Siwienie włosów: dlaczego tak się dzieje?

Siwienie włosów występuje z powodu procesów fizycznych i chemicznych, które uwalniają się, gdy włosy tracą swój naturalny pigment. Obecnie trwają jednak ciekawe badania, które pozwalają mieć nadzieję na to, że uzyskane dzięki nim wyniki mogą doprowadzić do odwrócenia tego procesu już w najbliższej przyszłości.
Siwienie włosów: dlaczego tak się dzieje?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Siwienie włosów jest nieuniknionym zjawiskiem dla większości ludzi. Jest to naturalny proces biologiczny, który towarzyszy procesowi starzenia się. Może ono jednak wynikać także z innych czynników.

Siwienie włosów mają znacznie większy wpływ na wygląd zewnętrzny niż uwarunkowania biologiczne. Z tego też powodu wiele osób wpada w panikę, gdy ujrzy pierwszy siwy włos na swojej głowie i próbuje ukryć to zjawisko. Inni ludzie natomiast farbują włosy jeszcze przed tym, zanim się pojawią w ich czuprynie pierwsze siwe pasma.

Prawdopodobieństwo siwienia wzrasta o około 10 do 20% w każdej dekadzie życia po ukończeniu 30. roku. Są jednak wśród nas osoby o siwych włosach, które liczą sobie mniej niż 30 lat.

Co powoduje ten naturalny proces? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, zapraszamy do przeczytania dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Siwienie włosów – podstawowe informacje o tym zjawisku

Siwienie włosów występuje z powodu procesów fizycznych i chemicznych, które uwalniają się, gdy włosy tracą swój naturalny pigment. Obecnie trwają jednak ciekawe badania, które pozwalają mieć nadzieję na to, że uzyskane dzięki nim wyniki mogą doprowadzić do odwrócenia tego procesu już w najbliższej przyszłości.

Siwe włosy zwykle pojawiają się stopniowo wraz z wiekiem. Pamiętaj jednak, że wszyscy mamy białe włosy, zanim się urodzimy, na samym początku naszego życia. Podczas procesu rozwoju płodu włosy zaczyna nabierać kolorów dzięki melaninie, czyli substancji pigmentującej.

Kobieta sprawdza swoje włosy

Istnieją ogólnie rzecz biorąc dwa rodzaje melaniny. Są to:

  • Eumelanina, która prowadzi do uzyskania ciemnego koloru włosów.
  • Fenomelanina, której efektem jest występowanie jasnego koloru włosów.

Oba te rodzaje łączą się czasami i powodują powstanie innych odcieni włosów, takich jak kasztanowy, rudy i tak dalej. Melanina powstaje w komórkach zwanych melanocytami, których funkcją jest wytwarzanie pigmentu do włosów.

A kiedy na naszej pojawiają się pierwsze siwe włosy, to dzieje się tak dlatego, że melanocyty nie produkują już pigmentu.

Może się to zdarzyć w każdym wieku, ale zdarza się to bardzo rzadko u osób poniżej 20. roku życia. Kiedy jednak to zjawisko pojawi się już przed 30 rokiem życia, jest ono określane jako zespół przedwczesnego siwienia włosów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Gładkie i lśniące włosy – jak je utrzymać?

Dlaczego występują siwe włosy?

Istnieje kilka popularnych mitów na temat powodów, dla których pojawia się u nas siwienie włosów. Jednak nauka podała jak do tej pory tylko dwie w pełni udowodnione przyczyny. Są one następujące:

  • Uwarunkowania genetyczne. Chociaż geny odpowiedzialne za ten proces nie zostały jeszcze w pełni zidentyfikowane, to już teraz wiemy jednak, że genetyka odgrywa decydującą rolę. Między innymi określa ona wiek, w którym włosy zaczynają tracić pigment i siwieją. Ponadto wśród osób rasy białej i azjatyckiej występuje więcej przypadków przedwczesnego siwienia.
  • Choroby. Problemy zdrowotne, takie jak między innymi bielactwo, są spowodowane właśnie utratą pigmentu. Podobnie ma się sprawa z dolegliwościami takimi jak niedokrwistość złośliwa, brak witaminy B12, niedoczynność tarczycy i zespół Wernera. Każda z nich daje podobny efekt.

Niektórzy naukowcy sugerują, że istnieją także inne czynniki, które stymulują lub przyspieszają proces siwienia. Jednak nie ma dowodów na to, że tak jest, chociaż istnieją pewne oznaki ich znaczenia. Należą do nich przede wszystkim:

Siwe włosy u mężczyzny
  • Stres. Zmiana metabolizmu i poziomu hormonów spowodowana stresem może wpłynąć na produkcję melaniny. Ludzie, którzy wielokrotnie przechodzą trudne chwile w swoim życiu, mają tendencję do zyskiwania siwych włosów w szybszym tempie i w młodszym wieku.
  • Niezrównoważona dieta. Niektórzy badacze sugerują, że niskie poziom spożywanych przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych wpływa na szybsze tempo siwienia włosów.
  • Substancje toksyczne. Niektórzy z naukowców twierdzą także, że palenie papierosów, picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków może prowadzić do przyśpieszonego pojawiania się siwych włosów na głowie. Jednak wciąż nie ma solidnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Działanie miodu na włosy – mnóstwo korzyści!

Nowe dane na ten temat

Grupa niemieckich naukowców przeprowadziła niedawno badanie, w którym doszli oni do wniosku, że niska produkcja melaniny wynika z nadmiernej obecności nadtlenku wodoru w komórkach naczyń włosowatych.

Sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest spożywanie pokarmów bogatych w katalazę, takich jak między innymi awokado, pory, cebula i wątroba wołowa.

Ponadto profesor Desmond Tobin z uniwersytetu w Bradford (oryg. University of Bradford) w Wielkiej Brytanii doszedł do wniosku, że w mieszku włosowym istnieje pewien biologiczny zegar.

To własnie on decyduje o tym, kiedy melanocyty przestają wytwarzać pigment do włosów. Nowością tutaj są pewne dowody wskazujące na to, że proces obejmujący siwienie włosów jest nawet odwracalny.

Tymczasem badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kairze (oryg. Dżamijjat al Kahira) w Egipcie, prowadzone przez profesor Irinę Samuel, wykazały, że istnieje związek między procesem siwienia a ryzykiem choroby wieńcowej u mężczyzn. Siwienie włosów we wczesnym wieku może być oznaką zwiększonej podatności na tego typu chorobę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castaño, C., Lorente, C., Martins-Froment, N., Olivero, E., & Thomas, A. (2014). Degradación de hormona estimulante de melancitos fotosensibilizada por pterina. Investigación Joven, 1(2).
  • Montaudié, H., Bertolotto, C., Ballotti, R., & Passeron, T. (2014). Fisiología del sistema pigmentario. Melanogénesis. EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/s1761-2896(14)66800-x
  • Buendía, Agustín Mazuecos, J. C. F. (2018). Anatomía y fisiología de la piel. Manual de Dermatología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.