Woda z ogórków — doskonałe właściwości dla organizmu
Korzyści płynące ze spożywania wody z ogórków wciąż przyciągają uwagę tysięcy osób, które chcą znaleźć suplementy, które zadbają o ich zdrowie i wagę. Chociaż prawdą jest, że nie jest to napój leczniczy, woda z ogórków może poprawić jakość naszej diety.
Ogórek, jak szczegółowo opisano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Phytotherapy, jest niskokalorycznym pokarmem o potencjale przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, który przyczynia się do dobrego samopoczucia fizycznego. Woda z ogórków wspomaga więc odchudzanie, gdyż pomaga przedłużyć uczucie sytości.
Woda z ogórków — korzyści
Jeśli chodzi o korzyści płynące ze spożywania wody z ogórków, powinniśmy dokonać pewnych wyjaśnień. Uzyskuje się je przede wszystkim w kontekście zdrowej diety i dobrych nawyków stylu życia. Nie jest to więc napój leczniczy ani terapeutyczny, ponieważ nie łagodzi chorób.
Woda z ogórka stanowi natomiast zdrową opcję zapewniającą odpowiednie nawodnienie i dodatkowe zaopatrzenie w niezbędne składniki odżywcze. W konsekwencji ma to pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Do czego to jest przydatne?
Woda ogórkowa do nawodnienia
Ciało nie może prawidłowo funkcjonować bez wody. Dlatego od zawsze zalecano spożywanie tego ważnego płynu. Według American Academy of Family Physicians, człowiek powinien wypijać od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
Ilość ta może się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia i nawyków. W każdym razie spożycie wody jest konieczne i przynosi ważne korzyści zdrowotne. Ponieważ jednak picie czystej wody jest czasem nudne, świetną opcją jest picie wody z ogórka.
Dzięki lekkiemu smakowi woda ta jest idealna do ochłodzenia w upalne dni. Może być nawet używana do nawadniania organizmu po wysiłku lub innej aktywności, która powoduje utratę płynów. Pomaga również uzyskać dodatkowe witaminy i minerały. Oprócz tego dostarcza organizmowi dodatkowych składników odżywczych.
Zobacz też: Woda ogórkowa – właściwości, których nie znałaś
Dobre samopoczucie
Jak już powiedzieliśmy, korzyści przypisywane wodzie z ogórków nie oznaczają, że może ona leczyć choroby. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że woda z ogórka lub ogórek ma zdolność zwalczania chorób. Nie może zastąpić profesjonalnie przepisanych leków czy terapii. Warto zapytać lekarza, czy istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, jeśli zamierzamy pić ją przez dłuższy czas.
Dlaczego więc mówi się, że woda z ogórka ma zalety? Po pierwsze, jak szczegółowo opisano w badaniach opublikowanych w Journal of Young Pharmacists , ogórek zawiera flawonoidy i garbniki, które mogą pomóc w hamowaniu negatywnego wpływu wolnych rodników. Czynniki te są czynnikiem ryzyka przedwczesnego starzenia się i chorób przewlekłych.
Z drugiej strony badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Nutrition Reviews stwierdza, że optymalne spożycie wody ma kluczowe znaczenie dla kilku ważnych procesów zachodzących w organizmie. Jeśli dodamy do tego składniki odżywcze, które dostarcza ogórek, znajdziemy dodatkowe korzyści. Picie wody z ogórków może pomóc w następujących kwestiach:
- Poprawa wydolności fizycznej i walka ze zmęczeniem.
- Zwiększenie wydajności poznawczej.
- Wzmocnienie funkcji żołądkowo-jelitowych.
- Wspomaganie funkcji nerek.
- Regulacja bilansu wody i soli mineralnych.
- Poprawa pracy serca.
- Zapobieganie bólom głowy spowodowanym odwodnieniem.
- Poprawa stanu skóry.
- Zmniejszenie ryzyka chorób zwyrodnieniowych.
Woda ogórkowa jest pożywna
Woda jest niezbędnym elementem dla organizmu. Jednak sam w sobie nie dostarcza witamin. Dlatego wskazane jest łączenie jej z warzywami np. ogórkami. Ogórek poza bardzo niską kalorycznością, zawiera niewielki wkład witamin, minerałów i związków przeciwutleniających.
Jak wyszczególniono w publikacji w Live Science , szklanka wody ogórkowej dostarcza tylko 16 kalorii. Dodatkowo dostarcza około 4% dziennego zapotrzebowania na potas, 3% dziennego błonnika i 4% dziennej witaminy C. Zawiera też niewielkie ilości witaminy K i witaminy E. Stanowi doskonałe źródło witaminy C. dostarcza również niewielkie ilości witaminy K, magnezu, potasu, manganu i witaminy A.
Jak przygotować wodę z ogórka
Dla większości zdrowych osób dorosłych picie wody z ogórka jest korzystne i jest dobrym sposobem na nawodnienie organizmu. Jednak ze względu na lekkie działanie moczopędne może nie być odpowiedni dla niektórych osób. W przypadku choroby lub leczenia najlepiej skonsultować się z ekspertem przed włączeniem go do regularnej diety. Oto jak można ją przygotować.
Składniki
- ½ szklanki wody (100 ml)
- ½ ogórka
- 1 cytryna (tylko sok)
- 3 listki mięty
- 1 kostka lodu
Przygotowanie
- Wrzuć wszystkie składniki do blendera, z wyjątkiem listków mięty.
- Miksuj przez kilka minut, aż uzyskasz gładką konsystencję.
- Na koniec udekoruj listkami mięty i wypij.
Przeczytaj również: Woda ogórkowa – 9 powodów, by pić ją codziennie
Inne możliwości przygotowania wody z ogórków
Istnieje wiele sposobów na dodanie smaku temu napojowi. Na przykład oprócz ogórka i cytryny można wprowadzić niewielkie ilości imbiru, jagód lub ananasa. Możesz również zrobić napój, krojąc składniki, zamiast je miksować.
Napój promujący dobre samopoczucie
Możemy przygotować wodę z ogórka, aby cieszyć się nawilżającym napojem, który dostarcza również witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to napój leczniczy, ani nie ma cudownych właściwości. Dlatego jego spożywanie nie pomoże złagodzić dolegliwości czy chorób. Jednak ze względu na swoje właściwości może być dobrym adiuwantem promującym Twoje zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hydration: Why It’s So Important. (March 27, 2017). American Academy of Family Physicians.
Available in https://familydoctor.org/hydration-why-its-so-important/ - Kumar D, Kumar S, Singh J, et al. Free Radical Scavenging and Analgesic Activities of Cucumis sativus L. Fruit Extract. J Young Pharm. 2010;2(4):365‐368. doi:10.4103/0975-1483.71627
- Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
- Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013, January). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003