Siwe włosy - czy powstają w wyniku stresu?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda przez grupę neurologów postawiły hipotezę, że stres powoduje siwe włosy w związku ze szczególnym funkcjonowaniem układu współczulnego. W tym artykule opowiemy Ci o tych badaniach i o ich znaczeniu dla naszego życia. 
Siwe włosy - czy powstają w wyniku stresu?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Przez długi czas uważano, że stres wywołuje siwe włosy, ale było to dotychczas tylko popularne przekonanie, nie mające żadnych podstaw w nauce. Teraz grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda udowodniła, że nie jest to wyłącznie mit, ale rzeczywistość.

Istnieje kilka legend w historii, które wspominają o tym, że stres powoduje siwe włosy. Jedną z najbardziej znanych jest legenda o Marii Antoninie, królowej Francji, która została zgilotynowana podczas rewolucji w tym kraju.

Mówi się, że w jedną noc jej włosy zrobiły się siwe. Czy to możliwe?

Inną słynną legendą jest ta o Thomasie Moore, który także przeszedł znaczną zmianę wyglądu w ciągu jednej nocy.

Sami na pewno poznaliśmy osoby, które przez stres mocno postarzały się wizualnie, jakby ktoś uszczknął im życia. Czy nie zdarzyło Ci się dojrzeć siwych włosów, po ciężkim życiowym kryzysie? Dziś wiemy już, że to prawda – siwe włosy mogą być reakcją na stres.

Siwe włosy a stres – jak do tego dochodzi?

Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda (USA), kierowana przez dr. Ya-Chieh Hsu, opublikowała badania w czasopiśmie Nature (najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym świata). W publikacji udowodniono, że stres wywołuje siwiznę włosów.

Siwe włosy u mężczyzny

Najciekawsze jest to, że zespół neurologów nie tylko potwierdził bezpośredni wpływ stresu na pojawianie się siwych włosów, ale także zidentyfikował mechanizmy, które generują ten efekt. To wielki przełom. 

Stres jest powszechnym globalnym ‘złem’ pod wieloma względami. Jak wiemy, w ostatnich dziesięcioleciach przeprowadzono wiele badań na temat tego zjawiska i destrukcyjnego wpływu na społeczeństwa i nasze zdrowie (zarówno psychiczne i fizyczne).

Tym razem nasza uwaga skoncentrowana jest na siwych włosach. Stres wiąże się z różnymi dolegliwościami i chorobami.

Wpływ na wygląd zewnętrzny wydawał się oczywisty, ale w badaniach naukowcy poszli o krok dalej – połączyli kropki, dzięki czemu możemy wyjaśnić jak dochodzi do szarzenia się włosów.

Eksperyment odkrywczy na Uniwersytecie Harvarda

Jak udało się potwierdzić hipotezy naukowców z Harvardu? Przeprowadzili oni na początku eksperyment na myszach. Poszukiwano możliwych wpływów tego czynnika na wygląd siwych włosów, a także badano różne zmiany fizjologiczne wynikające ze stanów lękowych.

Badacze zaczęli od wywołania u myszy stanu stresu. Wstrzyknęli im związek zwany resiniferatoxin. Substancja ta stymuluje produkcję kortyzolu, znanego jako hormonu stresu.

Eksperci postawili hipotezę, że stres spowodował atak immunologiczny na organizm zwierzęcia, a to z kolei wpłynęło na komórki produkujące dany pigment.

Uznali, że tak właśnie działa ten mechanizm. Byli jednak zaskoczeni, kiedy okazało się, że myszy mimo braku komórek odpornościowych wciąż nawiedzał ten problem.

W odpowiedzi naukowcy postanowili usunąć nadnercza z niektórych myszy, tak aby nie mogły już produkować kortyzolu. Następnie poddali je stresującym sytuacjom i stało się coś nieoczekiwanego: siwe włosy nadal pojawiały się.

Siwe włosy – dlaczego wciąż je znajdujemy?

Siwizna włosów jest spowodowana brakiem pigmentu w komórkach mieszków włosowych.
Pewnego dnia, grupa światowej sławy neurologów zaczęła wykluczać możliwości, a ostatecznie skupiła się na współczulnym układzie nerwowym w tym kontekście.

Starość i białe włosy

To on bowiem [układ współczulny] jest odpowiedzialny za regulację walki lub reakcji w organizmie. Nerwy składające się na ten system rozgałęziają się i są obecne w każdym mieszku włosowym w naszej skórze.

Po kilku badaniach naukowcy stwierdzili, że w sytuacjach stresowych nerwy te uwalniają substancję chemiczną o nazwie noradrenalina. Następnie substancja ta jest wchłaniana przez komórki macierzyste, które regenerują pigmenty włosa i znajdują się w pobliżu tych nerwów.

  • Noradrenalina generuje nadmierną aktywację tych komórek. Następnie produkują więcej pigmentu (niż jest to konieczne) i wyczerpują swoje zapasy.
  • Kiedy tak się dzieje, komórki te nie mogą się już regenerować, czyli kończy się nam zapas barwnika i zaczynają pojawiać się włosy bez barwnika, tj. siwe włosy.

Czy zahamujemy powstawanie siwych włosów?

Zdobycie wiedzy na temat jakiegoś niepożądanego zjawiska bardzo często wiąże się z remedium.

Naukowcy wskazali, że sytuacja ta jest nieodwracalna, co oznacza, że po utracie tych komórek macierzystych nie będzie już odwrotu: efekt jest trwały.

Badania, o których tu piszemy wykazały, że stres powoduje siwiznę. Sprecyzowały też, jak to się dzieje, ale nadal nie wiadomo, dlaczego wszystko dzieje się właśnie w ten sposób i czy da się zatrzymać ten proces, bądź nie doprowadzić do objawu, jakim są siwe włosy.

Podsumowanie

Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to jednak duży postęp, który doprowadził do powstania nowych projektów badawczych. Naukowcy na całym świecie analizują wpływ stresu na różne tkanki w naszym organizmie.

Badania te pomagają wyjaśnić ten proceder i przyczyniają się do dokładnego zrozumienia stresu i jego potencjalnych skutków.

Co więcej, jest to krok naprzód dla przyszłego rozwoju metod odwracania skutków stresu. Na razie dyrektor ds. badań tej grupy badawczej zaleca nieco wolniejszy i spokojniejszy tryb życia.

Oczywiste jest, że zbyt duża ilość zmartwień wiąże się wyłącznie z negatywnymi skutkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Real, A. A., López, J. S., Bustamante, M. P., Leyva, A. M., & Carriel, V. (2019). Aislamiento, cultivo y aplicación clínica de los melanocitos humanos. Los melanocitos como una fuente de terapia celular. Revista argentina de dermatología, 100(3).
  • Zhang, Bing, et al. “Hyperactivation of sympathetic nerves drives depletion of melanocyte stem cells.” Nature 577.7792 (2020): 676-681.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.