Wysokie ciśnienie krwi — przyczyny powstawania i sposób działania

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych problemów, jeśli nie jest odpowiednio wcześnie leczone i kontrolowane.
Wysokie ciśnienie krwi — przyczyny powstawania i sposób działania
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wysokie ciśnienie krwi stanowi coraz częstszą przyczynę obaw. Utrzymywanie ciśnienia krwi pod kontrolą jest niezbędne, aby uniknąć bardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych, a zwłaszcza utrzymać w dobrym stanie serce i układ krążenia. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o nawykach, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi i pokażemy, jak możesz temu zapobiec. Chcieć wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Dlaczego mamy czasem zbyt wysokie ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic. Za każdym razem, gdy serce bije, pompuje krew do tętnic. Podczas tego procesu ciśnienie krwi jest wyższe. Kiedy serce odpoczywa, spada.

Nie powinno być ono ani za wysokie, ani za niskie. Jeśli jest zbyt wysokie, mogą wystąpić poważne komplikacje zdrowotne, zwłaszcza dotyczące serca. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą cierpieć między innymi na niewydolność wieńcową, dusznicę bolesną, zawały serca lub arytmie.

W zasadzie każdy czynnik zwiększający nacisk na ściany tętnic może generować wysokie ciśnienie krwi. Niektóre choroby związane z rozwojem tej dolegliwości to m.in. bezdech senny, problemy z nerkami i problemy z tarczycą. Niektóre leki mogą powodować wzrost ciśnienia, między innymi niektóre środki antykoncepcyjne, środki przeciwbólowe.

Kilka czynników ryzyka może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Wśród najczęstszych mamy następujące:

 • Nadmierne spożycie sodu.
 • Brak aktywności fizycznej, co może prowadzić do nadwagi.
 • Niezdrowa dieta.
 • Genetyka.

Ponadto niektóre problemy psychologiczne mogą wpływać na serce i w rezultacie mogą podnieść ciśnienie krwi:

 • Zamartwianie się.
 • Częste przeżywanie złości lub wściekłości.

Czy można zapobiec wysokiemu ciśnieniu krwi?

Pomiar ciśnienia krwi

W większości przypadków jest to choroba, której można zapobiec, dlatego konieczne jest przestrzeganie kilku prostych zaleceń, które mogą zapobiec cierpieniu na tę chorobę. Przyjrzyjmy się im:

 • W miarę możliwości unikaj picia napojów alkoholowych i palenia.
 • Staraj się utrzymać zdrową wagę.
 • Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny.
 • Sprawdzaj ciśnienie krwi wystarczająco często, aby upewnić się, że jest na właściwym poziomie.
 • Prawidłowe wartości ciśnienia krwi powinny wynosić od 120-80 do 129-84, normalne-wysokie wartości ciśnienia krwi od 130-80 do 139-89.

Jednak normalne poziomy mogą się zmieniać w ciągu dnia, ze względu na wykonywane przez nas czynności, ponieważ dzięki ciśnieniu krwi w naszym ciele uzyskujemy prawidłowy dopływ krwi do wszystkich narządów naszego ciała.

Jeśli wykonujemy ćwiczenia fizyczne i mierzymy ciśnienie krwi podczas ćwiczeń lub zaraz po ich zakończeniu, na pewno stwierdzimy, że jest ono wyższe. Dzieje się tak, ponieważ krew musi zwiększyć swoją intensywność, aby dotrzeć do mięśni zaangażowanych w tę czynność. Kiedy ćwiczenie się skończy i będziesz w stanie trochę odpocząć, poziomy powrócą do normy.

Czym jest nadciśnienie? Jak sobie z nim poradzić?

Produkty zawierające cynk.
Funkcje cynku w organizmie są zróżnicowane, od regulacji smaku po utrzymywanie ciśnienia krwi na właściwym poziomie.

Eksperci twierdzą, że osoba cierpi na nadciśnienie, gdy ta wartość zawsze przekracza 140/90. Jest to niepokojąca sytuacja, ponieważ wzrost ciśnienia krwi może uszkodzić tętnice. W rezultacie twoje poziomy mogą z czasem wzrosnąć jeszcze bardziej.

Oprócz leków, które lekarz może nam przepisać, nadciśnienie można kontrolować, wprowadzając pewne zmiany w naszych codziennych nawykach. Jak już wspomniano, musimy unikać spożywania słonej, konserwowanej żywności, ponieważ zaburzają one normalne funkcjonowanie naszego organizmu.

Ponadto musimy ograniczyć spożycie wszelkich produktów bogatych w tłuszcz, takich jak kiełbaski, potrawy smażone i fast foody, ponieważ powodują one przybieranie na wadze, a co za tym idzie nadciśnienie.

Zaleca się włączenie do naszej codziennej diety pokarmów bogatych w potas, ponieważ badania wskazują, że może to pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Więc nie wahaj się jeść potraw takich jak banany, migdały, orzechy włoskie itp.

Polecamy również owoce i warzywa takie jak m.in. marchew, boćwina, pomidory, dynie, rukiew wodna. Ważne jest również, aby przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu jeść tłuste ryby bogate w kwasy Omega 3, a także niskotłuszczowe produkty mleczne.

Wreszcie, nie zapomnij o regularnych ćwiczeniach i unikaj alkoholu i tytoniu. Są one szkodliwe nie tylko dla zdrowia serca, ale także dla całego ciała.

Nie zapomnij!

Zalecamy regularne sprawdzanie ciśnienia krwi. Jeśli lekarz zauważy, że ciśnienie krwi jest pod kontrolą, prawdopodobnie zmniejszy przyjmowane leki. Tak więc, jeśli zastosujesz się do ich zaleceń, prawdopodobnie nadejdzie czas, kiedy całkowicie odstawi leki. Jednak tylko lekarz może o tym zdecydować; pod żadnym pozorem nie należy decydować się na zmianę dawki samodzielnie.

Oprócz tego postaraj się uwzględnić w codziennej rutynie inne porady, które przedstawiliśmy Ci dzisiaj. Te wskazówki nie tylko pomogą Ci obniżyć ciśnienie krwi, ale także pomogą Ci poczuć się lepiej. Zdrowa żywność i ćwiczenia to najlepszy sposób na dbanie o ogólny stan zdrowia. Twoje ciało i serce Ci za to podziękują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.