Wzmocnij swój brzuch przez ćwiczenia z taśmami oporowymi
Ćwiczenia z taśmami oporowymi są coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą wzmocnić mięśnie brzucha. Ten sprzęt zwiększa poziom trudności niektórych treningów i można używać zamiast taśm ciężarów. Ponadto idealnie nadają się do pracy na wszystkich grupach mięśniowych, w tym również tułowia.
Głównym powodem ich powszechnego stosowania może być właśnie możliwość treningu w domu bez używania drogiego, nieporęcznego sprzętu. Zajmują niewiele miejsca i są dostępne taśmy o różnym stopniu oporu, aby móc zmieniać intensywność treningu. Ok, ale czy naprawdę działają?
Badania opublikowane w Journal of Physical Therapy Science wykazały, że ćwiczenia z taśmami oporowymi pomagają poprawić równowagę, funkcję chodu i elastyczność. Wywołują również większe zmęczenie nerwowo-mięśniowe niż ćwiczenia ze skurczami izometrycznymi. Zobaczmy, jak wykorzystać je do pracy na brzuchu.
Siedem ćwiczeń z taśmami oporowymi wzmacniającymi mięśnie brzucha
Mięśnie brzucha odgrywają fundamentalną rolę w funkcjonowaniu organizmu: między innymi podtrzymują wnętrzności i wspierają procesy ewakuacji. Wzmocnienie ich poprzez ćwiczenia poprawia wytrzymałość mięśni, poprawia estetykę i sprzyja dobremu samopoczuciu.
Istnieje wiele typów ćwiczeń, aby to osiągnąć, ale treningi z taśmami oporowymi stały się popularne ze względu na ich praktyczność. Możesz je wykonać w dowolnym miejscu i nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu. Sprawdź te ćwiczenia z taśmami i użyj ich do wzmocnienia mięśni brzucha.
Martwy ciąg
To ćwiczenie jest zwykle wykonywane z hantlami, ale możesz je wykonać z taśmami oporowymi. Artykuł w czasopiśmie Plos One stwierdza, że różnorodność ćwiczeń oporowych idealnie wpływa na zwiększenie siły mięśni, na procesu odwrócenia utraty mięśni i na utratę wagi.
Chociaż w dużej mierze działa na mięśnie dolnych partii ciała, działa również korzystnie na brzuch i dolną część pleców. Istnieje wiele odmian martwego ciągu, ale możesz go wykonać w następujący sposób:
- Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i owiń wokół stóp taśmę oporową.
- Chwyć jeden koniec dłonią (jeśli masz otwarty pasek), tak aby palce były skierowane na zewnątrz.
- Zaciśnij opaskę tak mocno, jak chcesz.
- Pochyl się do przodu w talii i ugnij kolana wyginając dolną częścią pleców. Następnie podnieś klatkę piersiową i wyprostuj górną część pleców z głową skierowaną do przodu.
- Następnie podnieś tułów, trzymając napiętą taśmę oporową. Upewnij się, że jest wystarczająco ciasna i popraw ją przed powtórzeniem ćwiczenia.
- Wykonaj 10 do 12 powtórzeń.
Sprawdź te cztery ćwiczenia, aby osiągnąć idealny brzuch
T-Row, czyli wiosłowanie w pozycji T na jednej nodze
- Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Następnie owiń elastyczną taśmę wokół prawej stopy, trzymając drugi koniec lewą ręką.
- Przenieś swój ciężar ciała na prawą nogę. Następnie obróć biodra i pochyl się do przodu tak, aby lewa noga była wyciągnięta za tobą.
- Pociągnij elastyczną taśmę, cofając lewy łokieć i trzymając go blisko boku, gdy klatka piersiowa jest równoległa do podłogi.
- Wyciągnij ramię, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj około 10 do 12 powtórzeń na stronę.
Podnoszenie nóg z podłogi
To ćwiczenie jest proste, gdy wykonuje się je bez sprzętu, ale staje się trudniejsze z taśmą oporową. Możesz to zrobić z zamkniętą lub otwartą taśmą, po prostu zawiąż w niej węzeł.
- Połóż się na podłodze na plecach, z taśmą wokół kostek.
- Trzymaj ręce na podłodze i wyprostuj nogi. Następnie unieś jedną nogę prosto do kąta 90 stopni, jednocześnie wciskając drugą nogę w podłogę.
- Zmień nogi. Możesz najpierw opuścić jedną nogę, a później podnieść drugą, lub połączyć te dwa ruchy tak, jak się robi nożyce.
Mostek
To kolejne z ćwiczeń, które możesz wykonać z taśmami, aby wzmocnić mięśnie brzucha. Badanie opublikowane w Brazilian Journal of Physical Therapy potwierdza, że jest to idealne uzupełnienie wzmacniające mięśnie, które zapewniają stabilność tułowia.
- Zacznij od leżenia na plecach, z ugiętymi nogami i podeszwami stóp płasko na podłodze.
- Umieść taśmę oporową tuż nad kolanami i unieś biodra tak wysoko, jak to tylko możliwe, ale z rozluźnioną górną częścią ciała.
- Ściśnij pośladki i przytrzymaj przez kilka sekund, a następnie powoli opuść. Powtórz 12 do 15 razy.
Umieść elastyczną taśmę na miednicy i przyciągnij ją do podłogi rękami, aby uzyskać bardziej intensywną i wymagającą odmianę tego ćwiczenia.
Alpinista
Jest to popularne ćwiczenie na mięśnie brzucha, ponieważ zawiera element wytrzymałości aerobowej. Nie wykonuj go zbyt szybko i skoncentruj się na jego technice z taśmami oporowymi. Będziesz potrzebować zamkniętej lub zawiązanej opaski o odpowiedniej dla siebie odległości.
- Zacznij w pozycji deski, z taśmą owiniętą wokół stóp, tak aby otaczała podeszwę w okolicy podbicia.
- Z tej pozycji podciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, dobrze aktywując mięśnie brzucha. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
- Zamień nogi i powtórz ponownie ciągłym ruchem, około 10 do 12 razy.
Rower z taśmami oporowymi
Jest to jedno z ćwiczeń, które powinny być częścią Twojej rutyny z taśmami oporowymi na mięśnie brzucha. Wzmacnia mięśnie skośne, poprawia stabilność i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej.
- Na początek połóż się na podłodze, twarzą do góry, z taśmą wokół ud, tuż nad kolanami.
- Umieść ręce na karku, z otwartymi łokciami. Następnie ugnij kolana pod kątem 90 stopni i zaangażuj rdzeń.
- Z tej pozycji podnieś ramiona z podłogi i wyciągnij lewą nogę, obracając prawy łokieć w kierunku zgiętego lewego kolana – które ma zbliżać się do łokcia. Następnie zmień strony, aby teraz lewy łokieć próbował dotrzeć do prawego kolana.
- Możesz również wykonać wariant stojący tego ćwiczenia. Po prostu umieść taśmę oporową w ten sam sposób i podnieś jedno zgięte kolano. Przynieś przeciwległy łokieć i spróbuj dotknąć nim kolana.
Rosyjski twist z taśmami oporowymi
Bez wątpienia jest to klasyczne ćwiczenie w ramach rutynowych ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Zwykle wykonuje się je z pomocą piłki lub hantli. Jednak taśma oporowa może zwiększyć jego trudność.
- Aby rozpocząć, zajmij pozycję siedzącą z ugiętymi kolanami i piętami płasko na podłodze.
- Owiń taśmę oporową wokół ud i przytrzymaj końce obiema rękami. Możesz również umieścić taśmę na stopach, przekładając ją za podeszwami (musisz utrzymać stopy w zgięciu, aby się nie zsunęła).
- Z tej pozycji aktywuj mięśnie skośne i obróć się w prawą stronę, pociągając taśmę.
- Powtórz z lewej strony i wykonaj od 12 do 15 powtórzeń.
Przeczytaj ten artykuł i wypróbuj te pięć pozycji jogi, aby wyćwiczyć mięśnie brzucha
Pamiętaj o swoich możliwościach
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę własne możliwości, aby uniknąć kontuzji podczas wykonywania tych ćwiczeń. Celem jest, aby skutecznie ukończyć serię.
W miarę możliwości wykonywanie tych samych ćwiczenia bez taśm powinno ci wychodzić z łatwością i płynnością. Opaski są jedynie dodatkowym wyzwaniem. Najlepiej robić więcej serii lub powtórzeń, aż poczujesz, że możesz sobie pozwolić na zwiększenie trudności, jeśli masz problemy z wykonaniem podstawowych ćwiczeń.
O czym należy pamiętać przy ćwiczeniach na taśmach oporowych
Opór taśmy jest decydującym czynnikiem podczas wykonywania tych ćwiczeń. Dlatego zacznij od bardziej miękkiej opaski lub o mniej wymagającej średnicy i stopniowo zwiększaj jej opór.
To, że opaski są lekkie i łatwe w użyciu, nie oznacza, że nie ma ryzyka kontuzji. W rzeczywistości możesz doznać urazu, jeśli od razu użyjesz zbyt dużego oporu. Jak możesz sobie wyobrazić, musisz ostrożnie oceniać napięcie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kwak, C.-J., Kim, Y. L., & Lee, S. M. (2016). Effects of elastic-band resistance exercise on balance, mobility and gait function, flexibility and fall efficacy in elderly people. Journal of Physical Therapy Science, 28(11), 3189–3196. https://doi.org/10.1589/jpts.28.3189
- Fidale, T. M., Borges, F., Roever, L., Souza, G., Gonçalves, A., Chacur, E. P., Pimenta, C., Haddad, E. G., Agostini, G. G., Gregório, F. C., Guimarães, F., Arantes, F. J., Santos, L., Pereira, A. A., Antunes, H., Puga, G. M., & Lizardo, F. B. (2018). Eletromyography of abdominal muscles in different physical exercises: An update protocol for systematic review and meta-analysis. Medicine, 97(17), e0395. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000010395
- Martín-Fuentes I, Oliva-Lozano JM, Muyor JM. Electromyographic activity in deadlift exercise and its variants. A systematic review. PLoS One. 2020;15(2):e0229507. Published 2020 Feb 27. doi:10.1371/journal.pone.0229507
- Yoon JO, Kang MH, Kim JS, Oh JS. Effect of modified bridge exercise on trunk muscle activity in healthy adults: a cross sectional study. Braz J Phys Ther. 2018;22(2):161-167. doi:10.1016/j.bjpt.2017.09.005
- Saul D, Steinmetz G, Lehmann W, Schilling AF. Determinants for success in climbing: A systematic review. J Exerc Sci Fit. 2019;17(3):91-100. doi:10.1016/j.jesf.2019.04.002