Swędzenie pochwy - 5 przyczyn, których nie ignoruj

Czy uskarżasz się od jakiegoś czasu na irytujące swędzenie pochwy? Czy objawy te powracają regularnie? Jeśli uważasz, że masz wystarczająco dużo powodów, aby skonsultować się z ginekologiem, postaraj się umówić na wizytę u niego tak szybko, jak to tylko możliwe.
Swędzenie pochwy - 5 przyczyn, których nie ignoruj

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Przynajmniej raz w życiu większość kobiet odczuwa dyskomfort i swędzenie pochwy, które ma w zwyczaju utrzymywać się przez kilka dni. Ale czy znasz najpopularniejsze przyczyny, dla których może wystąpić u Ciebie swędzenie pochwy? Jeśli nie, poznasz je dzięki lekturze naszego dzisiejszego artykułu – zapraszamy do lektury.

Swędzenie pochwy to objaw, który często towarzyszy różnego rodzaju infekcjom i chorobom o podłożu ginekologicznym. Chociaż rzadko są one bardzo poważne, to jednak towarzyszące im uciążliwe dolegliwości wymagają zwrócenia na nie swojej uwagi i podjęcia odpowiednich kroków w celu ich wyleczenia.

Chociaż swędzenie pochwy pojawia się sporadycznie i nie zawsze wymaga intensywnego leczenia, warto zacząć je obserwować, aby ustalić, czy temu objawowi nie towarzyszą przypadkiem jakieś inne komplikacje lub dolegliwości zdrowotne.

Z tego powodu ważne jest, aby dowiedzieć się już wcześniej, jakie mogą być przyczyny świądu pochwy i kiedy należy udać się do ginekologa, aby uzyskać odpowiednią terapię leczniczą.

Biorąc pod uwagę, że wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z przyczyn, dla których występuje u nich swędzenie pochwy, zaprezentujemy Ci dzisiaj 5 głównych przyczyn tego problemu zdrowotnego. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi i zapamiętania tej dawki wiedzy na przyszłość. Tak na wszelki wypadek.

Zapalenie lub podrażnienie sromu to najczęstsza przyczyna powodująca swędzenie pochwy

Jest to najczęstsza przyczyna, której objawem może być swędzenie pochwy. Jej źródłem jest zaburzenie poziomu pH w okolicach intymnych na przykład z uwagi na stosowanie środków higienicznych o drażniących właściwościach, takich jak silnie działające mydła i żele do kąpieli.

Skóra w tej konkretnej okolicy Twojego ciała jest bardzo wrażliwa i ma skłonność do zmian swojego stanu, gdy poddawana jest działaniom różnych czynników zewnętrznych. Szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na te, które zmieniają aktywność zdrowych bakterii chroniących powierzchnię skóry oraz Twoje okolice intymne.

Podrażnienie okolic intymnych

Dlatego też swędzenie pochwy może na przykład rozwijać się wtedy, gdy Twoja bielizna zatrzymuje wilgoć lub gdy kobieta nie przebierze się wystarczająco szybko ze spoconych dresów gimnastycznych do świeżej odzieży, oczywiście biorąc uprzednio prysznic.

Porady pozwalające zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez te czynniki:

 • Aby kontrolować swędzenie pochwy, postaraj się regularnie przepłukiwać zewnętrzne części swojej pochwy za pomocą mieszaniny octu jabłkowego i ciepłej wody.
 • Zaprzestań stosowanie środków higienicznych o drażniących właściwościach i zastąp je produktami w pełni naturalnymi.

Infekcje drożdżakami i grzybicze

Rejony pochwy i wokół niej są niezwykle podatne na przerost drożdży, takich jak candida albicans. Te mikroorganizmy, które zwykle zamieszkują Twoje okolice intymne, mogą nadmiernie się rozwijać się z powodu na przykład zaburzeń w składzie naturalnej flory bakteryjnej Twojej pochwy.

Zakażenie drożdżakami

W przypadku tego typu infekcji mogą także towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci gęstej i lepkiej wydzieliny z pochwy, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i silny, charakterystyczny zapach, który jest łatwy do zauważenia i trudny do pomylenia z czymś innym.

Pojawienie się tego rodzaju infekcji może zostać spowodowane na przykład nadmiernym używaniem substancji chemicznych o drażniących (jak kosmetyków do higieny intymnej), nagłych zmian hormonalnych i braku pewnych określonych składników żywieniowych w Twojej codziennej diecie.

Porady pozwalające zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez te czynniki:

 • Zwiększ ilość spożywanych codziennie produktów o właściwościach probiotycznych, aby ułatwić regulację pH flory bakteryjnej pochwy.
 • Przygotuj sobie gorącą kąpiel z roztworem olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

Choroby skórne

Choroby skóry, takie jak łuszczyca i wypryski (trądzik) mogą także być przyczyną swędzenia okolic intymnych. Z reguły są najczęściej występującym powodem tych dolegliwości, jeśli masz także trądzik na twarzy.

I chociaż powstają nieco rzadziej, niż typowe infekcje, to jednak często pojawiają się powtórnie u kobiet, które już wcześniej miewały swędzenie pochwy właśnie z tego powodu.

Choroba skóry

Zazwyczaj tego typu dolegliwości obejmują także inne obszary ciała, takie jak twarz lub skóra głowy. Ich obecność objawia się między innymi zaczerwienieniem, wysypką i podrażnieniem, czasem także uczuciem uporczywego świądu.

Aby leczyć tego typu problemy, należy udać się do ginekologa, ponieważ do złagodzenia objawów chorobowych w okolicy pochwy wymagane jest specjalne leczenie. Nie należy podejmować go na własną rękę w oparciu o niesprawdzone metody i “cudowne” środki.

Porady pozwalające zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez te czynniki:

 • Zastosuj łagodny środek nawilżający, aby zmniejszyć poziom przesuszenia nabłonka ścianek w swojej pochwie.
 • Zastosuj miejscowo kortykosteroidy, ale wyłącznie z zalecenia i pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.

Choroby przenoszone drogą płciową

Wiele kobiet obawia się, że przyczyną świądu w okolicach intymnych może być jedna z licznych chorób przenoszonych drogą płciową (ang. sexually transmitted diseases – STD). Nie należy jednak zapominać o tym, że mogą one być również czynnikami wyzwalającymi swędzenie pochwy, a nie bezpośrednimi przyczynami tych dolegliwości.

Choroby przenoszone drogą płciową

I chociaż istnieje niewielkie stosunkowo prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu przypadku u Ciebie, powinnaś zawsze zwrócić się do lekarza specjalisty w celu uzyskania porady i diagnozy. Wybierz tę opcję za każdym razem, gdy podejrzewasz, że możesz mieć chorobę przenoszoną drogą płciową.

W większości przypadków tego rodzaju choroby przenoszone drogą płciową są zupełnie bezobjawowe we wczesnym ich stadium. Dlatego też ważne jest, aby zająć się każdą oznaką lub niepokojącym objawem w najbliższym możliwym czasie.

Porady pozwalające zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez te czynniki:

 • Poproś swojego ginekologa o przeprowadzenie odpowiednich badań lekarskich, jeśli dostrzegasz u siebie inne typowe objawy chorób przenoszonych drogą płciową, takie jak nadmierne i zbyt obfite upławy, podrażnienie sromu i czerwonawe brodawki na powierzchni narządów rodnych.
 • Im szybciej wykryjesz te objawy, tym bardziej prawdopodobne, że uzyskasz prawidłową wczesną diagnozę, a ewentualne leczenie nie będzie zbyt uciążliwe, ani też kosztowne.

Podrażniające skórę metody usuwania włosów z okolicy intymnych

Istnieje wiele metod usuwania niechcianych włosów pojawiających się regularnie w tym szczególnie wrażliwym obszarze ciała. Jednak ze względu na delikatność skóry w tym rejonie często występują tutaj reakcje alergiczne.

Depilacja okolic bikini

Stosowanie kremów depilujących, wosków i podobnych produktów o agresywnych właściwościach może powodować uporczywe swędzenie pochwy. Możesz również cierpieć na różnego rodzaju podobne dolegliwości z powodu efektów ubocznych związanych z goleniem za pomocą tradycyjnych żyletek.

Porady pozwalające zredukować uciążliwe dolegliwości wywołane przez te czynniki:

 • Użyj kremów do depilacji przeznaczonych dla okolic bikini. Są one z reguły hipoalergiczne i zapobiegają podrażnieniom skóry.
 • Unikaj ponownego używania żyletek – zawsze wymieniaj ostrze na nowe po każdym użyciu.
 • Po zakończeniu zabiegu usuwania włosów z okolic intymnych, pamiętaj o tym, aby jak najdokładniej nawilżyć swoja skórę.

Czy uskarżasz się od jakiegoś czasu na irytujące swędzenie pochwy? Czy objawy te powracają regularnie? Jeśli uważasz, że masz wystarczająco dużo powodów, aby skonsultować się z ginekologiem, postaraj się umówić na wizytę u niego tak szybko, jak to tylko możliwe.

poch


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.