Ząb Buddy i jego Świątynia - poznaj historię relikwii

Ząb Buddy znajduje się w świątyni Sri Dalada Maligawa. Otrzymuje tam liczne ofiary i jest przedmiotem ceremonii. Jest również tematem bardzo ciekawej legendy.
Ząb Buddy i jego Świątynia - poznaj historię relikwii

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2022

Sri Dalada Maligawa czyli Świątynia Zęba Buddy to kompleks architektoniczny znajdujący się w mieście Kandy, stolicy Sri Lanki. Wewnątrz znajduje się świątynia, w której znajduje się jedna z najważniejszych relikwi buddyzmu: święty ząb Buddy. Przyciąga tysiące wielbicieli i turystów z całego świata.

Ta relikwia, która ma zaledwie 2,5 cm, ma ponad 2500 lat. W rzeczywistości opowiedziano wiele ciekawych historii o zębie Buddy. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Legenda o zębie Buddy

Według legendy, kiedy Gautama Budda zmarł w 483 p.n.e., jego ciało poddano kremacji, a jego prochy rozprowadzono następnie do czterech różnych miejsc na całym świecie. Tam zbudowano różne świątynie ku czci mnicha.

W tym czasie jeden z jego uczniów znalazł kawałek ciała, który nie spłonął wśród popiołów: ząb Buddy. Przekonany, że jest to przedmiot o wielkiej wartości, uczeń oddał go jako przedmiot kultu królowi Kalingi, regionu położonego we wschodnich Indiach.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Ćwiczenia uważności, które zwalczają niepokój

Konflikty, jakie wywołał święty ząb Buddy

Od tego czasu zaczęły powstawać różne historie o zębie Buddy. Jedna z nich twierdzi, że każdy, kto posiądzie ząb, miałby prawo i moc rządzić swoim terytorium. Dlatego zgodnie z przewidywaniami rozpoczęły się spory o relikwię.

W IV wieku naszej ery, 800 lat po śmierci Buddy, ząb był w rękach króla Guhaseevy z Kalingi, który nawrócił się na buddyzm i zaczął czcić relikwię. Jednak, aby uniknąć konfliktu, Guhaseeva postanowił ukryć ząb na zawsze, wysyłając go w ukryte miejsce (w dzisiejszej Sri Lance).

W tym celu król podarował ząb Buddy księżniczce Hemamala, która przeniosła go w nowe miejsce przeznaczenia. Legenda głosi, że Hemamala w towarzystwie księcia Danty schowała relikwię we włosach jako ozdobę, aby pozostała niezauważona. W ten sposób razem opuścili Indie przez Ganges i dotarli na północ Sri Lanki, aby tam ukryć ząb.

Świątynie Budy.
Buddyzm jest źródłem wielu legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przybycie zęba na Sri Lankę

Król Kitsirimewan otrzymał świętą relikwię z rąk obu książąt i z wielką pobożnością zbudował świątynię ku jej czci we własnym pałacu. Następnie zarządził coroczny festiwal (Esala perahera) na cześć zęba.

Jednak z biegiem czasu ząb Buddy znowu zmienił właściciela i miejsce. Wciąż szalały konflikty o posiadanie relikwii.

Mówi się, że na początku XVI wieku ząb wpadł w ręce Portugalczyków, którzy za jego zwrot zażądali słonego okupu. Jednocześnie ukryli go w samym mieście Kandy.

Później, ze względu na dobre stosunki między mieszkańcami a osadnikami holenderskimi, postanowiono wybudować świątynię strzegącą zęba. Dziś świątynia ta znana jest jako Śri Dalada Maligawa.

Niezależnie do tego, czy ząb Buddy naprawdę tam jest, czy nie, świątynia pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na Sri Lance. Relikwia przechowywana jest w komnacie otoczonej siedmioma złotymi stupami wysadzanymi drogocennymi kamieniami, a drzwi sali wyrzeźbiono w kości słoniowej.

Relikwię uważa się za symboliczną reprezentację życia Buddy, dlatego otrzymuje liczne ofiary i jest przedmiotem rytuałów i ceremonii. Nadal co roku organizuje się obchody Festiwalu Esala perahera.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Mikromedytacja: co to jest, jej zalety i jak ją praktykować

Procesja z zębem Buddy

Ząb znajduje się w centrum życia towarzyskiego Kandy i jest główną atrakcją największego festiwalu w mieście. Jest to 10-dniowa coroczna uroczystość, która odbywa się między lipcem a sierpniem na cześć Buddy.

Atrakcją jest nocna parada słoni ubranych w haftowane szaty i oświetlonych żarówkami. Procesję prowadzi największy słoń, który ma zaszczyt nieść na grzbiecie ciężki złoty palankin, w którym nosi relikwię.

Dopiero podczas tego święta ząb Buddy opuszcza świątynię i wędruje po mieście. Mówi się jednak, że wykorzystuje się kopię zapasową relikwii, podczas gdy oryginał jest strzeżony wewnątrz budynku.

Ta uroczystość stanowi ważne wydarzenie kulturalne i gospodarcze, ponieważ jest to kluczowy moment w całym kalendarzu turystycznym miasta Kandy. To jeden z najważniejszych dni na Sri Lance.

Świątynia Zęba Buddy
Świątynia Kandy jest ośrodkiem turystycznym i religijnym, który przyciąga ludzi z całego świata.

Ząb Buddy dzisiaj

Dziś relikwia zęba jest bardzo chroniona i czczona przez tysiące ludzi. Jednak sceptycy wywołują debatę na temat tego, czy ząb Buddy rzeczywiście tam jest, ponieważ znajduje się w szklanej gablocie, gdzie nie można go wyraźnie zobaczyć.

Mimo to legenda o zębie Buddy trwa. A sama relikwia pozostaje ważnym symbolem buddyzmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.