Hemoroidy – przyczyny i naturalne leczenie

Hemoroidy – przyczyny i naturalne leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hemoroidy, zwane również guzkami krwawniczymi, to stany zapalne powstające w dolnej części odbytnicy, w tak zwanym kanale odbytu. Kiedy stan zapalny się rozwinie, hemoroidy stają się serią żylaków. Hemoroidy to bardzo irytująca dolegliwość, często bolesna, mogą występować wewnętrznie, zewnętrznie lub w obu miejscach w tym samym czasie.

Jak rozpoznać hemoroidy?

Kiedy hemoroidy są niewielkie, nie ma wyraźnych objawów, które mówiłyby nam, że cierpimy na tę dolegliwość. Jeżeli jednak stan zapalny się rozwija, możemy zaobserwować następujące symptomy:

 • Krwawienie podczas wypróżniania.
 • Pojawienie się na zewnętrznej stronie odbytu – żylaków przypominających bryły, które wydobywają się z wewnątrz odbytu, mogą być one bolesne i trudne do zlikwidowania.
 • Pojawienie się śluzu, który wydobywa się sam z błony śluzowej odbytu, jest on typowym objawem występowania hemoroidów wewnętrznych.
 • Podrażnienie, które najczęściej powstaje po wypróżnieniu się, często powoduje swędzenie i pieczenie.
 • Występowanie bólu. W wypadku hemoroidów wewnętrznych, objaw ten zazwyczaj nie występuje. Jeżeli jednak mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi, możemy wtedy odczuwać ból, dyskomfort i ucisk.

Pokarmy, które mogą przyczyniać się do rozwoju hemoroidów

Rodzaj spożywanych pokarmów może być główną przyczyną występowania hemoroidów. Nieodpowiednia dieta może powodować zaparcia, biegunkę oraz inne dolegliwości mające bezpośredni wpływ na ten obszar naszego organizmu, powodując pojawienie się hemoroidów.

Istnieje kilka produktów, które przyczyniają się do powstania tej dolegliwości bardziej, niż inne. Warto je więc poznać i w ten sposób ograniczyć lub wykluczyć ich spożywanie i zastąpić zdrowszymi produktami, co może nam pomóc w zapobieganiu hemoroidom. W dalszej części opowiemy o produktach, które mogą znacząco przyczynić się do pojawienia się problemu – jakim są hemoroidy.

Słodycze

Kiedy nasza dieta zawiera pokarmy o dużej zawartości przetworzonych cukrów, sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej narażeni na zaparcia, problemy z wypróżnieniami i w konsekwencji na zapalenie żył odbytniczych. Ten rodzaj pokarmów jest częstą przyczyną występowania hemoroidów. Jeżeli będziemy w dalszym ciągu spożywać słodycze w dużych ilościach, utrudni to pozbycie się dolegliwości jakimi są hemoroidy.

Słodycze

Spożywanie nadmiernej ilości cukru, może też mieć inne konsekwencje dla naszego zdrowia. Może wywoływać refluks kwasu żołądkowego, wrzody, zespół jelita drażliwego, uchyłkowatość jelita, celiakię, raka jelita grubego lub trzustki, marskość wątroby, przepuklinę, itd.

Słone pokarmy

Oczywiste jest, że spożycie nadmiernej ilości słonych pokarmów wywołuje nadciśnienie. Kiedy ciśnienie rośnie, żyły odbytnicze są bardziej narażone na stany zapalne i rozwój hemoroidów.

Napoje alkoholowe

Będąc konsumentem napojów alkoholowych, narażasz się na hemoroidy. Substancje zawarte w alkoholach powodują odwodnienie organizmu, co powoduje złe trawienie i zaparcia.

Alkohol wzmaga hemoroidy - szklanka whiskey

Inne przyczyny hemoroidów

Oprócz złej diety, hemoroidy mogą być spowodowane też innymi czynnikami, na przykład ciążą, zbyt długim przesiadywaniem w toalecie, starzeniem się, czynnikami genetycznymi, otyłością, złym trawieniem, zespołem jelita drażliwego i niektórymi chorobami, na przykład marskością wątroby.

Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy są problemem spowodowanym głównie przez złą dietę, dlatego pierwszym krokiem w ich leczeniu jest zmiana diety, wprowadzenie zdrowych, bogatych w błonnik pokarmów, które poprawią trawienie. Należy również pić co najmniej dwa litry wody dziennie i regularnie ćwiczyć.

Leczenie zimnem

W celu zmniejszenia stanu zapalnego, który występuje w okolicy odbytnicy lub odbytu, należy przyłożyć worek lodu lub inny zimny przedmiot w te miejsca.

Czosnek remedium na hemoroidy

Czosnek jest bardzo silnym i efektywnym lekiem na hemoroidy. Zmniejsza stan zapalny i jest najskuteczniejszy w przypadku hemoroidów znajdujących się wewnątrz odbytu, ponieważ pomaga je zmniejszyć i uśmierzyć ból.

Czosnek

Należy nałożyć niewielką ilość czosnku bezpośrednio na miejsce występowania hemoroidów, na początek możliwe jest odczucie pieczenia, które jest skutkiem działania przeciwzapalnego. Czosnek powinno się zostawić na dwie minuty, a następnie wziąć kąpiel w celu usunięcia go.

Gorąca kąpiel na hemoroidy

Ciepła woda jest relaksująca i ma działanie przeciwzapalne. Aby zmniejszyć dyskomfort, ból i obrzęk spowodowany hemoroidami, należy napełnić wannę gorącą wodą i usiąść w niej na piętnaście minut. Kąpiel powtarzać codziennie.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Kąpiel – najczęściej popełniane błędy!

Siemię lniane

Siemię lniane na hemoroidy
Włączenie do diety siemienia lnianego jest idealne do zmniejszenia ryzyka występowania hemoroidów, ale też do ich leczenia, kiedy już występują. Siemię lniane jest bogate w błonnik, pochłania dużo wody, tworząc galaretowatą masę, która sprzyja poprawieniu trawienia i usuwaniu odpadów z organizmu, zapobiega zaparciom i działa jako naturalny środek przeczyszczający.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sun Z, Migaly J. Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management. Clin Colon Rectal Surg. 2016;29(1):22-29. doi:10.1055/s-0035-1568144
 • Sanchez C, Chinn BT. Hemorrhoids. Clin Colon Rectal Surg. 2011;24(1):5-13. doi:10.1055/s-0031-1272818
 • Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012;18(17):2009-2017. doi:10.3748/wjg.v18.i17.2009
 • Thomson WH. The nature of haemorrhoids. Br J Surg. 1975 Jul;62(7):542-52. doi: 10.1002/bjs.1800620710. PMID: 1174785.
 • Pigot F, Siproudhis L, Allaert FA. Risk factors associated with hemorrhoidal symptoms in specialized consultation. Gastroenterol Clin Biol. 2005 Dec;29(12):1270-4. doi: 10.1016/s0399-8320(05)82220-1. PMID: 16518286.
 • Lohsiriwat V. Hemorrhoids: from basic pathophysiology to clinical management. World J Gastroenterol. 2012;18(17):2009-2017. doi:10.3748/wjg.v18.i17.2009
 • Yang J, Wang HP, Zhou L, Xu CF. Effect of dietary fiber on constipation: a meta analysis. World J Gastroenterol. 2012;18(48):7378-7383. doi:10.3748/wjg.v18.i48.7378

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.