Pióra do insuliny: ich cechy i działanie

Obecnie wstrzykiwacze do insuliny są jedną z najszybszych, najprostszych i najdokładniejszych metod podawania insuliny pacjentom z cukrzycą.
Pióra do insuliny: ich cechy i działanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Pióra do insuliny są najbardziej rozpowszechnioną metodą podawania insuliny pacjentom z cukrzycą. Jest to wygodny i precyzyjny mechanizm.

W tym artykule wyjaśniamy czym się charakteryzują i jak dokładnie działają pióra do insuliny.

Co to jest insulina?

Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, którego funkcją jest regulacja ilości glukozy we krwi. Wydzielanie tego hormonu ulega zakłóceniu w cukrzycy lub całkowitemu zatrzymaniu. W rzeczywistości cukrzyca może wynikać z dwóch różnych przyczyn:

Chora trzustka
  • Kiedy Twoje ciało nie wytwarza insuliny: wtedy masz cukrzycę typu 1.
  • Gdy Twoje ciało nie wykorzystuje prawidłowo wytwarzanej insuliny: wtedy masz cukrzycę typu 2.

Podawanie sztucznej insuliny to podstawowy sposób leczenia cukrzycy typu 1. Aby wyjaśnić, jak działa ona w naszym ciele, możemy wyróżnić trzy aspekty, które ją charakteryzują:

  • Czas rozpoczęcia: to czas, który upływa, zanim insulina dotrze do krwi i zacznie obniżać poziom glukozy.
  • Szczyt maksymalnego działania: nazywa się to punktem, w którym insulina ma maksymalną moc w odniesieniu do obniżenia poziomu glukozy we krwi.
  • Czas trwania efektu: jest to czas, w którym insulina nadal obniża poziom glukozy.

Rodzaje insuliny

Rodzaje insuliny są klasyfikowane według czasu trwania jej efektu i według czasu potrzebnego do jego osiągnięcia. W zależności od tych dwóch czynników wyróżniamy:

  • Szybkie działanie: osiąga efekt już po 15 minutach od wstrzyknięcia. Osiąga maksymalne efekt w tym czasie i działa przez dwie lub cztery godziny.
  • Insulina krótko działająca: ten rodzaj insuliny dociera do krwioobiegu 30 minut po wstrzyknięciu. Swój maksymalny efekt osiąga się po dwóch lub trzech godzinach i potem działa jeszcze przez trzy do sześciu godzin.
  • Działanie średnie: dociera do krwi po dwóch do czterech godzin po wstrzyknięciu. Natomiast jej maksymalny efekt wynosi od czterech do dwunastu godzin po wstrzyknięciu. Insulina o średnim działaniu jest skuteczna przez około dwanaście do osiemnastu godzin.
  • Insulina długo działająca: zwykle dociera do krwi kilka godzin po wstrzyknięciu i utrzymuje niski poziom glukozy przez 24 godziny.

Pióra do insuliny i ich rodzaje

Istnieją dwa rodzaje wstrzykiwaczy do insuliny:

  • Pióra jednorazowe do insuliny: używane tylko raz, a gdy insulina we wkładzie się kończy, pióro się wyrzuca.
  • Pióra do insuliny wielokrotnego użytku: mają urządzenie, które umożliwia wymianę wkładu po wyczerpaniu się insuliny.
    Obsługa pióra do insuliny

Ilość wstrzykniętej insuliny można regulować za pomocą pokrętła, aby dostosować dawkę w zależności od potrzeb. Ze względów bezpieczeństwa igły należy wymieniać przy każdym samodzielnym wstrzyknięciu.

Pióra do insuliny – zalety i wady

Jeśli chodzi o zalety piór do insuliny, ich wstrzykiwanie jest szybsze i łatwiejsze, ponieważ dawka jest już przygotowana. Ponadto dzięki systemowi dawkowania można dokładniej wstrzykiwać insulinę. Mają również tę zaletę, że mają formę, która ułatwia transport i użytkowanie.

Jednak pióra do insuliny mają również wady, takie jak niemożność mieszania różnych rodzajów insuliny. Mają też tę wadę, że muszą zostać oczyszczone i przetestowane przed każdym nakłuciem. W ten sposób marnujesz insulinę przed wykonaniem każdego zastrzyku.

Jak działają pióra do insuliny?

Wstrzykiwacze do insuliny, zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku, zawierają igłę, za pomocą której wstrzykujesz hormon. Igły te, w przypadku piór wielokrotnego ładowania, należy wymieniać po każdym użyciu.

Obsługa krok po kroku

Przed wykonaniem zastrzyku należy umyć ręce i wyregulować pokrętło do ilości niezbędnych jednostek insuliny. Następnie trzymaj pióro skierowane igłą do góry i naciskaj, aż zobaczysz kroplę. Ta kropla będzie dowodem, że działa poprawnie.

Oczyść skórę w miejscu, w którym zamierzasz wykonać nakłucie i wyreguluj pokrętło, aż osiągniesz wymaganą dawkę. Następnie ściśnij skórę w miejscu, w którym zamierzasz się wstrzyknąć, i wkłuj igłę bezpośrednim i szybkim ruchem. Następnie naciśnij pióro dużym palcem, aby podać dawkę a potem wyrzuć igłę.

Może Cię również zainteresować: Cukrzyca – nie ignoruj tych 10 początkowych objawów

Jak przechowywać pióra do insuliny

W celu prawidłowej konserwacji wstrzykiwaczy insulinowych należy wziąć pod uwagę temperaturę i czas ważności. Wskazane jest przechowywanie ich w lodówce w temperaturze od 4 do 8 stopni. Ponadto insuliny nie należy narażać na intensywne światło i źródła ciepła.

Nie jest zalecane, aby przechowywać ją w temperaturze poniżej 2 stopni, ponieważ w takich warunkach straciłaby swoją skuteczność. Jednak nawet jeśli będzie przechowywana w lodówce, będzie w dobrym stanie tylko przez okres wskazany jako data ważności pojemnika.

Wniosek

Pióra do insuliny są najdokładniejszą, najszybszą i najłatwiejszą metodą podawania insuliny pacjentom z cukrzycą. Pamiętaj, że otwarte wstrzykiwacze do insuliny można zużyć najpóźniej w ciągu 30 dni od pierwszego użycia.

To może Cię zainteresować ...
Jak poprawić dietę, jeśli masz cukrzycę? Poznaj kilka porad!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak poprawić dietę, jeśli masz cukrzycę? Poznaj kilka porad!

W tym artykule dowiesz się, jak poprawić dietę, aby utrzymać poziom glukozy pod kontrolą, izmodyfikować swoje nawyki żywieniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen, M. R. (2015). PLUMAS DE INSULINA ¡No las reutilicen! Nursing (Ed. Española). https://doi.org/10.1016/j.nursi.2015.06.007

  • Sacylite. (2005). Insulinas : clasificación y usos. Informacion Terapeutica.

  • Pereira, L. O., Francischi, R. P. de, & Lancha Jr., A. H. (2005). Obesidade: hábitos nutricionais, sedentarismo e resistência à insulina. Arquivos Brasileiros de Endocrinologia & Metabologia. https://doi.org/10.1590/s0004-27302003000200003


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.