Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!

Wiemy, że istnieje bezpośredni związek między wrzodami żołądka lub dwunastnicy, a zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.
Wrzody żołądka i dwunastnicy? Dowiedz się więcej!
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wrzody żołądka i dwunastnicy to nadżerki lub rany pojawiające się na wyściółce żołądka. Kiedy występują w górnej części jelita cienkiego, nazywamy je wrzodami dwunastnicy.

Co powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy?

 • Nadmierne wydzielanie kwasów: utrata równowagi kwasu żołądkowego z powodu nadmiernej produkcji kwasu solnego (kwasu potrzebnego do wspomagania trawienia) może powodować pojawienie się wrzodów trawiennych.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): długotrwałe i nadmierne stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu, stanu zapalnego i gorączki, zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i choroby wrzodowej.
 • Stres, tytoń i alkohol: sprzyjają pojawieniu się wrzodów trawiennych.

Z drugiej strony wiemy, że istnieje bezpośredni związek między wrzodami żołądka i dwunastnicy a zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Charakterystyczna spiralna morfologia tej bakterii ułatwia jej przenikanie do błony śluzowej żołądka, przyleganie do niej i wytwarzanie toksyn, które powodują stan zapalny i pojawienie się wrzodów.

Szacuje się, że około 50% światowej populacji może być zakażonych H. pylori, chociaż tylko u 15% osób zakażonych tym mikroorganizmem przez całe życie rozwiną się wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jakie są objawy?

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Najczęstsze objawy związane z wrzodami żołądka i dwunastnicy to:

 • Ból brzucha: głównym objawem jest pieczenie w jamie brzusznej. Zwykle uspokaja się po jedzeniu lub po zażyciu leków zobojętniających. W przypadku wrzodów żołądka ból jest bardziej charakterystyczny bezpośrednio po posiłku.
 • Zgaga lub uczucie pieczenia w przełyku.
 • Nudności i wymioty.
 • Zmiany w ruchach jelit i obrzęk lub wzdęcia brzucha.

Możesz również doświadczyć bezobjawowego owrzodzenia, w którym dyskomfort nie jest tak charakterystyczny i jest rozpoznawany dopiero w przypadku wystąpienia poważniejszych powikłań, takich jak:

 • Krwotok z przewodu pokarmowego: występują krwawe wymioty (pacjent wymiotuje krwią) i melena (czarne stolce spowodowane krwią w stolcu).
 • Perforacja: wrzód pogłębia się aż do perforacji błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
 • Zwężenie żołądka: występuje, gdy obszar łączący żołądek i dwunastnicę jest zwężony, a pacjent ma uczucie sytości po bardzo niewielkim posiłku.

Jak to zdiagnozować?

Wrzody żołądka i dwunastnicy są wykrywalne poprzez test na Helicobacter pylori.

Badanie na obecność Helicobacter pylori

Rozpoznanie wrzodów żołądka i dwunastnicy jest dokonywane na podstawie historii choroby pacjenta, charakterystycznych objawów, które wykazuje, badania fizykalnego oraz wszelkich dodatkowych badań, które lekarz uzna za właściwe.

W celu postawienia diagnozy lekarze zwykle koncentrują się na wizualizacji wrzodu i wykryciu bakterii Helicobacter pylori.

Metody skoncentrowane na wizualizacji owrzodzenia

 • Endoskopia przewodu pokarmowego: lekarze wprowadzają przez usta i przełyk rurkę z małą kamerą. To pozwala im zobaczyć cały przewód pokarmowy i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli wykryją wrzodziejącą zmianę, pobiorą próbkę tkanki (biopsję) do analizy.

Metody skoncentrowane na wykrywaniu Helicobacter pylori

 • Testy serologiczne do wykrywania przeciwciał przeciwko temu organizmowi.
 • Wykrywanie Helicobacter w próbkach kału.
 • Test oddechu: polega na najpierw spożyciu płynu z mocznikiem znakowanym węglem, a następnie na przedmuchaniu rurki w celu ustalenia, czy wydychany CO2 zawiera znaczony węgiel. To wskazywałoby, czy bakterie go metabolizowały, a zatem potwierdzałyby obecność helicobacter.

Na czym polega leczenie?

Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i zmniejszaniu bólu za pomocą metod farmakologicznych.

Leki zobojętniające kwas i chroniące żołądek

 • Inhibitory pompy protonowej: takie jak dobrze znany omeprazol, który jest odpowiedzialny za blokowanie wydzielania kwasu solnego z żołądka.
 • Antagoniści receptora H2: przykładem jest ranitydyna.

Leki wskazane w leczeniu Helicobacter pylori

Zabieg mający na celu wyeliminowanie tego mikroorganizmu polega na zastosowaniu inhibitora pompy protonowej w celu zmniejszenia wydzielania kwasu w połączeniu z antybiotykami, które zabijają bakterie.

Przez kilka dni będziesz przyjmować leki, a następnie powtórzysz test oddechowy, który potwierdzi, czy infekcja ustąpiła.

Leczenie powikłań owrzodzeń trawiennych, takich jak krwawienie lub perforacja, wymaga endoskopii i kauteryzacji krwawienia. W przypadku perforacji pacjent będzie wymagał pilnej interwencji chirurgicznej.

Zapobieganie wrzodom żołądka

Zapobieganie chorobom wrzodowym jest w Twoich rękach. Nie nadużywanie leków przeciwzapalnych, napojów bogatych w kofeinę, unikanie tytoniu i zdrowa dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy.

To może Cię zainteresować ...
Lęki nocne: objawy, przyczyny i środki terapeutyczne
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Lęki nocne: objawy, przyczyny i środki terapeutyczne

Lęki nocne występują częściej niż nam się wydaje. Tak bardzo, że może to być przyczyną nawracającej bezsenności, która obniża jakość naszego życia.
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.