Wysoki poziomu cukru we krwi - objawy i zalecany sposób działania

Choć może to wydawać się sprzeczne, jeśli mamy wysoki poziom cukru we krwi, możliwe jest, że szybciej schudniemy. Dowiedz się jak to możliwe!
Wysoki poziomu cukru we krwi - objawy i zalecany sposób działania
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Kiedy występuje wysoki poziom cukru we krwi, organizm manifestuje to w znacznie bardziej widoczny sposób, niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj jednak, że musisz je sprawdzić, gdy je zauważysz. Jeśli objawy utrzymują się w czasie, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Kontynuacja może być znacznie łatwiejsza, jeśli masz ogólne pojęcie o tym, jakie są znaki ostrzegawcze. Aby Ci w tym pomóc, ujawnimy, czym one są.

Objawy wskazujące na wysoki poziom cukru we krwi

Ogólnie rzecz biorąc, wysoki poziom cukru we krwi wiąże się z problemami, takimi jak cukrzyca, ale nie jest to wyłącznie przypadek. Według ekspertów z Pan American Health Organization zmiana może nastąpić również w wyniku:

  • Stres.
  • Infekcje.
  • Siedzący tryb życia.
  • Niektóre leki.
  • Posiłek zbyt bogaty w węglowodany.
  • Zmiany hormonalne, takie jak te, które występują podczas menstruacji.

1. Polifagia

Kobieta szukająca jedzenia w lodówce

Polifagia, lepiej znana jako zwiększony apetyt lub po prostu „głód”, jest jednym z objawów, które mogą wskazywać na wysoki poziom cukru we krwi. Przejawia się jako uporczywe uczucie głodu, bez względu na to, ile jesz.

Wysoki poziom cukru we krwi zapobiega uwalnianiu glukozy do komórek. W rezultacie organizm nie otrzymuje potrzebnej mu energii i jest zobowiązany do dalszego proszenia o pożywienie. To właśnie tworzy uczucie ciągłego głodu.

2. Zmęczenie i osłabienie

Inną oznaką, która może wskazywać na wysoki poziom cukru we krwi, jest uczucie ciągłego zmęczenia lub osłabienia. Czujesz się zmęczony przez cały czas, nawet jeśli nie pracujesz ciężko lub nie wykonujesz forsownej rutyny.

Podobnie jak w przypadku polifagii, organizm nie jest w stanie odpowiednio oszczędzać i wchłaniać glukozy, więc nie wykorzystuje efektywnie energii. Dlatego komórki organizmu nie otrzymują takiej ilości pożywienia, jakiej potrzebują. W rezultacie osoba czuje się zmęczona, nawet bez powodu.

3. Wielomocz jest objawem wysokiego poziomu cukru we krwi

Częste oddawanie moczu to kolejna oznaka wysokiego poziomu cukru we krwi i objaw cukrzycy. Dzieje się tak, ponieważ nerki starają się odzyskać równowagę i pozbyć się nadmiaru glukozy.

Innymi słowy, organizm rozpuszcza krew z płynem wewnątrzkomórkowym. Następnie próbuje przywrócić stężenie cukru we krwi do bardziej normalnego poziomu, co oznacza, że częściej niż zwykle chodzisz do łazienki.

4. Szybka utrata wagi

Kobieta na wadze.

Jednym ze znaków, które mogą wskazywać na wysoki poziom cukru we krwi, jest nagła i dramatyczna utrata wagi. Może się to zdarzyć, nawet jeśli jesz dużo wysokokalorycznych potraw. Powodem jest fakt, że nie zatrzymujesz płynów, ponieważ tracisz ich dużą ilość poprzez częste oddawanie moczu. W ten sposób tracisz wagę. Duża ilość moczu z wysokim poziomem glukozy zużywa więcej kalorii.

Spowoduje to, że organizm spróbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, który może mieć. Ponadto organizm spala tłuszcz, jeśli poziom insuliny nie jest wystarczająco wysoki dla metabolizmu.

5. Niewyraźna wizja

Może to również świadczyć o wysokim poziomie cukru we krwi. W tym przypadku może to być spowodowane powyższymi objawami, w szczególności odwodnieniem.

Wiele narządów zostaje dotkniętych, gdy ciało jest zaburzone, w tym oczy. W rzeczywistości mogą się odkształcić w ciężkich przypadkach i utracić zdolność koncentracji.

6. Drażliwość

Osoby z tym schorzeniem są bardziej podatne na stres i nie potrafią właściwie zarządzać swoimi emocjami. Wynika to w dużej mierze z organicznego rozkładu, jaki mają.

Mózg potrzebuje równomiernej i odpowiedniej podaży glukozy, aby prawidłowo funkcjonować, więc nastrój zmienia się w przypadku dramatycznych zmian w podaży.

Ponadto cukier jest powiązany ze zdolnością wchłaniania innego składnika odżywczego odpowiedzialnego za nastrój, czyli chromu. Dzieje się tak, ponieważ bez niego poziom insuliny nie może pozostać stabilny.

Wysoki poziomu cukru we krwi – co robić?

Skonsultuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli doświadczyłeś kilku lub wszystkich powyższych objawów. Poinformuj ich o swoich podejrzeniach i nie bój się szczegółowo opisać swojego stylu życia (dieta, nawodnienie, rutyna ćwiczeń, rodzaj pracy itp.). Im więcej informacji możesz im przekazać, tym lepiej.

Nie próbuj podejmować działań bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.