Jak wykryć hemoroidy na czas?

Jak wykryć hemoroidy na czas?

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2015

Hemoroidy są częstą przypadłością osób, które mają problemy z krążeniem. Ogólnie rzecz biorąc, hemoroidy to nic innego jak zapalenie i obrzęk żył znajdujących się w dolnym odcinku odbytnicy lub odbytu. Powodują ból, podrażnienie i krwawienie. Ich przyczyny mogą być najróżniejsze. Wiadomo jednak, że są one powszechnie spotykane u kobiet w ciąży oraz u osób, które wymuszają wypróżnienia. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważnym jest, by wykryć ją na czas. W poniższym artykule nauczymy cię jak możesz stwierdzić u siebie obecność hemoroidów.

Jak wykryć hemoroidy?

Bardzo łatwo stwierdzić u siebie wystąpowanie hemoroidów, ponieważ są one niesamowicie dokuczliwe. A jednak, ludzie często nie przywiązują do nich wagi lub z różnych powodów bagatelizują sprawę. Bywa, że postępują tak ze zwykłego uczucia wstydu. Bez względu na to, poniżej prezentujemy kilka najbardziej popularnych objawów, które pomogą ci stwierdzić czy masz do czynienia z hemoroidami.

  • swędzenie odbytu
  • ból w okolicach odbytu, uczucie dyskomfortu szczególnie przy siedzeniu
  • krwawienie podczas wypróżnień lub bolesne wypróżnienia
  • obrzęki lub zapalenia odbytu lub okolic odbytu

Hemoroidy mogą być spowodowane przez wiele czynników. Najpowszechniejsze z nich, to wymuszone wypróżnienia, zaparcia, siedzący tryb życia, infekcje odbytu, niektóre choroby takie, jak marskość wątroby. Ponadto, niektórzy specjaliści twierdzą, że hemoroidy mogą występować z powodów dziedzicznych, złej diety, spożywania żywności wywołującej wzdęcie żył odbytu.

2#:hemoroidy.jpg

Hemoroidy mogą być wykryte na czas

Jak większość problemów, hemoroidy mogą zostać wykryte na czas, pod warunkiem, że zwrócisz uwagę na pierwsze oznaki choroby. Bardzo łatwo zbagatelizować sprawę lub udać, że problem nie istnieje ze wstydu lub zwykłej ignorancji. Jednak, warto rozpoznać problem i udać się z nim do specjalisty, który pomoże ci go rozwiązać. Aby wykryć hemoroidy na czas kieruj się następującymi wskazówkami:

  1. Ważne jest, by zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Zatem, jeśli wykryjesz u siebie którykolwiek z nich, szczególnie jeśli jest to uczucie dyskomfortu w dolnych partiach ciała, należy upewnić się czy to czasem nie hemoroidy.
  2. Jeśli masz jakiekolwiek niepożądane objawy, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pamiętaj, że wykrycie hemoroidów na czas pomoże ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i innych komplikacji w przyszłości. Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdyż twój przypadek może wymagać specjalistycznych badań takich, jak kolonoskopia. Dzięki nim lekarz będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę.
  3. Jeśli rozpoznasz pierwsze oznaki choroby, ważne jest, by jak najszybciej zatrzymać i usunąć problem. Pamiętaj tylko, by nie stosować środków niepewnych lub lekarstw, które jedynie łagodzą, a nie usuwają hemoroidy. Postępując w taki sposób nigdy nie pozbędziesz się problemu, będzie to jedynie chwilowe złagodzenie sytuacji.
  4. Dobra rada na koniec. Zasięgnij jak najwięcej informacji na temat hemoroidów. Dzięki temu, będziesz wiedzieć jak postępować i jakie działania podjąć w razie ich wystąpienia.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.