Woda w organizmie - jak możesz wykryć jej niedobór?
Woda jest niezbędna do życia. Wchodzi w skład – w większym lub mniejszym stopniu – ogromnej ilości istot żywych. Co więcej, w przypadku ludzi, woda stanowi 60% naszego organizmu. Ponad połowa ludzkiego ciała to woda. W momencie gdy jej brakuje, organizm jest odwodniony, co może prowadzić nawet do śmierci.
Ile czasu może przeżyć człowiek bez wody?
Dla wielu z Was ciężko w to uwierzyć, ale są znane przypadki osób, które przeżyły nawet 90 dni bez jedzenia. Ale woda to nie to samo. Rekord to 5 dni bez płynów.
Szacuje się, że limit dla przeciętnego człowieka, który nie pije ani wody, ani innego płynu, to 4 dni.
Jaka ilość wody jest polecana na co dzień?
Generalnie, eksperci rekomendują picie 2 litrów wody dziennie, albo 6 – 8 szklanek.
Jednakże, jeżeli chcemy znać dokładną ilość potrzebną naszemu organizmowi, aby mógł spełniać wszystkie swoje funkcje, kalkuluje się, że na każde 25 kilogramów masy ciała przypada 1 litr wody.
Zobacz także: Picie wody na czczo – co zmienia w Twoim organizmie?
Jak poznać, że potrzebna nam woda?
Chociaż w wielu przypadkach jesteśmy przekonani, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony i działa poprawnie, istnieją pewne symptomy, które mogą nas informować, że potrzebna nam woda w większych ilościach, bo zaczynamy się odwadniać.
Wysokie temperatury, liczne choroby, gromadzenie się toksyn – to tylko niektóre z przyczyn podwyższających ryzyko odwodnienia organizmu. Niosą ze sobą problemy zdrowotne i wpływają na naszą jakość życia. Wśród symptomów wskazujących na odwodnienie możemy wymienić:
- Spuchnięte oczy.
- Suche usta.
- Ciemny kolor i silny zapach moczu.
- Ból przy oddawaniu moczu.
- Ciągłe uczucie pragnienia.
- Mniejsza elastyczność skóry.
- Uczucie zagubienia i zmęczenia.
- Większe ryzyko upadków.
- Infekcje układu moczowego.
- Tworzenie się kamieni nerkowych.
- Skurcze mięśni.
- Trudności w oddychaniu.
- Zaparcia.
- Bóle głowy i migrena.
- Problemy z zębami.
- Sucha skóra.
- Wypadające włosy.
- Brak łez podczas płaczu.
- Mniejsza ilość moczu.
Jak zapobiec odwodnieniu?
Aby zapobiec odwodnieniu należy przede wszystkim wypijać rekomendowane dwa litry wody dziennie, albo i więcej – zależnie od wagi ciała. Sportowcom potrzebna jest w woda w dużo większych ilościach. Należy brać pod uwagę rodzaj wykonywanego sportu i czas trwania. Ponadto muszą uzupełnić płyny stracone podczas wysiłku.
Co robić kiedy organizmowi potrzebna jest woda?
Jeżeli już rozpoznałaś wszystkie symptomy i wiesz, że Twojemu organizmowi pilnie potrzebna jest woda, najlepiej jak od razu zaczniesz się nawadniać pijąc duże ilości dziennie. Woda powinna być pijana z umiarem i powoli.
Ogólnie rzecz biorąc spożycie zbyt dużej ilości na raz może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Możesz sięgnąć po inne źródła płynów: naturalne soki i napoje, owoce i warzywa z dużą zawartością wody. Jeżeli symptomy są poważne, koniecznie idź do lekarza. Nie obędzie się bez nawodnienia organizmu dożylnie, przez kroplówkę.
Przeczytaj również: Nawodnienie – dlaczego jest tak ważne?
Jakie korzyści przynosi nam woda pijana na co dzień?
Oprócz tego, że jest niezbędna do nawodnienia organizmu, picie wody codziennie dostarcza nam więcej korzyści niż może Ci się wydawać. Możemy tutaj wyróżnić:
- Pomaga nam schudnąć: Woda to zero kalorii i może zastąpić wszystkie te soki i napoje przepełnione cukrem. Ponadto dobra ilość wody dostarcza nam uczucie sytości, pomaga wydalić toksyny z organizmu i poprawia metabolizm. Dlatego też, woda jest konieczna w każdej diecie odchudzającej.
- Dodaje Ci energii: Picie wody zapobiega odwodnieniu organizmu i pomaga zachować energię potrzebną do naszego normalnego funkcjonowania.
- Poprawia pracę serca: Codzienne picie wody znacząco obniża prawdopodobieństwo zawału serca. Dla osób podatnych na ataki sercowe, woda jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na ich uniknięcie.
- Poprawia przemianę materii: Nasz układ trawienny potrzebuje dużych ilości wody do wszystkich procesów związanych z metabolizmem. Codzienne picie wody pozwala uniknąć problemów z nadkwaśnością i zaparciami.
- Młoda i jędrna skóra: Woda zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto pomaga zachować jędrność i zatrzymuje kolagen. Skóra wygląda jedwabiście i młodo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Błaszczak, J., Iwaniak, M., Hadała-Kiś, A., & Mielnik-Błaszczak, M. (2011). Analiza porównawcza nawyków higienicznych i żywieniowych wpływających na zdrowie jamy ustnej studentów I roku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i studentów I roku Politechniki Lubelskiej. Family Medicine and Primary Care Review.
- Zimna-Walendzik, E., Kolmaga, A., & Tafalska, E. (2009). Styl życia – Aktywność fizyczna, preferencje żywieniowe dzieci kończących szkołę podstawową. Żywność Nauka Technologia Jakość.