4 Wskazówki dotyczące automotywacji

Masz problemy z utrzymaniem motywacji? Oto cztery podstawowe wskazówki dotyczące tej dziedziny.
4 Wskazówki dotyczące automotywacji
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2023

Automotywacja, czy też motywacja własna to nie droga usłana różami. Są chwile, kiedy czujemy, że jesteśmy w stanie „podbić świat”. Ale w innych możemy czuć się niezdolni do wyjścia poza naszą strefę komfortu.

Co możemy zrobić, aby zachować koncentrację i zainteresowanie? Prawda jest taka, że rozwijanie motywacji jest kwestią codziennej i ciągłej pracy. Jednak to ona nas aktywizuje i pomaga nadać sens działaniom, które podejmujemy. Rzućmy okiem na kilka przydatnych wskazówek, jak ją ulepszyć.

4 wskazówki dla lepszej motywacji

Artykuł udostępniony przez organizację non-profit Digital Promise wyjaśnia, że automotywacja to „siła, która popycha cię do robienia rzeczy”. Może to mieć związek z różnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, takimi jak miłość do kogoś, chęć zrobienia czegoś lub po prostu potrzeba pieniędzy.

W każdym razie utrzymanie motywacji to sposób na zwiększenie produktywności, bycie bardziej kreatywnym i oczywiście radzenie sobie ze stresem. Dlatego automotywacja jest uważana za ważną umiejętność. Jak zatem poprawić motywację własną? Zwróć uwagę na następujące wskazówki!

1. Wzmocnij poczucie własnej wartości

Automotywacja ma również związek z poczuciem własnej wartości: to znaczy docenianiem siebie, szanowaniem siebie i wiarą, że jesteśmy zdolni. W tym aspekcie ważne jest uznanie własnych osiągnięć i doświadczeń. Ale równie istotne jest także zaakceptowanie trudności oraz świadomość, że jesteśmy niedoskonali (trzeba porzucić udawanie).

To wszystko pozwala nam ruszyć z miejsca i zaufać swoim możliwościom. Innym kluczem jest uznanie siebie za godnych dobrego samopoczucia i sukcesu. Ale jak możemy osiągnąć lepszą samoocenę? Cóż, najlepszym punktem wyjścia jest dbanie o siebie.

Wystarczająca ilość odpoczynku, dobre odżywianie, znalezienie równowagi między czasem wolnym a pracą oraz nauka wyznaczania granic to tylko niektóre przykłady.

Automotywacja wymaga nie tylko nastawienia zorientowanego na rozwój i na osiągnięcia, ale także słuchania i uwzględniania naszych najbardziej podstawowych potrzeb biologicznych i cielesnych.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Metoda Nunchi: koreańska metoda na szczęście

2. Dowiedz się, jak zachować zdrową równowagę między optymizmem a rzeczywistością

Aby zachować motywację, musimy mieć świadomość, że nasze decyzje i działania przybliżają nas do tego, co chcemy osiągnąć. Może nie jesteśmy w pełni zadowoleni z rezultatów, ale one zbliżają nas do celu.

Ważne jest, aby optymistycznie patrzeć w przyszłość i mieć pewność, że uda nam się je osiągnąć. W przeciwnym razie nie byłoby sensu podejmować działań. Oczywiście w naszym najlepszym interesie leży również identyfikowanie przeszkód i akceptacja istnienia trudności. Jednak to nie powinno być główną „osią” naszych myśli. Negatywne myślenie nie powinno nas przytłaczać.

Z drugiej strony motywacja nie może opierać się na zupełnej fantazji czy naiwnym optymizmie opartym na przekonaniu, że „wszystko się ułoży”. Jest takie powiedzenie, które mówi, że „szczęście tworzysz sam”. Oznacza to, że trzeba działać, aby wykorzystać każdą okazję.

W tym celu, oprócz wzmocnienia pewności siebie, musimy również nauczyć się radzić sobie z frustracją, kiedy nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Musimy też unikać celów, które są zbyt wymagające (lub nieosiągalne) i wybierać te realistyczne.

3. Pracuj nad samopoznaniem

Znajomość siebie jest również kluczem do rozwoju motywacji. Wiedza o tym, co nas motywuje, nie tylko pomoże nam ukierunkować nasze wysiłki, ale także określić, jak je osiągnąć na poziomie osobistym.

Recenzja opublikowana w Annual Review of Psychology donosi, że introspekcja jest kluczem do rozwoju samowiedzy. W szczególności pomaga konstruować korzystne osobiste narracje. Ponadto pomaga nam również spojrzeć na siebie oczami innych i obserwować własne zachowanie.

Ćwiczenia introspekcyjne to takie, które pozwalają nam postrzegać, interpretować i rozumieć własne emocje, myśli i zachowania. Dlatego jest to podstawa samopoznania.
4.

4. Dowiedz się, jak się zorganizować

Kolejna wskazówka dotycząca automotywacji dotyczy porządku i ustalania priorytetów. W przeciwnym razie poczucie braku kontroli nad czymkolwiek może być przytłaczające.

Tak więc na początek możemy ustalić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Następnie musimy zacząć dzielić ten cel na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania etapy.

Na przykład chciałbym zdać egzamin końcowy z języka angielskiego. Wtedy pytania brzmiałyby: ile masz czasu? Co jest potrzebne do nauki? Ważne jest również, aby określić, czy zaczynasz od zera, czy to tylko przypomnienie itp.

W ramach tego procesu istotne jest odkrycie sposobu zorganizowania się, który najbardziej nam odpowiada. Może to oznaczać prowadzenie planu dnia, kalendarza lub czegokolwiek, co poprawia twoją organizację.

Możliwość wyznaczania małych, osiągalnych i konkretnych celów na co dzień działa jak „pigułka” motywacyjna. Na koniec musimy pamiętać, automotywacja obejmuje również bardzo ważnych czynnik jakim jest wytrwałość.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: W pogoni za szczęściem: 8 lekcji z tego wspaniałego filmu

Znaczenie automotywacji w naszym życiu

Automotywacja mobilizuje osobę do wykonania określonej czynności poprzez wykorzystanie dostępnych jej zasobów i przyjęcie określonego zachowania. Ma również związek z wytrwałością i intencją.

Jeśli pomyślimy o automotywacji jako o ruchu i energii, będziemy wiedzieć, dlaczego jest tak ważna w naszym życiu. Trzeba czuć entuzjazm, mieć zapał, by „iść dalej” i próbować.

To właśnie utrzymuje nas w kontakcie z naszymi działaniami. Automotywacja nadaje sens naszym działaniom, ale także zachęca nas do zmiany.

Automotywacja wymaga również zadania sobie pytania o demotywację

Motywacja własna ma swoją drugą stronę, którą jest demotywacja. Jednak rzadko zastanawiamy się, by określiću, co nas demotywuje lub pochłania naszą energię. Jednak ustalenie, co nam się nie podoba i co chcielibyśmy zmienić, pozwala nam znaleźć punkty do działania lub przestrzenie do interwencji.

Zawsze pamiętaj, że proces ten bezpośrednio wiąże się z samooceną i stanami emocjonalnymi. Dlatego przedłużający się okres apatii i dyskomfortu jest szkodliwy dla zdrowia. Musisz więc zwracać uwagę na to, jak się czujesz i nie lekceważyć tego.

Gdy zdasz sobie sprawę z rzeczy, które sprawiają, że jesteś zakorzeniony w niezadowoleniu, będziesz mieć więcej narzędzi do zastanowienia się, co chcesz zmienić. Tutaj automotywacja da ci impuls zachęcający do ruszenia z miejsca i myślenia o zmianach.

W tym momencie nie trzeba myśleć o „wielkich wyczynach”; automotywacja nie polega na odwróceniu się o 180 stopni. Czasami chodzi nawet o małe decyzje, które już prowadzą do lepszego samopoczucia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.