczynanie od nowa oznacza, że po prostu wrócicie do punktu, w którym zakończyliście relację.

To może prowadzić do obopólnej niechęci, a związek, zamiast się rozwijać i umacniać, może całkowicie umrzeć.

Przeczytaj także artykuł: Ocalić związek, ignorując niewierność?

Czy jesteś gotów, żeby wybaczyć?

zaczynanie od nowa związku

Jeśli naprawdę chcesz zacząć od zera, musisz być całkowicie pewny swojej decyzji.

Jak już wspomnieliśmy, zejście się z partnerem jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że druga osoba automatycznie zapomni o swoich urazach, obdarzy Cię zaufaniem i zacznie traktować z takim samym entuzjazmem, jak wcześniej.

Wybaczenie zdrady, złego traktowania czy pewnych zachowań, które sprawiły, że druga osoba utraciła pewność siebie, może być bardzo trudne.

Z tego powodu musicie wspólnie zadbać o to, żeby oczyścić atmosferę, przepracować emocje i zostawić to co złe w przeszłości. W ten sposób uda Wam się zacząć od nowa i nie dopuścicie do tego, żeby to, co było, zatruło i zniweczyło Wasze wspólne plany.

Niczego nie wymuszaj na drugiej osoby. Jeśli okaże się, że ponowny związek jest niemożliwy, musisz mieć odwagę, żeby po prostu odpuścić. W ten sposób unikniesz skrzywdzenia siebie i byłego partnera oraz toksycznego związku, który mógłby okazać się bardzo destrukcyjny dla was obojga.

Przejrzyj na oczy

Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że zaczęcie od nowa może być niemożliwe, musisz być ze sobą szczery. Musisz wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie: „Nie, to niewykonalne, ponieważ rany, które sobie zadaliśmy, są zbyt głębokie”.

Wiele par, które chcą zacząć od zera, żyją iluzją, wspomnieniami dobrych chwil i mają nierealistyczne oczekiwania.

Nie liczą się z własnymi uczuciami i tym, że wciąż odczuwają ból po rozstaniu. Czują, że potrzebują czasu, aby wyleczyć się ze złych emocji i zapomnieć o negatywnych doświadczeniach. Nie zdają sobie sprawy z tego, że tamten związek się już zakończył.

Polecamy również przeczytać: Brak wierności: czy każdy z nas postrzega to inaczej?

oczy kobiety

Trudno jednak przyznać się samemu przed sobą, że związek nie wypalił. Dlatego próbujemy dokonać niemożliwego i wskrzesić coś, co dawno umarło, chociaż w głębi duszy doskonale wiemy, że to niewykonalne.

Nie musicie wzajemnie się krzywdzić. To prawda, istnieją ludzie, którzy potrafią wybaczyć i zacząć od nowa, ale puszczenie w niepamięć dawnych urazów wcale nie jest takie proste.

Czy naprawdę potrafisz powstrzymać się od obwiniania partnera o wszystko? Czy będziesz umiał powstrzymać się od skrzywdzenia go w ramach zemsty? Odpowiedz sobie szczerze na te pytania i nie obwiniaj się, jeśli odpowiedź na nie będzie brzmiała „nie”.