Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!

Wiemy, że istnieje bezpośredni związek między wrzodami żołądka lub dwunastnicy, a zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.
Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wrzody żołądka i dwunastnicy to nadżerki lub rany pojawiające się na wyściółce żołądka. Kiedy występują w górnej części jelita cienkiego, nazywamy je wrzodami dwunastnicy.

Co powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy?

 • Nadmierne wydzielanie kwasów: utrata równowagi kwasu żołądkowego z powodu nadmiernej produkcji kwasu solnego (kwasu potrzebnego do wspomagania trawienia) może powodować pojawienie się wrzodów trawiennych.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): długotrwałe i nadmierne stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu, stanu zapalnego i gorączki, zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i choroby wrzodowej.
 • Stres, tytoń i alkohol: sprzyjają pojawieniu się wrzodów trawiennych.

Z drugiej strony wiemy, że istnieje bezpośredni związek między wrzodami żołądka i dwunastnicy a zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Charakterystyczna spiralna morfologia tej bakterii ułatwia jej przenikanie do błony śluzowej żołądka, przyleganie do niej i wytwarzanie toksyn, które powodują stan zapalny i pojawienie się wrzodów.

Szacuje się, że około 50% światowej populacji może być zakażonych H. pylori, chociaż tylko u 15% osób zakażonych tym mikroorganizmem przez całe życie rozwiną się wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jakie są objawy?

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Najczęstsze objawy związane z wrzodami żołądka i dwunastnicy to:

 • Ból brzucha: głównym objawem jest pieczenie w jamie brzusznej. Zwykle uspokaja się po jedzeniu lub po zażyciu leków zobojętniających. W przypadku wrzodów żołądka ból jest bardziej charakterystyczny bezpośrednio po posiłku.
 • Zgaga lub uczucie pieczenia w przełyku.
 • Nudności i wymioty.
 • Zmiany w ruchach jelit i obrzęk lub wzdęcia brzucha.

Możesz również doświadczyć bezobjawowego owrzodzenia, w którym dyskomfort nie jest tak charakterystyczny i jest rozpoznawany dopiero w przypadku wystąpienia poważniejszych powikłań, takich jak:

 • Krwotok z przewodu pokarmowego: występują krwawe wymioty (pacjent wymiotuje krwią) i melena (czarne stolce spowodowane krwią w stolcu).
 • Perforacja: wrzód pogłębia się aż do perforacji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
 • Zwężenie żołądka: występuje, gdy obszar łączący żołądek i dwunastnicę jest zwężony, a pacjent ma uczucie sytości po bardzo niewielkim posiłku.

Jak to zdiagnozować?

Wrzody żołądka i dwunastnicy są wykrywalne poprzez test na Helicobacter pylori.

Badanie na obecność Helicobacter pylori

Rozpoznanie wrzodów żołądka i dwunastnicy jest dokonywane na podstawie historii choroby pacjenta, charakterystycznych objawów, które wykazuje, badania fizykalnego oraz wszelkich dodatkowych badań, które lekarz uzna za właściwe.

W celu postawienia diagnozy lekarze zwykle koncentrują się na wizualizacji wrzodu i wykryciu bakterii Helicobacter pylori.

Metody skoncentrowane na wizualizacji owrzodzenia

 • Endoskopia przewodu pokarmowego: lekarze wprowadzają przez usta i przełyk rurkę z małą kamerą. To pozwala im zobaczyć cały przewód pokarmowy i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli wykryją wrzodziejącą zmianę, pobiorą próbkę tkanki (biopsję) do analizy.

Metody skoncentrowane na wykrywaniu Helicobacter pylori

 • Testy serologiczne do wykrywania przeciwciał przeciwko temu organizmowi.
 • Wykrywanie Helicobacter w próbkach kału.
 • Test oddechu: polega na najpierw spożyciu płynu z mocznikiem znakowanym węglem, a następnie na przedmuchaniu rurki w celu ustalenia, czy wydychany CO2 zawiera znaczony węgiel. To wskazywałoby, czy bakterie go metabolizowały, a zatem potwierdzałyby obecność helicobacter.

Na czym polega leczenie?

Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu bólu za pomocą metod farmakologicznych.

Leki zobojętniające kwas i chroniące żołądek

 • Inhibitory pompy protonowej: takie jak dobrze znany omeprazol, który jest odpowiedzialny za blokowanie wydzielania kwasu solnego z żołądka.
 • Antagoniści receptora H2: przykładem jest ranitydyna.

Leki wskazane w leczeniu Helicobacter pylori

Zabieg mający na celu wyeliminowanie tego mikroorganizmu polega na zastosowaniu inhibitora pompy protonowej w celu zmniejszenia wydzielania kwasu w połączeniu z antybiotykami, które zabijają bakterie.

Przez kilka dni będziesz przyjmować leki, a następnie powtórzysz test oddechowy, który potwierdzi, czy infekcja ustąpiła.

Leczenie powikłań owrzodzeń trawiennych, takich jak krwawienie lub perforacja, wymaga endoskopii i kauteryzacji krwawienia. W przypadku perforacji pacjent będzie wymagał pilnej interwencji chirurgicznej.

Zapobieganie wrzodom żołądka

Zapobieganie chorobom wrzodowym jest w Twoich rękach. Nie nadużywanie leków przeciwzapalnych, napojów bogatych w kofeinę, unikanie tytoniu i zdrowa dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.