Wypadanie włosów w okresie menopauzy

Wypadanie włosów w okresie menopauzy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jednym z częstych problemów w okresie menopauzy jest nadmierne wypadanie włosów. Tym razem dzielimy się wskazówkami, jak w naturalny sposób temu przeciwdziałać.

Wypadanie włosów w okresie menopauzy jest zwykle jedną z konsekwencji zachodzących na tym etapie zmian hormonalnych. Chociaż może reagować na inne czynniki, które zagrażają zdrowiu włosów, jednym z wyzwalaczy jest spadek hormonów żeńskich.

Według niektórych badań problem ten wynika ze zmniejszonej produkcji estrogenu i progesteronu. Hormony te biorą udział zarówno w procesie wzrostu pasm, jak i w ich dłuższym utrzymywaniu się na głowie. Jak to kontrolować?

Jak zmniejszyć wypadanie włosów w okresie menopauzy

Stosowanie szamponów i kuracji przeciw wypadaniu włosów to najczęściej najpopularniejsze rozwiązania w walce z wypadaniem włosów w okresie menopauzy. Istnieją jednak inne podstawowe kwestie, które są kluczowe dla promowania zdrowia włosów na tym etapie. Poniżej szczegółowo je opiszemy.

1. Kontrolowanie stresu

Kobieta z bólem szyi

Właściwe zarządzanie stresem może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu wypadaniu włosów w okresie menopauzy.

Jednym z kluczy do ograniczenia wypadania włosów w okresie menopauzy jest nauczenie się kontrolowania stresujących sytuacji. Chociaż wielu to przeoczy, ten stan emocjonalny może wpływać na brak równowagi hormonalnej. Ponadto redukcja estrogenu ma tendencję do zmiany chemii mózgu zwiększając wahania nastroju, niepokój i depresję.

Dlatego dobrze jest praktykować nawyki relaksacyjne, takie jak joga, aromaterapia, ponieważ są one kluczem do redukcji skutków stresu.

2. Zwiększ spożycia soczewicy

Szukasz naturalnego sojusznika przeciwko nadmiernemu wypadaniu włosów? Następnie przygotuj dobrą miskę soczewicy. Te cudowne rośliny strączkowe są ważnym źródłem żelaza, minerału poprawiającego krążenie i dotlenienie komórek, aby zapewnić zdrowy rozwój mieszka włosowego.

3. Zwiększ spożycie wody, aby zmniejszyć wypadanie włosów w okresie menopauzy

Kobieta pijąca wodę w okresie menopauzy

Spożywanie wody utrzymuje nawilżenie organizmu i zapobiega osłabieniu włosów. Dlatego jest kluczowe, aby uniknąć wypadania włosów w okresie menopauzy.

Aby włosy były nawilżone i mocne organizm musi nawadniać się każdego dnia. Z tego powodu istotne jest zwiększenie spożycia wody i zdrowych płynów, zwłaszcza w przypadku wystąpienia innych objawów menopauzy.

Odpowiednie nawodnienie sprzyja dobremu samopoczuciu całego organizmu, a w tym przypadku zapewnia dobre krążenie i dotlenienie korzeni włosów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że potrzebna ilość jest różna dla każdej osoby, w zależności od takich czynników, jak wiek, aktywność fizyczna i ogólny stan zdrowia.

Z reguły należy spożywać co najmniej 8 szklanek dziennie.

4. Wykonuj masaż włosów

Masaże włosów mają wiele zalet, jeśli chodzi o zwalczanie nadmiernego wypadania włosów w okresie menopauzy. Chociaż potrzeba więcej dowodów na poparcie ich efektów to były one używane od czasów starożytnych jako sprzymierzeńcy, aby włosy były mocne i obfite.

W tym konkretnym przypadku masaże pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony pobudzają krążenie w skórze głowy, ułatwiając dotlenienie i odżywienie mieszka włosowego. Z drugiej strony sprzyjają relaksacji, łagodząc negatywne skutki stresu.

5. Utrzymuj  włosy w naturalnym stanie

Kobieta z mokrymi włosami

Nadmierne stosowanie środków chemicznych lub innych agresywnych zabiegów pogarsza jakość włosów, sprzyjając ich wypadaniu.

Ponieważ włosy ulegają osłabieniu w wyniku wahań hormonalnych występujących w okresie menopauzy, należy dbać o ich naturalność. Innymi słowy oznacza to, że należy w miarę możliwości unikać stosowania chemicznych farb, narzędzi rozgrzewających, mocnych szamponów i tym podobnych.

Inne zalecenia to:

 • Używanie szamponu i odżywki na bazie naturalnych składników.
 • Pozostawiaj włosy do wyschnięcia na świeżym powietrzu usuwając nadmiar wody ręcznikiem.
 • Ostrożnie rozczesuj szczotką z naturalnego włosia.
 • Obcinaj końcówki włosów co 2 miesiące.

Jeśli chcesz zmniejszyć wypadanie włosów w okresie menopauzy, nie zapomnij

 • Utrzymuj zdrową dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3, białka, przeciwutleniacze, witaminy i minerały. Zwiększ spożycie owoców, warzyw i chudego mięsa.
 • Zapytaj Twojego lekarza o leki, które mają skutki uboczne w tym wypadanie włosów. Specjalista może ocenić, jak bardzo wpływają one na problem i czy istnieją inne alternatywy.
 • Poproś o badania lekarskie, jeśli masz podejrzenie anemii lub inne choroby powodujące wypadanie włosów.

Zbliżasz się do menopauzy i obawiasz się o zdrowie Twoich włosów? Oprócz nabywania specjalistycznych produktów do użytku zewnętrznego, pamiętaj o zastosowaniu wszystkich tych zaleceń. Wszystko to będzie kluczem do utrzymania zdrowych i mocnych włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Salam, A., Tziotzios, C., & Fenton, D. A. (2018). Hair loss is an important symptom of the menopause. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.k245
 • Mirmirani, P. (2013). Managing hair loss in midlife women. Maturitas. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2012.10.020
 • Peters EMJ, Müller Y, Snaga W, et al. Hair and stress: A pilot study of hair and cytokine balance alteration in healthy young women under major exam stress. PLoS One. 2017;12(4):e0175904. Published 2017 Apr 19. doi:10.1371/journal.pone.0175904
 • Botchkarev VA. Stress and the hair follicle: exploring the connections. Am J Pathol. 2003;162(3):709–712. doi:10.1016/S0002-9440(10)63866-7
 • Goluch-Koniuszy ZS. Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. Prz Menopauzalny. 2016;15(1):56–61. doi:10.5114/pm.2016.58776
 • Koyama T, Kobayashi K, Hama T, Murakami K, Ogawa R. Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty. 2016;16:e8. Published 2016 Jan 25.
 • Ishida W, Makino T, Shimizu T. Severe Hair Loss of the Scalp due to a Hair Dye Containing Para phenylenediamine. ISRN Dermatol. 2011;2011:947284. doi:10.5402/2011/947284

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.