Czerwona nić - piękna legenda o miłości!

Pojawienie się czerwonej nici oznacza ten moment w Twoim życiu, który na zawsze zmieni Twój sposób patrzenia na miłość.
Czerwona nić - piękna legenda o miłości!
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Czerwona nić to starożytny mit, według którego nie ma żadnego znaczenia, w jakiego rodzaju związku tkwimy ani też odległość dzieląca dwie kochające się osoby. Będą one zawsze ze sobą związane, choć może się zdarzyć, że dopiero pod koniec swojej drogi.

Ta czerwona nić po prostu symbolizuje przeznaczenie! Jej cechą szczególną jest to, że nigdy nie może zostać zerwana, bez względu na rozwój wydarzeń.

Magiczna czerwona nić – co to takiego?

Kochankowie czerwonej nitki

Dlaczego mam zatem słuchać serca? – Bo nie uciszysz go nigdy. I nawet gdybyś udawał, że nie słyszysz, o czym mówi, nadal będzie biło w twojej piersi i nie przestanie powtarzać tego, co myśli” – Paulo Coelho, “Alchemik”

Nie ma żadnego znaczenia czas, jakiego będziesz potrzebować do spotkania swojej drugiej połówki. Nawet jeśli mieszkacie w różnych stronach świata, ta symboliczna czerwona nić jest w stanie rozciągnąć się tak, że Wasze serca będą zawsze dzięki niej połączone.

Czerwona nić jest z Tobą od momentu narodzin i podąża za Tobą przez całe Twoje życie. Mówi się, że księżyc wyłania się co wieczór, aby osobiście ujrzeć każde nowo narodzone dziecko. Następnie łączy go z inną duszą specjalną nitką, która zostaje owiązana wokół palca każdego z dzieci.

Zadecyduje ona o Twojej przyszłości i poprowadzi Twoją duszę przez życie tak, że nigdy nie zabłądzisz, nawet na krańcach świata.

Zgodnie ze słowami legendy:

Całująca się para i czerwone serce

Dawno, dawno temu do jednego z młodych następców cesarskiego tronu dotarły wieści o potężnej czarownicy. Ta mieszkała w jednej z prowincji jego cesarstwa. Posiadała umiejętność podglądania czerwonej nici losu, więc cesarz wysłał jej nakaz przybycia na swój dwór.

Gdy czarownica przybyła na miejsce, cesarz rozkazał jej spojrzeć na drugi koniec swojej czerwonej nici. Chciał dowiedzieć się, kogo los przeznaczył mu na żonę. Wiedźma zgodziła się spełnić jego prośbę i rozpoczęła śledzenie nici.

Czerwona nić doprowadziła czarownicę do targowiska, na którym biedna kobieta z dzieckiem w ramionach sprzedawała swoje wyroby. Wiedźma zatrzymała się przed tą wieśniaczką i poprosiła ją, by wstała.

Potem przywołała młodego cesarza i rzekła: “W tym miejscu Twoja czerwona nić kończy bieg.” Słysząc te słowa cesarz się wściekł myśląc, że wiedźma zadrwiła sobie z niego i odepchnął wieśniaczkę. Dziewczyna upadła na ziemię wciąż trzymając dziecko w ramionach.

Ciąg dalszy legendy…

Upadek spowodował zranienie dziecka w czoło, od tego momentu miało ono w tym miejscu bliznę już do końca życia.

Cesarz rozkazał swoim strażnikom zatrzymać wiedźmę i następnie zdecydował o ścięciu jej głowy.

Wiele lat później nadszedł dla cesarza odpowiedni moment na zawarcie małżeństwa. Dworscy doradcy zalecali mu poślubienie córki jednego z najpotężniejszych generałów w całym cesarstwie. Cesarz wyraził zgodę i wkrótce nadszedł moment ślubu.

W tym właśnie dniu władca po raz pierwsze ujrzał twarz swojej przyszłej żony. Kiedy przybyła na ceremonię, ubrana była w białą suknię i welon zakrywający całkowicie jej twarz. Kiedy cesarz go uniósł, ujrzał, że jej piękna twarz była naznaczona niezwykłą blizną na czole.

Serca uciekają przed strzałami

Znaczenie czerwonej nici przeznaczenia w kulturach Orientu

Ta legenda jest bardzo rozpowszechniona wśród kultur orientalnego świata. Nawet dzisiaj można zobaczyć na ulicach mnóstwo ludzi noszących kawałek czerwonego sznurka przewiązanego przez nadgarstek.

Nie wiadomo, czy opisana historia narodziła się w Chinach czy też w Japonii.

Ale legenda ta wywodzi się bezpośrednio z pewnego odkrycia. Otóż okazuje się, że tętnica łokciowa łączy Twój mały palec u dłoni z Twoim sercem, stanowiąc metaforyczne źródło życia. Jednocześnie symbolizuje tę część Twojej duszy, która niesie ze sobą zdolność do kochania.

Inne źródła natomiast odnoszą się do środkowego palca dłoni, zazwyczaj są one mocniej osadzone w tradycji świata Wschodu.

Czerwona nić może oznaczać miłość między matką a ojcem, bratem i siostrą, czy też dwojgiem przyjaciół lub partnerów – ma ona jednak jedno zasadnicze znaczenie: poznanie i kochanie drugiej osoby.

Czerwona nić a wielkie miłości Twojego życia

“Mówi się, że w całym swoim życiu możesz mieć dwie wielkie miłości. Jedna z nich dotyczy osoby, z którą się zwiążesz lub będziesz chciał żyć wiecznie. Czyli osoby, która może stać się matką lub ojcem Twoich dzieci… po prostu jest to ktoś, z kim będziesz chciał spędzić resztę swojego życia.

Ale mówi się także, że istnieje druga wielka miłość, do osoby, którą zawsze stracisz. Do kogoś, z kim jesteś związany (związana) niewidzialną nicią już od momentu narodzin. Więź ta jest tak mocna, że chemia panująca pomiędzy Wami będzie stanowiła przeszkodę uniemożliwiającą dotarcie do szczęśliwego finału.

Pewnego dnia ostatecznie zrezygnujesz z kolejnych starań… i zaczniesz szukać tego drugiego kogoś, kogo w końcu spotkasz. Ale miej świadomość tego, że nigdy nie będziesz w stanie spędzić każdej kolejnej nocy bez tęsknoty za dotykiem, pocałunkiem, czy choćby szansą na jeszcze jedną rozmowę z tą pierwszą osobą.

Wiesz, o kim mówię, bo gdy czytasz te słowa, jego lub jej imię natychmiast przebiegło Ci przez myśl. Być może już dawno pozostawiłeś(-aś) tego kogoś za sobą, próbując zapomnieć o swoim cierpieniu i odnaleźć spokój (który w końcu nadejdzie), ale nie będzie ani jednego dnia, w którym ta osoba ponownie nie pojawi się w Twojej pamięci.

Czasami wydaje się po prostu, że walka z kimś, kogo naprawdę kochasz zabiera Ci więcej energii, niż bycie z kimś, o kogo po prostu dbasz.”
– Paulo Coelho

Miłość niejedno ma imię…

Od czasu do czasu oba opisywane rodzaje miłości kumulują się w tej samej osobie. Ale zazwyczaj występują jednak oddzielnie. W sposób ciągły generują u Ciebie jakąś formę żalu lub braku spełnienia.

Oba rodzaje miłości są niezbędne do życia. Należy więc być po prostu wdzięcznym losowi za możliwość przeżywania tak głębokich uczuć.

Tą hipotetyczną czerwoną nicią nie można sterować własną wolą lub świadomością. Nawet Twoja własna ignorancja jej nie zerwie! Choć może być ona niewidoczna dla Ciebie, to nadal kieruje wieloma krokami i decyzjami, jakie podejmujesz w trakcie całego życia.

Różowa nitka

“Czerwona nić przeznaczenia” symbolizuje także okresy przed i po Twoim życiu. Jest więc czymś, co potrafi na zawsze zmienić Twoją egzystencję i koncepcję samej miłości pojmowaną przez Ciebie.

Czasami zbiegi okoliczności są tak silne, że nie da się uwierzyć w wyłącznie czysty przypadek.

Serce każdego człowieka na tej planecie przeplata się w jakiś sposób z innym sercem w odwiecznej miłości. Możesz także spotkać określenia takie, jak bratnie dusze, czy też duchy o tym samym miejscu przeznaczenia… Każde z nich dotyczy tak naprawdę tego samego zagadnienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coelho, P. (2012). El alquimista. Barcelona: Planeta.
  • _______. (2006). La bruja de Portobello. Rio de Janeiro: Planeta.
  • Goggy, D. (dir.). (2016). El hilo rojo (film). Coproducción Argentina-Chile (100 minutos).
  • Gloria, E. (2004). Paulo Coelho: Los senderos del peregrino. Madrid: Ojos de Papel.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.