Wszy łonowe - czym są i jak się rozprzestrzeniają?

Wszy łonowe zwykle pojawiają się w rejonie narządów płciowych, ale mogą również pojawiać się w innych obszarach, takich jak brzuch lub pachy. Jaki powodują dyskomfort? Jak się tam dostają? W tym artykule opisujemy to szczegółowo.
Wszy łonowe - czym są i jak się rozprzestrzeniają?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

“Mendy” to popularna nazwa, którą otrzymały wszy łonowe. Są to małe owady, które zamieszkują włosy łonowe ludzi, to znaczy te znajdujące się w okolicy narządów płciowych. Uważa się je za chorobę przenoszoną drogą płciową, chociaż nie jest to jedyny sposób, w jaki można się nimi zarazić.

Szacuje się, że w ciągu roku około miliona ludzi cierpi na infekcje spowodowane przez wszy łonowe. To zatem bardzo częste przypadki. Owady nazywa się również mendoweszkami. Żywią się krwią, a ich ugryzienia powodują bardzo intensywne i irytujące swędzenie w okolicy narządów płciowych.

Co ciekawe, w całej historii ludzkości pojawiały się teksty, które wspominały o istnieniu wszy łonowych. Na przykład mówi o nich nawet sama Biblia. Chociaż są podobne do wszy, które pojawiają się w innych partiach ciała, główna różnica polega na tym, że mendoweszki zwykle nie przenoszą żadnej innej choroby.

Jest to infekcja, która jest bardzo dokuczliwa, a ponadto może źle wpłynąć na życie społeczne dotkniętej osoby. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o wszach łonowych i ich rozprzestrzenianiu się.

Jak zachowują się wszy łonowe?

Jak już wspomniano, są to małe owady, które żerują wyłącznie na ludziach. W szczególności osiedlają się w okolicy narządów płciowych. Kształt wszy łonowych wykazuje pewne podobieństwo do kształtu kraba morskiego.

Przyklejają się do podstawy włosów dzięki substancji, która działa jak cement. W tych miejscach powodują ukąszenia na skórze użytkownika. Tak intensywne swędzenie, jakie wywołują, jest związane z pewnymi składnikami ich śliny i kału.

Wstydliwa sprawa
W większości przypadków wszy łonowe przenoszą się w trakcie relacji seksualnych. Mogą jednak występować również inne formy infekcji.

Objawy pojawiają się około tygodnia po wystąpieniu infekcji. Oprócz swędzenia często pojawiają się również grudki na skórze i pewne zmiany powstałe w wyniku drapania.

Chociaż najczęściej ograniczają swoje kolonie do okolic łonowych, mendoweszki mogą rozprzestrzeniać się również na inne obszary. Na przykład warto zdawać sobie sprawę, że można je również znaleźć we włosach klatki piersiowej, pod pachami lub na brzuchu.

Ważnym faktem jest to, że mogą pojawić się nawet w rzęsach. Powszechnie spotyka się to u dzieci, które były wykorzystywane seksualnie. Dlatego obecność wszy łonowych u dzieci zwykle ukierunkowuje podejrzenia pediatrów na przypadki gwałtu i wykorzystywania.

Jak rozprzestrzeniają się wszy łonowe?

Pasożyty te są zwykle uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową. Najczęściej zarażenie następuje na skutek kontaktu seksualnego z osobą, która jest już zarażona. Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można ulec infekcji.

Chociaż zdarza się to znacznie rzadziej, wszy łonowe mogą się również rozprzestrzeniać, gdy używamy niektórych sztuk odzieży, prześcieradeł lub ręczników osoby zarażonej. Jednak zarażenie jest prawie niemożliwe w obszarach takich jak łazienka czy toaleta.

Wyjaśnia się to tym, że owad ten nie może żyć długo z dala od ludzkiego ciała. Potrzebują bowiem temperatury około 28 stopni lub więcej, aby przetrwać. Mimo to każdy, kto stwierdzi u siebie tę infekcję, powinien odpowiednio wyczyścić wszystkie przedmioty i ubrania w pobliżu.

Co robi się w celu zdiagnozowania i leczenia infekcji?

Diagnoza obecności wszy łonowych jest bardzo prosta, ponieważ zwykle wystarczy obserwować okolice narządów płciowych. Zazwyczaj można je zobaczyć gołym gołym okiem. Ponadto objawy kliniczne są bardzo charakterystyczne, dlatego lekarz zwykle nie potrzebuje żadnych dodatkowych badań uzupełniających.

Kobieta u ginekologa
Aby zdiagnozować problemy z mendoweszkami, zwykle wystarczy badanie fizykalne. Zwykle można je zobaczyć gołym okiem.

Infekcję zwykle leczy się za pomocą specjalnych kremów, szamponów i płynów, które zabijają te owady. Najczęściej eliminacja wszystkich wszy łonowych wymaga więcej niż jednego użycia. Koniecznie należy również prawidłowo wyczyścić całą odzieży, a także ręczniki i pościel.

Jednak najważniejszą rzeczą jest świadomość, że koniecznie należy zapobiec przenoszeniu się wszy na bliskie osoby a zwłaszcza na partnerów seksualnych. Jest to bowiem bardzo zaraźliwa infekcja.

Podsumowując

Wszy łonowe to małe owady, które powodują swędzenie w obszarach, w których występuje owłosienie, zwłaszcza w okolicy narządów płciowych. Zazwyczaj są one przenoszone podczas stosunku płciowego, ale mogą być również przenoszone przez odzież lub inne tkaniny, takie jak pościel.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące infekcji, najlepiej będzie, jeśli udasz się do lekarza. Wskaże ci on najbardziej odpowiednie leczenie i poda pewne zalecenia, aby całkowicie wyeliminować pasożyty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.