Najgorsze kłamstwa, które mówisz lekarzowi

Wrzesień 2, 2017
lekarzowi – 5 przykładów Utajnianie informacji, pomijanie objawów i informacji o stylu życia – wszystko to może mieć negatywny wpływ na diagnozę medyczną. Ważne jest, aby mówić prawdę o swoich nawykach i stylu życia.

Czy okłamujesz swojego lekarza? Jeśli tak, z jakiego powodu? Czy nie uważasz, że te kłamstwa są szkodliwe? Jakie są Twoim zdaniem najgorsze kłamstwa?

Często konsultacje z lekarzem dotyczące szeregu dziedzin mogą pomóc w zapobieganiu potencjalnym problemom i dają kontrolę nad już istniejącymi problemami. Rutynowe kontrole są kluczowe w profilaktyce i walce z rozwojem choroby.

Wierzcie lub nie, ale niektórzy pacjenci wolą okłamywać specjalistę, który dba o ich zdrowie. Są przypadki, gdy pacjenci ukrywają ból lub wystąpienie sytuacji, która naraziła ich zdrowie na niebezpieczeństwo. Wszystko to ze strachu przed krytyką lub surowym osądem.

Kłamią nie myśląc o tym, jak kłamstwa mogą wpływać na diagnozę lub nawet leczenie określonego problemu. Należy wiedzieć, które kłamstwa są najgorszymi kłamstwami, które można powiedzieć lekarzowi, ponieważ mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

1. “Czuję się dobrze”

Pierwsze i najgorsze kłamstwo, które można powiedzieć lekarzowi, to kłamstwo na temat swojego samopoczucia. Fraza „czuję się dobrze” jest bardzo powszechna wśród osób, które cierpią na depresję i nie uważają, że potrzebują pomocy.

Niektórzy z tych pacjentów czują smutek i twierdzą, że nie jest to problem, który może być rozwiązany przez specjalistę. Uporczywe poczucie winy, rozpacz i drażliwość są niektórymi z objawów depresji i problemów hormonalnych, które nie zawsze przechodzą same z siebie.

Zobacz także:Depresja – 5 objawów, które być może ignorujesz

Takie kłamstwo jest również szeroko stosowane przez ludzi, którzy cierpią na konkretną chorobą wymagającą rygorystycznego leczenia, którego nie stosują. Potem, mimo, że czują dyskomfort, wolą to przemilczeć, żeby uniknąć krytyki ze strony lekarza.

Bardzo ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich znacznych zmianach nastroju, myśli lub sposobu zachowania, które wpływają na zdolność do prawidłowego funkcjonowania w domu lub w pracy.

Pomyśl o tym, jaki wpływ może mieć każdy objaw na zmiany w leczeniu, diecie lub terapii.

2. “Stosuję zdrową dietę”

Kobieta jedząca sałatkę

Drugie najgorsze kłamstwo, które można powiedzieć lekarzowi jest związane z nawykami żywieniowymi. Ludzie generalnie mówią, że jedzą mniej i lepiej niż w rzeczywistości.

Właśnie dlatego dietetycy rekomendują prowadzenie dziennika żywności. Jednak kiedy pacjent stosuje to kłamstwo, zmienia również zapisy w swoim dzienniku żywności. Robi się to, aby uniknąć krytyki ze strony specjalisty.

To kłamstwo może wydawać się niewinne, ale w rzeczywistości zwiększa ryzyko powikłań. Dodatkowo może opóźnić lub uniemożliwić osiągnięcie pożądanego celu, takiego jak na przykład utrata zbędnych kilogramów lub obniżenie poziomu glukozy.

3. “Przyjmuję przepisane leki tak jak zawsze”

Branie leków o wyznaczonych porach

To kłamstwo może utrudnić leczenie chorób przewlekłych, na przykład nadciśnienia, cukrzycy i astmy. Bardzo trudno zawsze zażywać lekarstwa. Twój lekarz może mieć jednak jakiś pomysł, jak stopniowo przestać je brać.

Wiemy, że pamiętanie o braniu lekarstw może być czasami irytujące. W pozostałych przypadkach pozwolenie sobie na zakup przepisanych środków może to być po prostu niemożliwe. Wolisz wtedy kłamać niż się do tego przyznać.

Nie rób tego. Lepiej jest porozmawiać o tym z lekarzem, który może pomóc w poszukiwaniu jakiejś alternatywy, na przykład:

  • Może pomóc w uzyskaniu dostępu do próbek medycznych, które otrzymuje bezpośrednio z laboratorium.
  • Może zmienić przyjmowane do tej pory leki na leki generyczne lub tańsze zamienniki.

4. “Uprawiam seks tylko z moim partnerem”

Ukrywanie przez lekarzem niewierności jest bardzo często i ma miejsce, ponieważ pacjent boi się, że lekarz będzie go oceniał. Pamiętaj, że Twój lekarz jest osobą, której możesz całkowicie zaufać. Jego zadaniem jest Tobie pomóc, a nie skrzywdzić. Nie zapominaj, że wszystko co powiesz jest objęte tajemnicą lekarską.

Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły: kiedy osoba cierpi na chorobę przenoszoną drogą płciową i lekarz wie, że pacjent uprawia seks bez zabezpieczeń z inną osobą, która nie została o tym poinformowana.

W takim przypadku specjalista ma obowiązek poinformować o tym osobę, której zdrowie jest zagrożone, ponieważ zagrożenie życia jest zawsze ważniejsze niż tajemnica zawodowa.  Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność za swoje zdrowie i zdrowie swojego partnera jest kluczowa.

5. “Nie piję” lub “Nie palę”

Wiele ludzi mówi, że pije od dwóch do trzech kieliszków dziennie lub pali tylko jednego papierosa, podczas gdy w rzeczywistości piją lub palą znacznie więcej. W sytuacji, kiedy spożywasz alkohol lub palisz w nadmiernych ilościach, Twoi bliscy mogą pomóc lekarzowi w ustaleniu, czy jesteś uzależniona.

Zanim się zezłościsz lub zaprzeczysz, przeanalizuj, jak naprawdę wygląda rzeczywistość. Nadmierne spożycie alkoholu wywołuje konsekwencje fizyczne, psychologiczne, społeczne i moralne. Z kolei tytoń może powodować nowotwory.

Alkohol i cygaro

W obu przypadkach kłamanie na temat spożywania tych substancji także może utrudnić zwalczanie chorób przewlekłych i skomplikować proces ich leczenia. Jeśli cierpisz na cukrzycę, poziom glukozy może się ciągle zmieniać.  

Ponadto, niektóre leki w połączeniu z innymi substancjami tracą skuteczność lub powodują negatywne reakcje.

Nie stosuj kłamstwa wobec swojego lekarza

Utajnianie informacji, pomijanie objawów i informacji o stylu życia – wszystko to może mieć negatywny wpływ na diagnozę medyczną. Ważne jest, aby mówić prawdę o swoich nawykach i stylu życia. To normalne, że nie jesteś w swoim żywiole i czujesz się zakłopotana podczas rozmów na pewne tematy.

Możesz na przykład obawiać się krytyki i osądu, ale pamiętaj, że zadaniem lekarza jest niesienie Tobie pomocy. Z pewnością nie chcesz doświadczyć żadnej reakcji alergicznej lub poważnych problemów zdrowotnych tylko dlatego, że skłamałaś.

Główne zdjęcia dzięki uprzejmości © wikiHow.com

WIĘCEJ DLA CIEBIE