Wskazówki, jak znaleźć pracę bez doświadczenia

Poszukiwanie pracy jest przytłaczające, jeśli jeszcze nie zadebiutowałeś na rynku pracy. Odłóż na bok swoje zmartwienia i zanotuj te triki, aby znaleźć pracę bez doświadczenia.
Wskazówki, jak znaleźć pracę bez doświadczenia
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Zdobycie pierwszej pracy to czasem żmudna walka. Niektóre firmy wymagają wcześniejszych staży lub doświadczenia zawodowego, co powoduje niepewność, jeśli nie miałeś jeszcze kontaktu ze światem pracy. Jednak jedynym sposobem na dopracowanie swojego CV jest usunięcie niepewności i zmierzenie się z wyzwaniem, by znaleźć pracę bez doświadczenia.

Obsadzenie wakatu nie jest niemożliwe, jeśli znajdziesz odpowiednie miejsca. Pomaga szczerość w kwestii swoich celów, cierpliwość a także wiedza, jak się promować. Mając to wszystko na uwadze, w tym artykule podamy kilka innych pomocnych wskazówek.

1. Przygotuj dobre CV

W CV podaj swoje dane osobowe, wykształcenie, języki, uzdolnienia, zainteresowania i cele. Upewnij się, że dokument odzwierciedla Twoją chęć uczenia się i wkładu w rozwój firmy. Podkreśl swoje mocne strony i oczekiwania. Przedstaw go w zwięzłej formie i nie przeciążaj szczegółami.

2. Sprawdź agencje cyfrowe

Istnieją platformy internetowe oferujące pracę w wielu różnych obszarach. Te systemy często filtrują wyszukiwanie, jeśli zaznaczysz pole „brak doświadczenia”. W ten sposób będziesz konkurować na równych warunkach z innymi, którzy również nie mają żadnego doświadczenia, co zmniejsza część stresu generowanego przez porównywanie się z osobami, które już pracowały.

Działanie agencji cyfrowych polega na subskrypcji, przesłaniu CV i oczekiwaniu na kontakt. Jeśli spełnisz wymagania, to tylko kwestia czasu.

3. Aby znaleźć pracę bez doświadczenia, celuj w odpowiednie oferty

Jednym z częstych błędów, kiedy próbujemy znaleźć pracę bez doświadczenia jest aplikowanie na wolne stanowiska niezgodne z wykształceniem. Ubieganie się o pracę, która tak naprawdę nie odpowiada Twoim umiejętnościom, również zmniejsza Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Podobnie jak Ty, wielu, wielu ludzi szuka możliwości, a firmy priorytetowo traktują aplikacje, które pasują do profilu.

Znalezienie pracy bez doświadczenia
Przygotowanie CV to ważny krok, który, choć żmudny, jest nie do pominięcia.

4. Dowiedz się więcej o swoim regionie i aktualnym rynku

Nie czekaj z przygotowaniem, aż nadejdzie czas, aby ubiegać się o pracę. Już wcześniej czytaj blogi, zapisuj się na warsztaty, dołączaj do grup, udzielaj się na forach, kursach dyplomowych lub kursach, które mogą wzbogacić Twój zawód.

Kształcenie siebie świadczy o twoim poświęceniu i zaangażowaniu w edukację. Wzmacniając swoje cechy, pozycjonujesz się jako idealny kandydat.

5. Rozwiń swoją sieć kontaktów, aby znaleźć pracę bez doświadczenia

Rekomendacje są bardzo ważne w dziedzinie szukania pracy. Ile osób znajduje swoją pierwszą pracę dzięki znajomemu znajomego? Twórz więc i pielęgnuj swoją sieć kontaktów, promując to, co robisz i to, co wiesz.

Ta technika działa zarówno online jak i offline. LinkedIn to jedna z najbardziej wszechstronnych platform do rozpowszechniania CV w Internecie, podczas gdy poczta pantoflowa to tradycyjna metoda rekomendacji.

6. Nie wykluczaj stypendiów i staży

Istnieją firmy, które promują staże lub stypendia szkoleniowe. To doskonała okazja do nauki i zdobycia doświadczenia.

7. Nie trać czujności

Po rozesłaniu CV pozostań aktywny. Kiedy spotkasz potencjalnego pracodawcę, zapytaj o wolne miejsca pracy, weź udział w rozmowach i powiedz innym o tym, czego się nauczyłeś. Może ktoś zna interesującą Cię ofertę.

8. Wyznacz swoją drogę do sukcesu

Wypisz w kółkach swoje umiejętności i cechy osobowe wymagane w przyszłej pracy. Połącz kręgi i zwróć uwagę na przecinające się aspekty. Ta graficzna reprezentacja jest znana jako diagram Venna i służy jako odniesienie, aby dowiedzieć się, co poprawić lub wzmocnić w liście motywacyjnym.

9. Skorzystaj z mentoringu

Aby znaleźć pracę bez doświadczenia, mentoring sprawdza się jako świetna technika poradnictwa. Otrzymujesz wiedzę od bardziej doświadczonego profesjonalisty.

Według badań ta metodologia uczenia się stymuluje rozwój osobisty i zawodowy poprzez wzór osobistych cech i wartości.

10. Zabłyśnij w rozmowach kwalifikacyjnych

Pokaż swoje najlepsze nastawienie w rozmowach o pracę. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach i bądź szczery w tym, co masz do zaoferowania.

11. Bądź cierpliwy

Znalezienie pracy bez doświadczenia wymaga czasu. Chociaż może to zająć kilka tygodni lub miesięcy, na pewno znajdziesz wolne miejsce i ostatecznie je dostaniesz. W miarę postępu procesu sprawdzaj oferty, zadawaj pytania i eksploruj inne obszary. Nie poddawaj się i bądź cierpliwy.

Błędy, których należy unikać, szukając pracy po raz pierwszy

Dobrze jest wiedzieć, co robić, ale równie dobrze jest znać błędy, których nie należy popełniać. Zwróć uwagę na następujące złe praktyki.

Kłamstwo nie popłaca

Nie pomaga wypełnianie CV kłamstwami. Nie ma sensu mówić, że pracowałeś w pewnych miejscach, jeśli to nieprawda. Ci, którzy to robią, ryzykują, że zostaną zdemaskowani.

Nie spóźnij się na rozmowę kwalifikacyjną

W końcu nadszedł termin spotkania z ankieterem, ale… spóźniasz się. To błąd! Punktualność jest niezbędna w każdej pracy, zwłaszcza w celu zrobienia pierwszego wrażenia. Przyjdź pół godziny wcześniej, abyś mógł wykorzystać czas na przygotowanie i zapoznanie się z budynkiem.

Nie rób złego wrażenia

Co powinieneś założyć na rozmowę kwalifikacyjną? Wybierz ubrania, w których czujesz się pewnie, nie zwracając na siebie zbytniej uwagi. Uważaj również na język: nie używaj wulgarnych słów nie wyrażaj uprzedzeń. Zwróć uwagę na mówcę i uczestnicz w rozmowie w naturalny sposób.

Nie przychodź nieprzygotowany

Przećwicz rozmowę z kimś, komu ufasz, aby mógł wyrazić swój punkt widzenia. Jest to sposób na optymalizację wystąpień publicznych, wyrażanie opinii i promowanie swoich umiejętności.

Znajomość firmy to dodatkowy atut. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, zdobycie jak największej wiedzy o firmie to duży atut, kiedy chcesz znaleźć pracę bez doświadczenia. Pamiętaj, że jest bardzo prawdopodobne, że rekruter zapyta Cię „Co o nas wiesz?”

Nie zaniedbuj swojego profilu w sieciach społecznościowych

Od 2016 roku Infoempleo-Adecco określa rynek pracy jako globalną wioskę, w której 86% firm ma media społecznościowe. Ta obecność w innych krajach może być jeszcze wyższa. Dodaje też, że 84% rekruterów wykorzystuje je do wyszukiwania kandydatów.

Biorąc to pod uwagę, nie zaniedbuj swojej cyfrowej tożsamości. Jeśli uważasz, że to dobry pomysł, odróżnij swoje sieci osobiste od zawodowych. Sieci społecznościowe mogą być Twoim pierwszym podejściem do firmy.

Znalezienie pracy bez doświadczenia
Sieci społecznościowe także mogą służyć do szukania ofert pracy.

Nie zapomnij poinformować, że szukasz pracy

Pierwsze kroki na polu zawodowym nie będą skuteczne, jeśli nikt nie będzie wiedział, że szukasz pracy. Okazje mogą wynikać ze spotkań zawodowych, forów, warsztatów i wydarzeń, w których uczestniczysz. Zawsze pokazuj się ze swoją wizytówką i nie bój się jej rozdawać.

Nie bądź zbyt pewny siebie

Arogancja i nadmierna pewność siebie płatają nam figle, zwłaszcza jeśli chodzi o młodych kandydatów. Zamiast wyolbrzymiać swoje cechy, podkreśl, co wniósłbyś do zespołu, jak wykonywałbyś pracę i dlaczego pasowałbyś do firmy lub terenu.

Nie przynoś chaotycznego CV ani nie zapomnij listu motywacyjnego

Aby znaleźć pracę bez doświadczenia, odbyte wolontariaty, krótki staż, twoje cechy i aspiracje stworzą lepsze CV jeśli je spiszesz w porządku chronologicznym. Pamiętaj, że nie masz dużego doświadczenia zawodowego.

Nie zapomnij o liście motywacyjnym. Wystarczą dwa proste akapity, aby podkreślić zainteresowanie pracą i powód, dla którego uważasz się za odpowiedniego kandydata na to stanowisko.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 10 negatywnych skutków stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać

Dodatkowe rekomendacje, aby dostać pracę bez doświadczenia

Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce dać ci szansę. Tymczasem nie lekceważ tych dodatkowych sugestii:

  • Skontaktuj się z agencjami pracy tymczasowej (ETT): jest to rodzaj agencji, która poszukuje kandydatów tymczasowych do innych firm. Ich portfele często mają różne profile i być może jeden z nich pasuje do Ciebie.
  • Spróbuj freelancingu: zostań swoim własnym szefem i znajdź projekty pasujące do Twoich umiejętności. Przydatne są w tym przypadku aplikacje takie jak Freelancer czy Fiverr.
  • Zacznij od dołu: ci, którzy chcą znaleźć pracę bez doświadczenia, często pierwszą okazję znajdują w sklepie. Wakaty w centrach handlowych są przydatne do zarabiania pieniędzy i zdobywania doświadczenia oraz pokazują, że nie ograniczasz swoich możliwości.
  • Dołącz do wymiany stażowej: szkoły i uniwersytety zazwyczaj ułatwiają ten proces swoim absolwentom.

Sukces w poszukiwaniu pierwszej pracy zależy również od wytrwałości i pozytywnego nastawienia. Głowa do góry! Zobaczysz, że wysiłek się opłaci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.