Metoda Streamline: uprość organizację w domu

W metodzie „streamline” nie ma miejsca na gromadzenie. Oto, co musisz wiedzieć, aby udekorować i zorganizować swój dom zgodnie z tą filozofią.
Metoda Streamline: uprość organizację w domu

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2023

Na początek przed wszystkim powinnaś zadać pytanie, o co chodzi w metodzie Streamline. Najlepszym jej podsumowaniem byłoby to, że jest inspirowana minimalizmem.

Nie dąży jednak do najczystszej i najbardziej ekstremalnej esencji minimalizmu. Poszukuje raczej inspiracji do uporządkowania domu i trzymania tylko tego, co przynosi szczęście i dobre samopoczucie.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Opowiemy Ci wszystko o metodzie streamline oraz przedstawimy kilka istotnych wskazówek, które pozwolą osiągnąć sukces w jej stosowaniu.

Francine Jay: twórczyni słynnej metody streamline

Francine Jay to Amerykanka, miłośniczka minimalizmu. Do tego stopnia, że jednym z jej pseudonimów jest Miss Minimalist.

Zasłużyła sobie na ten pseudonim dzięki swojemu blogowi, który nosi tę samą nazwę. To strona, na której stara się inspirować i uczyć innych, jak sprzątać dom, aby bałagan nigdy do niego nie wrócił.

Metoda streamline, czyli usprawniania ma na celu znalezienie porządku, pożegnanie się z chaosem i powitanie dobrego samopoczucia i szczęścia, zachowując tylko te przedmioty, które cenisz i które mają dla ciebie wartość. Można powiedzieć, że jej najlepsze motto brzmi „mniej znaczy więcej”.

Nie potrzebujesz więcej niż to, co naprawdę doceniasz. Jak to osiągnąć? Pokażemy Ci, czego potrzebujesz.

Minimalistyczna dekoracja.
Minimalizm ogranicza obecność przedmiotów do tego, co niezbędne. Zostaje tylko to, co konieczne.

1. Powiedz „nie” gromadzeniu rzeczy

To może być najważniejsza zasada. Musisz pozbyć się wszystkiego, co nie pasuje do twojego życia.

Zaleceniem jest posprzątanie domu i sklasyfikowanie przedmiotów na trzy kategorie: śmieci, skarby i pozostałości. Idealną rzeczą jest tutaj zachowanie tych, które uważasz za wartościowe, czy to ze względów sentymentalnych, czy użytkowych.

Co robisz ze śmieciami lub niepotrzebnymi przedmiotami? Te pierwsze idą prosto do kosza. Drugie są darowane. Rzeczy, które są w dobrym stanie, posłużą komuś innemu lub nadadzą się do recyklingu.

Czy czytałaś lub słyszałaś, że dodanie jednego elementu prowadzi do wyeliminowania innego? Aby uniknąć ponownego gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, należy pamiętać o tej zasadzie. Z każdą nową rzeczą, która przychodzi do domu, inna musi odejść. To najmądrzejszy sposób na utrzymanie porządku.

2. Uporządkuj przedmioty od najczęściej do najmniej używanych

Kolejną złotą zasadą w metodzie streamline jest to, że na wszystko jest miejsce i wszystko jest na swoim miejscu. Oznacza to, że każdy obiekt powinien mieć określone miejsce. Organizując swój dom, powinnaś pomyśleć o tym, gdzie znajdzie się każda rzecz, a następnie zatrzymać ją tam.

Porządkując rzeczy, umieść najbliżej te, z których korzystasz najczęściej. Te, z których korzystasz na co dzień nieco dalej. A te, których używasz sporadycznie, znacznie dalej.

3. Nawyki związane ze sprzątaniem

Nie pozostawiaj żadnej części domu nieporządnej ani brudnej. Zaleca się ustalić rutynę i trzymać się jej konsekwentnie, jeśli chcesz uniknąć chaosu i nieładu.

Procedury czyszczenia należy przeprowadzać codziennie. Jeśli się nad tym zastanowić, posiadanie tylko tego, czego potrzebujesz lub rzeczy wartościowych, oznacza, że spędzasz mniej czasu na sprzątaniu domu.

4. Pozbądź się miejsc, które powodują gromadzenie

Kiedy nie myślimy o metodzie usprawnienia, wykorzystujemy blat lub dowolną półkę do gromadzenia rzeczy. W większości przypadków trafiają tam przedmioty, których nie będziemy używać lub które w ogóle tam nie pasują.

Dlaczego je tam zostawiamy? Bo tak jest wygodniej.

Jednak ta praktyka wcale nie zapewnia wygody. W rzeczywistości prowadzi do bałaganu wizualnego.

Idealnie byłoby utrzymywać półki, blaty i meble w porządku. Upewnij się, że są zawsze przejrzyste i czyste.

Pokój, który potrzebuje metody usprawnienia.
Bałagan przyciągnie więcej bałaganu. Musisz podjąć szybkie działania, aby zapobiec eskalacji nieładu.

Prawdziwa esencja metody Streamline

Ta metoda nie zaleca pozbywania się wszystkiego ani życia w ascezie. Chce, abyś była świadoma każdego elementu, abyś mogła osiągnąć prawdziwą transformację. Zatrzymanie tylko tego, co sprawia, że czujesz się szczęśliwa, jest drogą do tego celu.

Jedną z najlepszych opcji jest wybór mebli spełniających podwójną funkcję, takich jak rozkładane sofy. Przedmioty te mają miejsce do przechowywania i pozwalają zaoszczędzić cenną przestrzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.