Wszy i gnidy – 7 naturalnych sposobów

Olej kokosowy jest bardzo przydatnym produktem pozwalającym skutecznie usunąć te niechciane szkodniki z Twoich włosów. Jego właściwości przeciwwirusowe i antybiotykowe zapobiegają dodatkowo wystąpieniu zakażeń i grzybicy.
Wszy i gnidy – 7 naturalnych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszy i gnidy to pasożyty, które żywią się krwią osoby będącej ich nosicielem, a oprócz tego, że samo myślenie o nich jest raczej nieprzyjemnym doświadczeniem, to mogą one jeszcze powodować dyskomfort i silne swędzenie skóry głowy lub jej zmiany chorobowe.

Najbardziej narażone na tego typu problemy są jak powszechnie wiadomo dzieci, przede wszystkim ze względu na potencjalną łatwość rozprzestrzeniania się tych pasożytów w takich miejscach użyteczności publicznej jak żłobki lub szkoły.

Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest umiejętność szybkiego wykrycia złapania zarazy. Rodzice powinni zadbać o to, aby wszy i gnidy wykryć tak szybko, jak to tylko możliwe. A zwłaszcza zanim będą one w stanie rozprzestrzenić się także na pozostałych członków rodziny.

W obecnych czasach na rynku dostępnych jest naprawdę wiele metod leczenia włosów, a także produkty skutecznie pozwalające zakończyć inwazję pasożytów i zniszczyć złożone przez nich jaja.

Jednak większość z z nich zawiera w składzie mnóstwo różnych szkodliwych substancji chemicznych, które mogą powodować alergie lub podrażnienia skóry, a także wykazywać po prostu zbyt agresywne działanie, aby można było je bezpiecznie stosować u dzieci.

Na szczęście znamy także kilka bardzo skutecznych rozwiązań opartych o produkty naturalne, które pomogą Ci rozwiązać ten nieprzyjemny problem bez narażania zdrowia Twojego dziecka, przy jednoczesnym zadbaniu o skórę jego głowy. Czy jesteś gotowa, aby poznać te właśnie sposoby?

Na wszy i gnidy znakomite są liście eukaliptusa

Ostry zapach liści eukaliptusa pozwala skutecznie i szybko wyeliminować pasożyty zmieniając idealne środowisko dla ich rozwoju na zdecydowanie niekorzystne.

Liście eukaliptusa

Jak należy wykorzystać właściwości tych liści?

 • Wrzuć kilka świeżych liści eukaliptusa do garnka z wrzącą wodą. Pozwól im pogotować się przez około pięć minut i następnie zdejmij naczynie z ognia.
 • Odczekaj kilka minut, aż napar nieco ostygnie, ale jednocześnie niech pozostanie ciepły. Teraz zastosuj go jako typową płukankę do włosów, zaczynając od ich korzeni.

Rozmaryn

Rozmaryn jest szeroko znany jako jedno z najlepszych ziół na potrzeby pielęgnacji włosów, dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływa na wzmocnienie włosów i spowolnienie procesu ich wypadania. A na dodatek skutecznie sprawdza się w przypadku konieczności usunięcia z nich różnych szkodników, takich, jak wszy i gnidy.

Jak należy go użyć?

 • Wrzuć kilka łodyg rozmarynu do wrzącej wody. Niech gotują się przez około pięć minut, po upływie tego czasu zdejmij naczynie z ognia.
 • Odczekaj kilka minut, aż uzyskany napar nieco ostygnie, a następnie użyj go jak typowej płukanki do włosów, zaczynając od ich korzeni.

Ocet jabłkowy

Kwas wchodzący w skład octu jabłkowego pozwala skutecznie wyeliminować wszy i gnidy, a także powoduje wysychanie złożonych przez nie jaj.

Ocet jabłkowy

Należy jednak zauważyć, że w ciężkich przypadkach tego typu leczenie prawdopodobnie nie będzie skuteczne w 100%. Można go więc używać jedynie jako metody uzupełniającej inne, oparte o produkty naturalnego pochodzenia rozwiązanie usuwające pasożyty.

Jak należy go użyć?

 • Zmieszaj równe części octu jabłkowego oraz wody. Następnie zastosuj tak uzyskany płyn na głowę. Upewnij się przy tym, że wszystkie włosy zostały dokładnie namoczone w tej mieszaninie.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy dla nas ma niezwykle przyjemny zapach. Wszy i gnidy uważają go jednoznacznie za najgorszy aromat na świecie. Silna woń olejku lawendowego w połączeniu z jego właściwościami leczniczymi pozwoli Ci skutecznie usunąć te paskudne pasożyty raz na zawsze.

Jak należy go użyć?

 • Dokonaj zakupu olejku lawendowego (dostaniesz go w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub produktami naturalnego pochodzenia). Następnie nałóż niewielką jego ilość na całą skórę głowy.

Olej kokosowy

Kolejny olej o doskonałych właściwościach, który pozwala skutecznie zwalczać wszy i gnidy, jednocześnie zapewniając włosom sporą dawkę niezbędnych składników odżywczych uzyskiwany jest z kopry, a więc orzechów palmy kokosowej.

Olej kokosowy

Niezwykle popularny olej kokosowy cechuje się silnymi właściwościami antybiotykowymi i przeciwwirusowymi. Pomagają one zapobiegać infekcjom grzybiczym wywoływanym przez wszy i gnidy. Pozwalają także uzyskać zdrowsze i mocniejsze włosy.

Jak należy go użyć?

 • Nałóż kilka kropli oleju kokosowego na włosy i delikatnie masuj skórę głowy okrężnymi ruchami.
 • Możesz go wykorzystać w charakterze zamiennika dla odżywki, ponieważ zmiękcza on włosy i nadaje im miękki połysk.

Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek jest znany ze swoich właściwości antybiotykowych, przeciwwirusowych oraz przeciwgrzybiczych. Dzięki nim znakomicie nadaje się do łagodzenia podrażnień skóry głowy i przynoszenia ulgi w przypadku swędzenia spowodowanego przez wszy i gnidy, a konkretniej ich ukąszenia.

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku niektórych z opisywanych powyższej środków, regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego pozwala skutecznie wyeliminować wszy i gnidy z włosów. Jednocześnie zapobiega powstawaniu innych problemów z włosami, takich jak łupież.

Jak należy go użyć?

 • Jedną z możliwości jest dodanie 15 do 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do zwykłego szamponu.
 • Możesz również zastosować kilka jego kropli na skórę głowy włosy i delikatnie masować skórę głowy okrężnymi ruchami.
 • W jednym i drugim przypadku ilość stosowanego jednorazowo olejku powinna być minimalna. Wynika to z tego, że jego nadmiar może niekorzystnie wpłynąć na kondycję włosów i skóry głowy.

Czosnek

Czosnek to znany od dawna niezwykle silny antybiotyk i środek przeciwgrzybiczy. Wykazuje on także sporą przydatność skutecznie eliminując wszy i gnidy.

Duża zawartość związków siarkowych pomaga stworzyć nieodpowiednie warunki środowiskowe dla bytowania i rozmnażania się tych dokuczliwych pasożytów. Pomaga zarazem uchronić się przed nimi w przyszłości.

Jak należy go użyć?

 • Rozgnieć całą główkę czosnku i dodaj go do pół litra wrzącej wody.
 • Odstaw całość na co najmniej kilka godzin. Następnie odcedź płyn i wetrzyj go w skórę głowy przed snem. Nakryj głowę czepkiem lub folią i pozostaw na całą noc.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Padilla-Santamaría, F. (2016). Pediculosis. Revista Cadena de Cerebros.

 • Carreño. (2017). La higiene personal. Scielo.

 • Hernández Contreras, N., Chang Camero, Y., Santana Suárez, Y., & Machado Martínez, E. (2010). Usodeliberado de diversos productos para el control de Pediculus capitis ( De Geer , 1778 ), por padres o tutores de niños de escuelas primarias. Rev Cubana Med Trop.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.