Wyszczuplenie twarzy — poznaj możliwości makijażu

Czy wiesz, że grubsze brwi mogą optycznie wpłynąć na wyszczuplenie twarzy? Nie chodzi rezygnację z pęsety, ale o nadanie im odpowiedniego kształtu.
Wyszczuplenie twarzy — poznaj możliwości makijażu

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Wiele kobiet o okrągłej buzi z pełnymi kośćmi policzkowymi marzy o ładnej, szczupłej twarzy. Czy można uzyskać wyszczuplenie twarzy bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek wyrzeczeń, a nawet w ogóle bez ciężkiej pracy?

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka prostych sztuczek opartych o odpowiedni makijaż, które mogą naprawdę zdziałać cuda. Optyczne wyszczuplenie twarzy jest możliwe! 

1. Odpowiednia fryzura a wyszczuplenie twarzy

Jeśli chcesz uzyskać wyszczuplenie twarzy, powinnaś za wszelką cenę unikać fryzur z włosami kręconymi lub falami. Gdy tak uczesane włosy opadają na Twoją twarz, to wywołują wizualny efekt powiększenia najistotniejszych jej elementów, dlatego też należy zawsze stosować fryzury proste lub cieniowanie.

Proste włosy sprawiają, że Twoje policzki wyglądają na nieco mniej pełne i zaokrąglone. Jeśli masz naturalnie kręcone włosy, staraj się uzyskać fryzurę opartą o łagodne fale, a nie mocno zakręcone loki. Powinnaś również unikać włosów o długości sięgającej Ci do żuchwy.

Mogą one być dłuższe lub krótsze, ale nigdy nie powinny kończyć się równo z Twoją szczęką. Wówczas będzie ona wydawała się szersza, niż jest w rzeczywistości. A jeśli marzy Ci się wyszczuplenie twarzy, to efekt ten zdecydowanie nie jest czymś, z czego będziesz zadowolona.

Jaka fryzura będzie idealna na wyszczuplenie twarzy?

Włosy o idealnej długości powinny kończyć się na wysokości podbródka. Dzięki czemu, gdy ludzie będą na Ciebie patrzeć, ich oczy automatyczne skierują się na Twoje kości policzkowe. To z kolei pozwoli uzyskać tak pożądany efekt optycznego wyszczuplenia twarzy.

Grzywka na bok powoduje wyszczuplenie twarzy

W tym przypadku powinnaś wybrać asymetryczną grzywkę zaczesaną na bok, tak jak na zdjęciu powyżej. Takie przystrzyżenie włosów pozwoli Ci uzyskać efekt złagodzenia kości policzkowych i okrągłych policzków, co naturalnie przekłada się na wizualne wyszczuplenie twarzy. Bez wątpienia od razu polubisz swój nowy wygląd z taką fryzurą.

Nasza ostatnia wskazówka dotycząca fryzury obejmuje niesymetryczny przedziałek. Zawsze powinnaś przedzielić włosy niesymetrycznie zamiast centralnie na środku głowy. Dzieląc swoją twarz na dwie równe części naprawdę wzmacniasz efekt wizualny, którego chcesz przecież uniknąć.

Najlepszy makijaż pozwalający na wyszczuplenie twarzy

1. Szminka o miękkim, pastelowym kolorze

To jest absolutnie najlepsza wskazówka dotycząca makijażu pozwalającego na optyczne wyszczuplenie twarzy.

Możesz być fanką intensywnych kolorów, jak na przykład jaskrawoczerwonej szminki, ale naprawdę powinnaś przekonać się do bardziej stonowanych kolorów. Tylko one mogą spowodować wizualne wyszczuplenie twarzy dzięki zmiękczeniu linii szczęki i optycznemu złagodzeniu linii kości policzkowych.

Makijaż na wyszczuplenie twarzy

Jeśli zdecydujesz się na różowe odcienie lub neutralne, Twoje usta będą wyglądać na szersze. Spowoduje to zmianę balansu optycznego twarzy, przez co będzie ona sprawiała wrażenie sporo szczuplejszej. Pamiętaj, że będziesz świetnie wyglądać w szmince o różowym kolorze oraz naturalnym błyszczyku.

2. Odpowiednia ilość różu

Czy masz tendencję do nakładania różu na policzki? Jeśli tak, to bardzo dobrze. Jest to bowiem wspaniały efekt, jaki makijaż może Ci zaoferować. W tym przypadku powinnaś zastosować lekko brązowy, rozjaśniający puder, który pozwoli Ci nieco rozjaśnić policzki.

Wystarczy kilka ruchów pędzelkiem po przekątnej od policzka do linii włosów, a konkretnie do miejsca, w którym kończy się górna część czoła. Upewnij się, że zawsze wykonujesz ruchy po linii ukośnej, nigdy nie przesuwaj pędzelka w pionie ani w poziomie.

Ruchy ukośne pozwolą Ci na naturalne zaróżowienie policzków, które przełoży się na zmiękczenie rysów, a w efekcie na wyszczuplenie twarzy. Skoncentruj się na barwach, które rozjaśnią Twoją twarz i unikaj ciemnych odcieni.

Na przykład możesz wybrać połyskujący róż zamiast mocnego, przyciemniającego brązu. Będziesz dzięki temu wyglądać naprawdę świetnie!

3. Jakiego rodzaju cieni do oczu powinnam używać?

Poznałaś już na pewno złotą zasadę. Jeśli stosujesz mocny makijaż oczu, powinnaś użyć lekkiego koloru szminki na usta. A jeśli zdecydujesz się na intensywny kolor ust, makijaż Twoich oczu powinien być nieco łagodniejszy.

Ponieważ skupiamy się na miękkich i stosowanych barwach szminki na ustach, naprawdę możesz poeksperymentować z makijażem oczu. Użyj eyelinera w celu podkreślenia oczu i zwróć uwagę na ogólne rozjaśnienie górnej części twarzy.

Wybierz kolory, które wyróżnią Twoje oczy i użyj cieni zapewniających atrakcyjny wizualnie efekt rozjaśnienia.

4. Czy brwi mają jakiś wpływ na wyszczuplenie twarzy?

Oczywiście, że mają i to nawet bardzo istotny efekt. Prawdopodobnie już wiesz doskonale, że grube, mocno zaznaczone i przyciągające wzrok brwi są obecnie w modzie, co jest świetną wiadomością dla każdej kobiety, którą interesuje wyszczuplenie twarzy.

W skrócie mówiąc, pełne brwi z pewnością pomogą Ci uzyskać pożądany efekt.

Nie musisz martwić się o konieczność zachowania ich naturalnego kształtu ani też użeranie się z depilacją woskową przez resztę swojego życia. Przeciwnie, brwi należy ukształtować tak, aby szeroka część środkowa przechodziła łagodnie w cienki koniec.

Kobieta z zamkniętymi oczami

W ten sposób utworzysz piękne obramowanie dla oczu i skierujesz uwagę Twoich rozmówców na górną część twarzy.

Pora więc na podsumowanie naszego dzisiejszego artykułu – proste włosy sięgające poniżej lub nieznacznie powyżej podbródka w połączeniu z odpowiednio dobranym makijażem według opisanych powyżej rad, są kluczem, aby uzyskać wyraźny efekt wyszczuplenia twarzy.

Możesz także zmniejszyć optycznie szerokość swoich policzków poprzez jedzenie potraw o niskiej zawartości tłuszczu i ogólnie stosowanie diety o niskiej zawartości sodu. Pamiętaj, że sól powoduje zatrzymanie płynów w organizmie, przez co twarz może sprawiać wrażenie opuchniętej.

Jeśli połączysz zdrową dietę z tymi prostymi i łatwymi do zastosowania sposobami, na pewno będziesz wyglądać znacznie lepiej w każdej chwili.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esther Boelsma, Lucy PL van de Vijver, R Alexandra Goldbohm, Ineke AA Klöpping-Ketelaars, Henk FJ Hendriks, Len Roza, Human skin condition and its associations with nutrient concentrations in serum and diet, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 77, Issue 2, February 2003, Pages 348–355, https://doi.org/10.1093/ajcn/77.2.348
  • Nkengne, A., Bertin, C., Stamatas, G., Giron, A., Rossi, A., Issachar, N. and Fertil, B. (2008), Influence of facial skin attributes on the perceived age of Caucasian women. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 22: 982-991. doi:10.1111/j.1468-3083.2008.02698.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.