Wskazówki organizacyjne dla samotnych rodziców
Wskazówki organizacyjne dla samotnych rodziców są niezwykle ważne. Rodzicielstwo wymaga dużo czasu, a łączenie go z innymi zajęciami może być prawdziwym wyzwaniem.
Istnieje wiele sytuacji, które mogą prowadzić do samotnego rodzicielstwa. Każda z nich inaczej wpływa na rodzicielstwo. Wdowieństwo, rozwód lub zwykła separacja od partnera (w dobrych stosunkach lub nie) stwarzają złożone scenariusze.
W tym artykule przedstawimy wskazówki organizacyjne, które mogą pomóc samotnym rodzicom, którzy chcą poprawić swoją codzienną organizację. Być może nie będziesz w stanie zastosować ich wszystkich, ale niektóre z nich na pewno Ci pomogą!
1. Wskazówki organizacyjne – twórz rutyny i ustalaj limity
Rutyny są najlepszymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o organizację. Nie muszą działać jak w zegarku, ale zapewniają odpowiednie ramy. Na przykład jeden dzień gotowania w tygodniu pozwoli Ci zaplanować wydatki.
Mikroplanowanie jako całość nadaje kontekst codziennemu życiu. W Twoim programie nie powinno zabraknąć sprzątania, zakupów i wycieczek. Uwidocznienie listy i przestrzeganie tego, co jest na niej zapisane, jest częścią tworzenia zdrowej rutyny.
Odpowiednia organizacja dla samotnych rodziców wymaga ustalenia limitów, aby rutyna została spełniona. Granice i wiedza o tym, co należy zrobić, mają kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o strukturze rutyny.
Uważamy, że może ci się również spodobać artykuł:
2. Utrzymuj porządek w domu
Brzmi dobrze, ale samotni rodzice wiedzą, jak skomplikowane może być godzenie pracy i rodzicielstwa. Tym bardziej, jeśli pracują w więcej niż jednym miejscu pracy.
Dlatego decydujące znaczenie mają więzi z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jednak te warunki nie są spełnione, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty w celu zastąpienia obecności rodziców w domu. Nie chodzi tylko o opiekę nad małymi dziećmi, ale także o możliwość nadążania za sprzątaniem domu.
3. Uzyskaj pomoc
Wychowywanie dzieci nie jest zadaniem, któremu można sprostać w pojedynkę. Jeśli nie masz partnera, niezbędne jest wsparcie rodziny i przyjaciół.
Umożliwienie współpracy daje rodzicowi czas na zorganizowanie się i przygotowanie. Trudności finansowe mogą zmusić Cię do rozważenia dodatkowych godzin pracy. Opieka dzienna, szkoła lub krewni (tacy jak dziadkowie) powinni znaleźć się na liście Twoich opcji.
Ponadto samotni rodzice mogą potrzebować wsparcia w prostych, codziennych czynnościach. Na przykład zakupy spożywcze lub odbiór dziecka ze szkoły, jeśli czas zakończenia zajęć dziecka zbiega się z pracą.
4. Wskazówki organizacyjne – wzmocnij swoje relacje
Organizowanie spotkań dla samotnych rodziców wymaga budowania relacji z krewnymi i przyjaciółmi. Pomaga to wspierać rodzicielstwo. Dzieci potrzebują zdrowych punktów odniesienia. W końcu nie można lekceważyć więzi, które sprzyjają dojrzałości emocjonalnej i zdrowemu rozwojowi.
Dzieci potrzebują również przestrzeni, w której mogą spędzać czas z innymi dziećmi i cieszyć się planem socjalizacji i edukacji opartym na różnicach i ich wyjątkowych potrzebach. W tym sensie istotne jest poszerzenie kręgu, w szczególności o innych rodziców lub innych samotnych rodziców.
Dzieci, które dorastają, przebywając zbyt dużo samotnie, są zwykle nadopiekuńcze. Jeśli relacje zostaną poszerzone, ich horyzonty również staną się szersze i bardziej otwarte.
5. Twórz zdrowe kanały komunikacji
Samotność spowodowana rozwodem może wynikać z poważnych problemów z komunikacją i zrozumieniem. Jednak dzieci obserwują całą tę trudną sytuację, dlatego konieczne jest podejmowanie działań z odpowiedzialnością i dojrzałością.
Rozsądną rzeczą jest osiągnięcie zdrowych porozumień, które stawiają dzieci na pierwszym miejscu. Oczywiste jest, że potrzebują tego dzieci. Ale co ciekawe, potrzebują tego także rodzice w ramach strukturyzacji relacji rodzinnych. Te kanały i przepływy komunikacji sprawią, że sposób organizowania się samotnych rodziców będzie odpowiedni.
6. Wskazówki organizacyjne – zaufaj procesowi
Jest coś nieuniknionego w tym, co dzieje się w życiu. Nie możesz dokładnie wiedzieć, co by się stało, gdyby okoliczności były inne. Dojrzałość polega więc na przyjmowaniu tego, co stawia przed Tobą życie z dobrą energią i z pozytywnym nastawieniem.
Budowanie zdrowej przyszłości to proces wymagający codziennego wysiłku. Jako samotny rodzic musisz podwoić swoje wysiłki, aby Twoja przyszłość z dziećmi była bliższa temu, o czym marzyłeś. Nie ma nic lepszego w tym kontekście, niż ustalenie konkretnych osiągalnych celów.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 8 wskazówek dotyczących skutecznego gruntownego sprzątania domu
7. Rozważ plany awaryjne i ubezpiecz się
Doświadczenie daje odpowiedzi w trudnych sytuacjach. Niektóre są przewidywalne, inne nie. Aby się przygotować, warto posiadać plan B na wypadek sytuacji awaryjnych.
Bardzo dobrym pomysłem jest ustanowienie jasnych mechanizmów i protokołów, które można udostępniać rodzinie lub przyjaciołom – takich jak adresy, numery telefonów i numery ubezpieczenia. W końcu większość stresu podczas sytuacji kryzysowych wynika z braku informacji i niewiedzy, co robić w danym momencie.
Dobra znajomość okolicy, bliskości i sposobów dotarcia do ośrodków zdrowia, sklepów oraz lokalnych lub lokalnych ośrodków pomocy jest kluczowa.
8. Zarezerwuj trochę czasu dla siebie
Aby móc dobrze opiekować się dziećmi, rodzice muszą najpierw zadbać o siebie. Tylko zachowując spokój i kontrolując sytuację, możliwe będzie przelanie poczucia bezpieczeństwa i spokoju na innych.
Uprawianie jakiegoś sportu, wykonywanie pewnych czynności związanych z uwagą osobistą, samotne wyjścia z przyjaciółmi lub nowym partnerem to ważne elementy życia. Od nich zależy Twoja stabilność emocjonalna jako samotnego rodzica.
Uważamy, że może Cię również zainteresować: Metoda Streamline: uprość organizację w domu
Sprzątanie oszczędza czas i energię
Dobra organizacja jest dla samotnych rodziców podstawowym sprzymierzeńcem. Może ona obejmować układanie na swoim miejscu rzeczy, takich jak klucze, dokumenty, dodatkowe lampy, termometry, parasole i torby. Krótko mówiąc, chodzi o utrzymanie w porządku przedmiotów, które ułatwiają lub umożliwiają wykonywanie codziennych czynności i pozwalają mieć pod ręką to, czego potrzebujesz w sytuacji awaryjnej.
Kiedy te rzeczy są pod ręką lub w przewidywalnych miejscach, oszczędza to czas i zwiększa poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Wreszcie, przed pójściem spać, nie zaszkodzi przejść się po domu i odłożyć wszystko na swoje miejsce. Dzięki temu następnego dnia będziesz miał spokojny i bezstresowy poranek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Avilés Hernández, M. (2013). Origen del concepto de «monoparentalidad». Un ejercicio de contextualización sociohistórica. Papers: revista de sociología, 98(2), 0263-285. Disponible en: https://ddd.uab.cat/pub/papers/papers_a2013m4-6v98n2/papers_a2013m4-6v98n2p263.pdf
- Avilés Hernández, M. (2015). La monoparentalidad masculina en España (Vol. 287). CIS-Centro de Investigaciones Sociológicas.
- Coles, R. L. (2015). Single‐father families: A review of the literature. Journal of Family Theory & Review, 7(2), 144-166. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jftr.12069
- Kim, G. E., & Kim, E. J. (2020). Factors affecting the quality of life of single mothers compared to married mothers. BMC psychiatry, 20, 1-10. https://link.springer.com/article/10.1186/s12888-020-02586-0
- Tobio Soler, M. C., & Fernández Cordón, J. A. (1999). Monoparentalidad, trabajo y familia. Disponible en: https://e-archivo.uc3m.es/handle/10016/20244#preview
- Vásquez Fajardo, V. T. (2015). Estilos de crianza en familias monoparentales con hijos únicos. https://www.lareferencia.info/vufind/Record/EC_a794e9a34719cef71e100dbb9d409bba